Bloodhound to zwierzak, który uznawany jest za wzór psa myśliwskiego. Jego masywną sylwetkę i luźne podgardle trudno przeoczyć. Sprawdź, czym charakteryzuje się ta rasa psa.

Charakter tego psa jest bardzo złożony – na spacerach może zaszokować swoją aktywnością, w domu natomiast zachowuje spokój, który czasami graniczy wręcz z flegmatycznością. Bardzo rzadko jednak rasa wybierana jest do roli zwierzęcia do towarzystwa. Pies św. Huberta został bowiem stworzony do pracy. 

Jaki jest wzorzec rasy Bloodhound?

Wrażenie ogólneMasywny, duży pies gończy i tropowiec, najpotężniejszy ze wszystkich psów gończych. Harmonijne zbudowany, o mocnym kośćcu i dobrej muskulaturze. Sprawia wrażenie okazałego, szlachetnego i dostojnej postawy.
Kraj pochodzeniaBelgia (Ardeny)
Klasyfikacja FCIGrupa 6 Psy gończe, posokowce i rasy pokrewne. Sekcja 1.1. Duże psy gończe.
UżytkowanieDuży pies gończy, służbowy pies tropiący i pies towarzyszący. Jest również używany do poszukiwania zaginionych osób i odnajdowania tropu rannej zwierzyny.
Rozmiarsuka ok. 62 cm, pies ok. 68 cm;
WagaPsy: 46 – 54 kg, Suki: 40 – 48 kg
Szatakrótka, odporna na deszcz na tułowiu, miękka, bardzo krótka na uszach i głowie, sztywna i dłuższa na spodzie ogona
Umaszczeniedwubarwna czarna podpalana lub wątrobiana podpalana; jednolita czerwona
Długość życia10–12 lat
CharakterŁagodny, spolegliwy, przyjazny w stosunku do ludzi, przywiązany do właściciela. Tolerancyjny wobec innych psów, uparty, rezerwujący, nieagresywny.

Jaki charakter ma Bloodhound?

Bloodhound jest przede wszystkim psem użytkowym. To niemal archetyp doskonałego tropowca. Jego węch uchodzi za najlepszy na świecie, co zostało docenione nie tylko przez myśliwych, ale także przez służby mundurowe wielu krajów.

Bloodhound – usposobienie. Jakie jest?

bloodhound i chihuahua

W istocie są to psy o bardzo czułym charakterze i pogodnym usposobieniu. Wytropionych przestępców witają wesołym merdaniem ogona. Nie ma w nich ani odrobiny agresji. Jednak w momencie, kiedy wyczują zagrożenie, mogą stać się naprawdę niebezpieczne.

Czy Bloodhound lubi pracę nosem?

Bloodhounds były stworzone do tego, aby pracować nosem. Robi to doskonale, jednak ten aspekt hodowli wpłynął mocno na jego usposobienie. Psy tej rasy są bowiem przystosowane do samodzielnej pracy i podejmowania własnych decyzji. Oglądanie się na przewodnika nie leży w ich naturze. Dlatego, jeżeli chcesz nauczyć psa posłuszeństwa, szkolenie trzeba zacząć jak najwcześniej i odbywać je metodami pozytywnymi. 

Jak przystało na psa pracującego, nie znosi bezczynności. Kiepsko radzi sobie także z samotnością, dlatego raczej nie odnajdzie się w domu, w którym będzie musiał zostawać długo sam.

Bloodhound – jaka jest ta rasa?

Bloodhounda ciężko pomylić z jakąkolwiek inną rasą. To masywny pies z długimi zwisającymi uszami oraz charakterystycznym luźnym podgardlem. W połączeniu ze zwisającymi faflami i przysadzistą sylwetką sprawia ono, że zwierzak wydaje się wiecznie przygnębiony i zatroskany. To jednak tylko wrażenie – jest psem o bardzo przyjaznym usposobieniu. 

Wysokość w kłębie u psów wynosi od 64 do 69 centymetrów, suczki natomiast mierzą od 58 do 64 centymetrów. Waga ciała nie powinna raczej przekraczać 54 kilogramów. Najdrobniejsze suczki mogą ważyć zaledwie 40 kilo. 

bloodhound w mieście

Jakie umaszczenie ma Bloodhound?

Sierść psa tej rasy jest krótka, bardzo gęsta i dobrze przylegająca do ciała. Ma właściwości nieprzemakalne, dlatego pies dostosowany jest do polowań i spacerów w różnym terenie nawet w trudną pogodę. 

