Border terrier z wyglądu nieco przypomina standardowego kundelka. Wszystko dlatego, że przez dziesiątki lat bardziej od prezencji liczyły się u niego cechy użytkowe. Do dzisiaj jest to zwierzak przede wszystkim pracujący, a hodowcy dołożyli wszelkich starań, aby wzorzec rasy przetrwał w niezmienionym stanie. Border terrier dosyć łatwo wchodzi w konflikty z innymi psami, dlatego powinien być dobrze socjalizowany. Poznaj go bliżej!

Podstawowe informacje

👉 Rozmiarwysokość w kłębie: od 33 do 40 cm
masa ciała: samice od 5,1 do 6,4 kg, samce od 5,9 do 7,1 kg
Szatasierść: gęsta, szorstka, z podszerstkiem
maść: pszeniczna; ruda; grizzle lub niebieska z podpalaniem
❤️ Długość życia12–15 lat
🐶 Charakterodważny, energiczny, serdeczny, zaczepny do psów

Opis rasy border terrier

Przez niektórych border terrier jest porównywany do wydry. Ma to związek z jego nietypową głową – szeroką, z silną i krótką kufą, wyposażoną w mocne szczęki, które służyły do przytrzymywania upolowanej zwierzyny. Ciemne uszy są nieduże i złamane w kształcie litery V. Grzbiet jest silny i dosyć krótki, a kończyny mocne i umięśnione. Silne ciało pozwala temu niepozornemu pieskowi osiągać prędkość nawet 50 kilometrów na godzinę!

border terrier - opis i wygląd rasy

Border terrier – rozmiary

Wielkość border terriera jest natomiast naprawdę zaskakująca. Ten wszechstronny pies pracujący mierzy bowiem od 33 do 40 centymetrów, a jego waga niemal nigdy nie przekracza 7 kilogramów. 

Border terrier – sierść

Włos okrywowy jest szorstki i gęsty, a podszerstek dobrze przylega do skóry. Wzorzec dopuszcza następujące umaszczenia: 

  • pszeniczne;
  • rude;
  • szaro-rude (grizzle) z podpalaniem;
  • niebieskie z podpalaniem.

Border terrier – charakter

Border terrier na pierwszy rzut oka może wydawać się mało charakterystycznym psem. To rasa naturalna, która hodowana była wyłącznie w celach użytkowych i to właśnie te cechy wyróżniają ją spośród innych. 

border terrier - charakter

Aktywność border terriera

Według opisu rasy border terrier jest niezwykle odporny i wytrzymały. Świetnie sprawdza się w psich sportach, ponieważ jego siła jest ogromna, a prędkość zadziwiająca jak na tak niewielkiego zwierzaka. W polowaniach musiał nadążyć za koniem, dlatego jest w stanie biec szybko i wytrwale. 

Border terrier a inne zwierzęta

W przeciwieństwie do wielu terierów, które oryginalnie polowały w samotności, border był wyhodowany do pracy w grupie. Właśnie dlatego zazwyczaj nie jest agresywny lub szczególnie zaczepny w stosunku do innych psów. Warto jednak pamiętać, że to nadal terrier, dlatego sprowokowany, z pewnością nie zachowa się ulegle. 

Border terrier jest mniej zaczepny niż inne teriery, jednak on także ma silny charakter i bywa uparty. Jest to pies, który wymaga nie tylko ruchu, ale także konkretnej pracy. Ma silny instynkt łowiecki. 

Border terrier w rodzinie

W stosunku do swojego człowieka border terrier jest serdeczny i przyjazny, chociaż raczej nie słynie z nadmiernej czułości. Trzeba nastawić się na to, że jest to zwierzak charakterny i lubiący stawiać na swoim. Z przewodnikiem chętnie współpracuje, jednak nie słynie z cierpliwości do dzieci. Musisz mieć to na uwadze przed zakupem szczeniaka tej rasy. 

Border terrier – zdrowie

W przypadku rasy border terrier opinie hodowców i opiekunów są zbieżne: to bardzo odporne, zdrowe i długowieczne zwierzęta. Duża część z nich dożywa w dobrym zdrowiu 15. roku życia. 

Border terriery to psy bardzo aktywne, dlatego zazwyczaj nie grozi im nadwaga. Mimo wszystko bardzo ważne jest zrównoważone żywienie, ponieważ na złej diecie nawet najbardziej zdrowa rasa może ucierpieć na zdrowiu. Najczęściej wraz ze zmianami starczymi, przetrenowaniem albo błędami żywieniowymi pojawiają się zwichnięcia kolan.

border terrier - zdrowie

Border terrier – pielęgnacja

Opinie o border terrierze potwierdzają, że pies ten prawie w ogóle nie linieje. Nie oznacza to jednak, że nie wymaga żadnej pielęgnacji. Kilka razy w roku zwierzaka tej rasy trzeba poddać trymowaniu. W ten sposób utrzymasz sierść w dobrej kondycji i praktycznie całkowicie zapobiegniesz linieniu.

Niestety, trymowanie to nie tylko wymóg estetyczny. Martwa sierść ma tendencję do filcowania się, a to w skrajnych sytuacjach może doprowadzić do infekcji skórnych. 

