Canicross, czyli bieganie z psem, to jeden ze sportów kynologicznych. Nie można jednak zacząć sportowej przygody bez przygotowania. Dlaczego? Wbrew pozorom taka aktywność może generować więcej kłopotów niż przyjemności, jeżeli nie zostanie dobrze przemyślana i zaplanowana. Nie wszystkie rasy mają fizyczne możliwości, aby dotrzymać człowiekowi kroku podczas biegania. Taka forma spędzania czasu może także pogłębić niektóre choroby. Dowiedz się, jakie rasy psów do biegania będą odpowiednimi kompanami. Sprawdź, jak zacząć, by zarówno czworonóg, jak i jego pan mógł czerpać z biegania przyjemność!

Korzyści z biegania z psem

Bieganie z psem ma bardzo wiele zalet. Zwierzę, które ma naprawdę sporą potrzebę aktywności fizycznej, będzie mogło spożytkować swoją energię. Dodatkowo, taka aktywność pomaga w budowaniu więzi między psem a przewodnikiem i zapobiega nadwadze. W niektórych przypadkach może też być dobra w profilaktyce dysplazji stawów biodrowych. 

To, jak jogging wpłynie na konkretnego zwierzaka, jest kwestią bardzo indywidualną. Nie ma jednak wątpliwości, że konieczne jest dobre przygotowanie. 

Jak zacząć bieganie z psem? 

Aby bieganie z psem było przyjemnością, najpierw trzeba się upewnić, że czworonóg podoła wyzwaniu. Sprawdź, co musisz brać pod uwagę jeszcze przed pierwszym treningiem.

Bieganie z psem – mierz siły na zamiary

Zanim wybierzesz się z psem na pierwszy bieg, twoim najważniejszym zadaniem jest dostosowanie wysiłku do możliwości pupila. Aktywność, która młodemu zwierzakowi przyniesie mnóstwo radości i korzyści, dla staruszka może być niebezpieczna. 

Warto także pamiętać, że nie wszystkie rasy (i nie wszystkie psy w typie rasy) są odpowiednimi kandydatami do tego typu aktywności. Niezwykle ważne jest także upewnienie się co do kondycji i zdrowia zwierzaka. 

Canicrossing – sprawdź zdrowie i kondycję czworonoga

Ludzie regulują temperaturę ciała podczas wysiłku poprzez pocenie się. Psy nie mają takiej możliwości, dlatego zmęczenie objawia się u nich zupełnie inaczej – zazwyczaj w postaci dyszenia. Tak jak to bywa w przypadku naszego gatunku – psy również męczą się szybciej, jeżeli ich kondycja jest słabsza. Jesteś wytrawnym biegaczem, który pokonuje długie dystanse? Najpierw poćwicz z psem, zanim razem wybierzecie się w trasę. 

Bieganie z psem i inne formy aktywności

Jak przygotować się do biegania z psem? Na początek wybierz truchty na krótkie dystanse i jednocześnie obserwuj, jak pies radzi sobie z wysiłkiem. Z powodzeniem sprawdzą się także inne aktywności:

  • długie i aktywne spacery;
  • aportowanie;
  • frisbee. 

Jeżeli chcesz wprowadzić bieganie z psem do waszej codzienności rozsądne będzie także przebadanie zwierzaka. Upewnisz się dzięki temu, że tego typu aktywność nie wpłynie negatywnie na jego zdrowie. 

Rasy psów do biegania

Psy to aktywne zwierzęta, które zazwyczaj bardzo cenią sobie ruch. Szczególnie nakłonienie młodych zwierzaków do biegania nie powinno być problemem. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nie wszystkie czworonogi sprawdzą się w canicrossingu, zwłaszcza na dłuższą metę. Bieganie z psem w tej formie musisz wykluczyć, jeśli masz pupila rasy z syndromem brachycefalicznym, czyli z krótką kufą i spłaszczoną czaszką. Ich problemy z oddychaniem nasilają się bowiem podczas wysiłku fizycznego. 