Umaszczenia, które dopuszcza wzorzec rasy to:

  • czarne z podpalaniem;
  • brunatne;
  • wątrobiane;
  • czerwone;
  • brązowe.

Jak długo żyje Bloodhound?

bloodhound siedzi z pinczerem na białym tle

To bardzo stara rasa naturalna, której przeznaczeniem jest przede wszystkim praca. Właśnie dlatego jej przedstawiciele są odporni na warunki atmosferyczne i raczej nie chorują na schorzenia genetyczne. Długość ich życia wynosi średnio 11 lat.

Jakie choroby najczęściej dotykają Bloodhoundy?

Ze względu na budowę ciała psy te mogą mieć skłonność do chorób układu ruchu. Zdecydowanie nie powinny długo biegać, nie zaleca się także wchodzenia i schodzenia po schodach. Spacery powinny być długie i zróżnicowane, jednak najlepiej, aby odbywały się w spokojnym tempie. 

Opadające powieki psów tej rasy mogą powodować zapalenie spojówek. Trzeba także regularnie kontrolować uszy, które z powodu rozmiarów i kształtu są źle wentylowane i mogą być skłonne do infekcji. 

Bloodhound – jak je pielęgnowąć?

Pielęgnacja tych zwierząt nie jest szczególnie trudna. Wystarczy raz na jakiś czas wyczesać martwą sierść za pomocą szczotki z miękkim włosiem. Nieco większej uwagi wymagają oczy i uszy psa, które trzeba regularnie kontrolować pod kątem potencjalnych stanów zapalnych i infekcji. 

Jak żywić psy rasy Bloodhound?

Psy świętego Huberta mają skłonność do skrętu żołądka. Z tego powodu ich dieta powinna być nie tylko zrównoważona, ale także serwowana w odpowiedni sposób. Zamiast jednego dużego obiadu lepiej podawać zwierzakowi jedzenie w mniejszych porcjach – dwóch, a najlepiej trzech. 

bloodhound pije wodę z kranu

Bloodhound – szczeniaki i hodowla. Na co warto zwrócić uwagę?

Bloodhound nie jest psem szczególnie popularnym w naszym kraju. W ZKwP zrzeszonych jest jednak kilka hodowli, które spod swoich skrzydeł wypuszczają doskonałe psy o świetnym eksterierze i doskonałych cechach użytkowych. 

Zanim zdecydujesz się na kupno szczenięcia, koniecznie zweryfikuj, czy hodowla należy do FCI. Zdjęcia nie oddają warunków, w jakich żyją psy, dlatego odwiedź hodowlę i poznaj nie tylko swojego przyszłego pupila, ale także jego rodziców. 

Jeżeli nie wiesz, czy wybrana przez ciebie hodowla jest godna zaufania, dobrym rozwiązaniem będzie skontaktowanie się z miłośnikami rasy. Bloodhoundów nie ma w Polsce zbyt wiele, dlatego środowisko ich opiekunów i fanów jest dosyć hermetyczne. Z pewnością dowiesz się tam, skąd warto brać szczenięcia, a jakich miejsc unikać. 

W jakiej cenie kupimy psa rasy Bloodhound?

Cena bloodhounda jest trudna do uśrednienia, ponieważ hodowli jest w Polsce niewiele. W efekcie szczeniaki przychodzą na świat relatywnie rzadko. Psy z rodowodem FCI to zazwyczaj wydatek od 3 do 6 tysięcy złotych, jednak w celu uzyskania konkretnej kwoty warto kontaktować się bezpośrednio z hodowcą. 

bloodhound pysk z boku

Bloodhound – dla kogo jest ten pies?

Bloodhound jest typowym przedstawicielem psów ras myśliwskich, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby mieszkał w domu i służył przede wszystkim za towarzysza rodziny. Z natury jest to pies niezwykle przyjazny i serdeczny zarówno w stosunku do ludzi, jak i innych zwierząt.

Czy Bloodhoundy mają instynkt łowiecki?

Przyszły właściciel powinien jednak pamiętać, że jest to zwierzak z niezwykle silnym instynktem łowieckim i ogromną pasją do węszenia. Ogród i posesja, po których swobodnie się porusza, powinny być solidnie zabezpieczone. Kiedy bowiem bloodhound złapie trop, wykorzysta każdą szansę, aby nim podążyć.