Border terrier – hodowla

Border terrier nie jest rasą szczególnie popularną w naszym kraju. Zwierzęta te wykorzystywane są przede wszystkim w celach użytkowych – do polowania, stróżowania, ewentualnie sportów kynologicznych. Jako standardowy pies do towarzystwa, nawet dla bardzo aktywnej rodziny, raczej się nie sprawdzi. Jeżeli jednak jesteś zdecydowany na właśnie tę rasę, to znajdziesz w Polsce kilka dobrych hodowli, działających pod patronatem ZKwP

border terrier - hodowla

Border terrier – cena

Cena szczeniaka rasy border terrier z rodowodem FCI to obecnie od 3 do 5 tysięcy złotych. Warto rozważnie wybierać hodowlę, ponieważ bordery z natury mają mocne charaktery. Są także niezwykle silne, szczególnie w porównaniu do swoich rozmiarów. Kupowanie psa z nieznanego źródła sprawia, że szansa na to, że trafi ci się osobnik niestabilny, a nawet agresywny, znacznie wzrasta.

Border terrier – historia rasy

Nazwa rasy pochodzi najpewniej od tego, że zwierzęta te hodowano na granicy Szkocji i Anglii. Leżące tam wzgórza Cheviot słyną z wykształcenia wielu ras użytkowych, zarówno pasterskich, jak i łowieckich. 

Border terrier w przekazach

O tym, że tamte rejony zamieszkiwały psy w podobnym typie, wiemy ze świadectw pochodzących jeszcze z XVII wieku. Donoszono wówczas o bardzo odpornych, niewielkich terrierach, które są w stanie pracować w bardzo trudnych warunkach pogodowych. Psy te były niezwykle szybkie i nadążały za końmi. Jednocześnie ich niewielkie wymiary pozwalały na polowania na nieduże zwierzęta. 

Border terrier jako pies pracujący

Border terriery były przez wieki hodowane wyłącznie pod kątem ich zdolności użytkowych. Nie zwracano zbytniej uwagi na wygląd psów, dlatego z tłumu wyróżnia je jedynie specyficzny kształt psyka. W kwestiach użytkowych psy te były jednak niezastąpione na bardzo wielu różnych polach. Aportowały zwierzynę z wody, były doskonałymi norowcami i tropowcami. Tępiły gryzonie i świetnie pływały. Wszystkie te cechy pozostały w rasie do dzisiaj.

Przodkowie i rozwój rasy border terrier

Przodkami border terrierów są najpewniej nieistniejące już dzisiaj terriery staroangielskie. W ich rodowodzie znajdziemy także ślady bedlington terriera. Rasa została uznana oficjalnie przez British Kennel Club w 1920 roku, jednak nazwy używano już od końcówki XIX wieku. 

Hodowców border terrierów nie interesowała żadna modyfikacja eksterieru w celu poprawienia wyglądu tych psów. Do dzisiaj są dokładnie tym, czym były od samego początku – niezwykle skutecznymi myśliwymi, pasterzami i sportowcami. 

Border terrier współcześnie

Do Polski pierwsi przedstawiciele tej rasy trafili w latach 90. XX wieku. Psy zostały sprowadzone z Czech, jednak do tej pory ich popularność utrzymuje się na stałym poziomie i jest raczej niewielka. Border terriery są najbardziej popularne w krajach skandynawskich, Austrii, Czechach oraz u naszych zachodnich sąsiadów. 

Border terrier – dla kogo?

Border terrier zdecydowanie nie jest psem kanapowym. Nawet bardzo aktywne rodziny mogą mieć problem z zapewnieniem przedstawicielom tej rasy odpowiedniej stymulacji umysłowej i fizycznej. To typowe psy pracujące, które najlepiej odnajdą się w domu właścicieli świadomych potrzeb rasy. 

Border terrier w sporcie i pracy

Kto będzie dobrym opiekunem dla bordera? Zwierzak będzie czuł się dobrze w domu myśliwego lub miłośnika sportów kynologicznych. Jego kondycja fizyczna jest naprawdę imponująca, a potrzeba ruchu taka jak u większych ras pracujących. Zwykłe spacery, nawet długie i wyczerpujące, zdecydowanie nie wystarczą. 

Border terrier a dzieci i małe zwierzęta

Border terrier nie jest psem polecanym dla dzieci. Ma mało cierpliwości i nie przepada za zabawą. Co do zasady powinien być psim jedynakiem. Źle znosi towarzystwo innych psów, szczególnie tych tej samej płci. Oczywiście, wiele zależy od charakteru border terriera i wychowania, jednak zachowania agresywne w stosunku do innych zwierząt nie są rzadkie w tej rasie.

Zdecydowanie odradza się przyjmowania tego psa do domu z kotami i małymi zwierzętami. Jego instynkt myśliwski jest bowiem silnie rozwinięty. Wprawdzie, jeżeli zwierzęta dorastają razem, istnieje jakaś szansa, że się dogadają, jest to jednak bardzo duże ryzyko. 

border terrier - a dzieci i małe zwierzęta

Border terrier – pies dla przewodnika z wiedzą

Jedno jest pewne – border terrier to pies dla doświadczonego przewodnika, który dobrze wie, w jaki sposób chce z tym zwierzęciem pracować. Jeżeli urzekła cię jedynie jego specyficzna uroda, lepiej poszukaj podobnych psów w schronisku. 

Border terrier – galeria

Border terrier – ciekawostki

Kufa border terriera nieco przypomina pysk wydry. Jest to dosyć znamienne, szczególnie jeśli uświadomimy sobie, że w przeszłości to właśnie wydry były jednym z najczęstszych obiektów polowania dla tych psów. 

Border terrier to bez wątpienia rasa specyficzna i niemożliwa do podrobienia. Chociaż nie jest tak zaczepny jak inne teriery, wciąż cechuje się uporem i skłonnością do stawiania na swoim. Jest mały, ale niezwykle szybki i silny. Zdecydowanie nie nadaje się dla osób, które wcześniej nie miały doświadczenia z psem pracującym. Mimo wszystko, będzie doskonałym towarzyszem dla osoby, która marzy o sprawnym i silnym psie do sportu lub polowania.