Jaki pies do biegania? Najlepsze rasy

Jaki pies do biegania będzie najlepszym wyborem? Poniżej znajdziesz kilka ras FCI, które bardzo lubią taką aktywność i dobrze radzą sobie w jej trakcie. 

  • alaskan malamute – psy tej rasy słyną z ogromnej wytrzymałości, potrzeby ruchu i niezależności. Będą chętnie towarzyszyły biegaczom, a tego typu wspólna aktywność wpłynie pozytywnie na budowanie waszej więzi;
  • wyżeł weimarski – wyżły uwielbiają biegać. Wspólny jogging pozwoli zagospodarować tę potrzebę ruchu;
  • whippet – tak jak wszystkie charty, whippety spełniają się w biegu i gonitwie. Bieganie z psem tej rasy będzie doskonałą rozrywką;
  • jack russell terrier chociaż malutki, jack russell terrier jest niemal nie do zdarcia. Pieski te zostały wyhodowane między innymi po to, aby na polowaniu nadążać za koniem. Do dzisiaj zachowały mnóstwo energii oraz odporność, która jest niewspółmierna do ich rozmiarów;
  • golden retriever – chociaż ulubioną aktywnością goldenów zazwyczaj jest aportowanie, psy te bardzo chętnie towarzyszą swoim opiekunom podczas joggingu. Bardzo chętnie współpracują i szybko się uczą, a dodatkowo bardzo cenią sobie porządne dawki ruchu;
  • border collie – psy tej rasy uchodzą na najmądrzejsze w swoim gatunku, jednak inteligencja idzie w parze z dużymi wymaganiami. Bordery potrzebują stymulacji fizycznej i umysłowej. Bieganie z psem tej rasy na pewno nie zaszkodzi. Border collie szybko się uczy a współpraca z człowiekiem jest dla niego niezwykle ważna; 
  • springer spaniel angielski – angielskie springer spaniele być może na pierwszy rzut oka nie wyglądają na zapalonych sportowców. Jednak wbrew pozorom są to bardzo wszechstronne psy myśliwskie, dla których ruch (szczególnie w okolicach lasów i łąk) jest niezwykle ważny. To rasa, która chętnie towarzyszy biegaczom i czerpie z tego wiele przyjemności. 

Smycz i akcesoria do biegania z psem

Bieganie z psem powinno być nie tylko satysfakcjonujące, lecz także bezpieczne. Pies nie powinien biegać luzem. Szczególnie rasy myśliwskie narażone są na rozproszenia i ucieczki, nawet jeżeli relatywnie dobrze reagują na przywołanie. Właśnie dlatego trzeba koniecznie wyposażyć się dobrej jakości smycz. Najlepiej sprawdzą się długie linki z amortyzatorem. Zadbaj o to, aby karabińczyk wykonany był starannie i nigdy samoistnie się nie odpinał.

Trening biegowy z psem – przydatne informacje

Mamy kilka porad, dzięki którym bieganie z psem powinno być bezpieczniejsze.

  1. Smycz lepiej przypiąć do specjalnego pasa na biodra, ponieważ ciągłe trzymanie smyczy w ręku podczas biegania może być męczące. Zachodzi także ryzyko wyślizgnięcia się smyczy ze spoconej dłoni. 
  2. Zamiast obroży do biegania warto wybrać szelki. Na rynku masz do wyboru wiele rodzajów, dlatego warto dostosować je do budowy anatomicznej psa, aby czuł większy komfort. 
  3. Na cieplejsze dni lepiej wybierać lżejsze szelki z ochronną siateczką wykonane z materiałów, które przepuszczają powietrze. 

Wspólne bieganie z psem może być doskonałą rozrywką dla człowieka i zaspokoić potrzebę ruchu czworonoga. Warto jednak zawsze dbać o to, aby obie strony były zadowolone z tej aktywności i bezpieczne. Przygotuj się do aktywności, bo tylko wtedy przyniesie satysfakcję tobie i pupilowi.

Archiwum: październik 2021
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.