Spacery luzem, szczególnie po lesie, muszą odbywać się na smyczy. Możesz zdecydować się na długą linkę, jednak psa świętego Huberta zawsze trzeba mieć pod kontrolą. Nawet z pozoru dobrze opanowane przywołanie okaże się nieskuteczne, kiedy zwierzak złapie trop. 

Bloodhound – czy są to psy aktywne?

Przedstawiciele tej rasy potrzebują ruchu, jednak w zupełności wystarczą im spokojne, długie spacery z możliwością poznawania nowych zapachów. Z racji podatności na choroby układu kostnego nie powinny biegać. Nie sprawdzą się raczej także w sportach kynologicznych. Bloodhoundy mają raczej flegmatyczną naturę. To sympatyczne psiaki, które mogą być towarzyszami aktywnych osób starszych. 

bloodhound nad wodą

Bloodhound a inne zwierzęta. Jak Bloodhoundy zachowują się w towarzystwie?

Słyną z tego, że mają problem z akceptacją innych psów. W praktyce jednak często mieszkają w dużych sforach, szczególnie z przedstawicielami swojej rasy. Kluczowa jest odpowiednia socjalizacja oraz wybór hodowli, w której pies od początku swojego życia ma szansę obcować z innymi zwierzętami. 

Wiele osób obawia się łączenia bloodhoundów z kotami i mniejszymi zwierzętami. Warto jednak pamiętać, że pies tej rasy jest tropowcem i nie powinien przejawiać agresji. Dobra socjalizacja może sprawić, że będzie pokojowo mieszkał pod jednym dachem z kotem. 

Jaka jest historia rasy Bloodhound?

Przodkami bloodhounda były słynne psy myśliwskie używane do polowań przez Celtów. Na przestrzeni wieków psy te były selekcjonowane przede wszystkim pod kątem swoich umiejętności łowieckich i cech użytkowych. W Ardenach znajdował się klasztor świętego Huberta, gdzie hodowano psy w tym typie. Legenda głosi, że ich patron miał polować właśnie z takimi zwierzętami za swojego życia. 

Na początku XI wieku klasztorni rezydencji razem z Normanami dotarli na Wyspy Brytyjskie. Tam z czasem zaczęto krzyżować je z lokalnymi rasami psów myśliwskich. Prawa do nazywania się ojczyzną bloodhoundów przypisuje sobie zarówno Francja, jak i Anglia. Za kraj patronacki FCI uznało jednak Belgię, na której terenie znajduje się wspomniany wyżej klasztor. 

Jakie są Bloodhoundy współcześnie?

W dzisiejszych czasach są wykorzystywane przede wszystkim w służbach mundurowych. W Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii pracują w policji. Ich niezawodny węch bezbłędnie wykrywa ślady, które potem służą jako dowody w sądzie. 

Bloodhound w Polsce. Czy są popularne?

W Polsce nie jest szczególnie popularny. Nie oznacza to jednak bynajmniej, że jest to dla nas rasa nowa. Na tereny Rzeczpospolitej psy te trafiły jeszcze w czasach wypraw krzyżowych. Były stałymi bywalcami na dworze królewskim Jagiellonów. Szczególnie kochała je królowa Bona. 

Bloodhound – ciekawostki o rasie. Co wiemy?

Kiedy bloodhoundy trafiły do Stanów Zjednoczonych, zaczęto wykorzystywać ich doskonały węch do tropienia zbiegłych niewolników. Psy okazały się jednak zbyt łagodne w stosunku do uciekinierów. Nie były chętne do robienia im krzywdy, wręcz przeciwnie – witały ich serdecznie i lizały po twarzach. Postanowiono więc skrzyżować je z psami bojowymi, co doprowadziło do powstania, między innymi, rasy fila brasileiro. 

Psy świętego Huberta w USA wykorzystywane są często w roli biegłych sądowych. Niejednokrotnie ich niezawodny węch decydował o winie lub niewinności oskarżonego. 

Bloodhound to charakterystyczny pies, który sprawdzi się jako zwierzę do towarzystwa. Należy jednak mieć na uwadze, że wykazuje silny instynkt łowiecki. Z tego powodu potrzebuje opiekuna, który zapewni mu realizację popędów w bezpieczny sposób.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 84 /22.06.2001/F, https://www.zkwp.pl/wzorce/84.pdf, data publikacji oryginalnego wzorca: 13.03.2001.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.