W poradniku opowiemy o historii powstania IX grupy FCI oraz przedstawimy cechy łączące wszystkich przedstawicieli tej grupy. Poznasz też charakterystykę każdej z sześciu ras należących do tej sekcji. Poznaj bliżej biszony!

Najważniejsze kwestie

  • Biszony to w sumie sześć ras ozdobnych i do towarzystwa ✔️
  • Choć łączą je wspólne cechy, każda z ras jest nieco inna ⚠️
  • Żaden biszon nie jest psem antyalergicznym – każdy może wywoływać objawy alergii u człowieka

Rasy należące do biszonów

Rasy należące do biszonów

Największą popularnością w Polsce cieszą się maltańczyki i bichon frise. Jednak czy to najlepszy wybór? Poznaj wszystkie rasy należące do biszonów:

  • maltańczyki są doceniane przede wszystkim za oddanie i ogromne przywiązanie do opiekuna, jednak potrafią być o niego zazdrosne, a w dodatku nieufne wobec obcych;
  • bolończyk często jest mylony z maltańczykiem, ponieważ jedyną różnicą w wyglądzie zewnętrznym stanowi kręcony włos. Najbardziej lubi spędzać czas ze swoim opiekunem, ale z łatwością dostosowuje się do nowych warunków. Uwielbia zabawy z innymi zwierzętami i staje się przy nich niezwykle energiczny;
  • bichon frise po odpowiedniej pielęgnacji i stylizacji wygląda jak biały, pluszowy miś, jednak nawet krótkie zaniedbanie jego szaty prowadzi do filcowania się i kołtunienia sierści. Jego szkolenie wymaga pewnej wiedzy, ponieważ bywa uparty;
  • hawańczyk nie cieszy się dużą popularnością poza Kubą, mimo że uwielbia zabawy, zwłaszcza z innymi zwierzętami i dziećmi. W dodatku jest wyjątkowo wytrzymały, w związku z czym świetnie odnajduje się w psich sportach;
  • lwi piesek jest największy z sekcji biszonów. Szczenięta często bywają psotne i nieposłuszne, dlatego decydując się na ich zakup, warto zadbać o zapewnienie im odpowiedniego szkolenia;
  • coton de tulear ma sierść przypominającą w dotyku bawełnę, stąd jego nazwa. Jest mocno przywiązany do właściciela, ale także przyjacielski wobec innych osób. Uwielbia zabawę, choć bywa nieco niesforny.
Kliknij!
Jaka rasa psa do mnie pasuje? Prosty quiz, który pozwoli ci to sprawdzić!

Psy ozdobne i do towarzystwa

Biszony wraz z kilkunastoma innymi sekcjami psów tworzą IX grupę według klasyfikacji Międzynarodowej Federacji Kynologicznej, czyli FCI, nazywaną także psami ozdobnymi i do towarzystwa. Wbrew pozorom hodowanie i trzymanie czworonogów dla towarzystwa nie należy do nowych trendów. Małe, ozdobne psy cieszyły się popularnością wśród szlachty już w starożytnych Chinach, skąd pochodzą przodkowie dzisiejszych mopsów oraz pekińczyków.

Psy ozdobne i do towarzystwa

Celem hodowców psów z tej grupy jest stworzenie zwierzaków mających zapewniać rozrywkę człowiekowi, a jednocześnie nie dostarczać mu zbyt wielu obowiązków. Właśnie, dlatego większość z nich, włącznie z biszonami, osiąga niewielkie rozmiary w dorosłym życiu. Dzięki temu nie wymagają długich spacerów, doskonale odnajdują się w mieszkaniach i łatwiej z nimi podróżować.

Niestety mimo słusznych założeń wraz z rozwojem tych ras doszło do nadmiarowej miniaturyzacji, która skończyła się dla większości z nich tragicznie. Malutkie czworonogi często są bardzo chorowite, co sprawia, że ich utrzymanie staje się kosztowne.

Od Redakcji

Nigdy nie kupuj psów z pseudohodowli, zwłaszcza reklamowanych jako miniaturowe. Psy, które z założenia mają być małe, nie powinny być jeszcze dodatkowo miniaturyzowane. Mogą w efekcie nosić cechy karłowatości albo chorować na takie przypadłości, które znacznie wpływają na ich komfort i długość życia.

Biszony – wspólne cechy

Biszony obejmujące 6 ras psów stanowią 1. sekcję IX grupy FCI. Do ich wspólnych cech wyglądu zalicza się przede wszystkim niewielka wysokość w kłębie, drobna postura, obfity i długi włos. Jednak aparycja to nie jedyne, co łączy te rasy. Ceni się je przede wszystkim za otwartość, przyjacielskość oraz przywiązanie do swoich opiekunów. 

Ich historia i pochodzenie nie jest dobrze znane, jednak wiele źródeł historycznych wskazuje na to, że były towarzyszami arystokratów już w okresie średniowiecza. Prawdopodobnie wszystkie rasy należące do sekcji biszonów wywodzą się z basenu Morza Śródziemnego.

Kliknij!
Hodowle toadline exotic bully cieszą się coraz większą popularnością na całym świecie. Czy wygląd wart jest każdej ceny?

Biszony – galeria zdjęć

Biszony będą doskonałym wyborem zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i samotnie mieszkających singli. Chociaż uwielbiają zabawę, nie wymagają długich spacerów czy treningów. W dodatku szybko przywiązują się do swoich opiekunów i na ogół nie przejawiają zachowań agresywnych.

Najczęściej zadawane pytania

Co to znaczy biszon?

Biszony to wspólne określenie, które obejmuje sześć ras FCI. Cechuje je otwartość i jednoczą zbliżone cechy wyglądu.

Jak wygląda pies bichon?

Bichon to określenie na grupę ras psów FCI. Zazwyczaj wyróżnia je obfity włos i jasne umaszczenie, w większości barwy białej, choć hawańczyki występują w różnych kolorach.

Co je bichon?

Bichon, jak każdy pies, powinien jeść zbilansowaną, gotową karmę albo suplementowane posiłki gotowane lub surowe. Pamiętaj, że białe psy z zasady są bardziej narażone na alergie, co może wpływać na wybór pożywienia.

Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako forograf.