W artykule przedstawimy najważniejsze ciekawostki o białych kotach, o których wcześniej nie miałeś pojęcia. Znajdziesz tu również informacje o rasach, wśród których występuje ten typ umaszczenia.

Biały kolor sierści – skąd się bierze?

Jak wiesz, typ i kolor umaszczenia u kotów zależy od genów odpowiadających za obecność barwnika w futerku. Jednak w przypadku bieli sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana. W sierści białych kotów nie ma żadnych barwników, co sprawia, że biel to raczej brak koloru niżeli jakikolwiek jego typ. Dlaczego tak się dzieje? Sprawcą jest gen dominant white, który maskuje działanie innych genów, w efekcie czego prawdziwa barwa futerka białasków pozostaje ukryta.

Jednak niekiedy sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana, ponieważ u części zwierzaków obecny jest gen albinizmu. To bardzo poważna wada genetyczna, która odpowiada nie tylko za śnieżnobiały kolor sierści, ale również za osłabione działanie słuchu i wzroku, obniżony poziom odporności oraz wiele innych problemów zdrowotnych.

Biały kot w legendach

Białe koty do tej pory wzbudzają zachwyt wśród Birmańczyków. Wszystko za sprawą jednego z nich o imieniu Sinh. Zwierzak ten mieszkał w świątyni, którą zaatakowali złodzieje. W trakcie tego wydarzenia nie uciekł, a dzielnie próbował bronić kapłanów przed zbirami. Niestety nie udało mu się to, ale kiedy jego białe kocie łapki dotknęły ciała zabitych opiekunów, stało się coś niewyobrażalnego.

Futro Sinha zmieniło swoją barwę na złocistą, jego pyszczek wraz z uszami przybrał kolor birmańskiej gleby, a oczy szafirowych kamieni. Dusza mistrza wstąpiła w dzielnego kociaka, w efekcie czego powstała nowa, wyjątkowa odmiana kota.

W europejskich legendach również można przeczytać o imponujących białych kotach. Zwierzęta te towarzyszyły Frei uznawanej za najpiękniejszą boginię na Asgardzie, patronkę wojny oraz bóstwo miłości, płodności i magii. Z kolei Celtowie mieli swoją boginię Cerriwden, która również korzystała z pomocy białych kotów.

Przesądy o białym kocie

Białe koty są znacznie mniej popularne niż ich czarni kuzyni, w związku z czym powstało też mniej przesądów na ich temat. Jednak nie oznacza to, że wcale ich nie ma! W Wielkiej Brytanii uważa się, że białe koty przynoszą pecha, podobnie jest w Stanach Zjednoczonych, jeśli ujrzy się je nocą. Z kolei Turcy wierzą w to, że biały kot, szczególnie o niebieskich oczach, przyniesie im powodzenie i zapewni sukces. Według polskich wierzeń sen o takim mruczku świadczy o zbliżających się ważnych wydarzeniach.

Biała sierść świadczy o głuchocie?

Dużą popularnością cieszy się mit, jakoby biały kolor futra miał być połączony z brakiem słuchu. Co prawda gen odpowiedzialny za tę barwę sierści zwiększa ryzyko pojawienia się głuchoty, jednak nie zawsze musi dojść do jej rozwinięcia. Najbardziej narażone na problemy ze słuchem są kocięta, których oboje rodzice byli biało ubarwieni. Inaczej ma się sprawa z albinosami, w przypadku których zaburzenia w produkcji pigmentu bardzo często są powiązane z głuchotą. Ciekawostką jest to, że w przypadku zwierząt o dwóch różnych kolorach oczu, problem ze słuchem często dotyczy tylko jednego ucha.

Biały kot jest idealny dla alergików?

Czynnikiem uczulającym ludzi jest białko Fel D1, którego wydzielanie jest znacznie niższe w przypadku białych mruczków. Niestety wiąże się to jedynie z niższym ryzykiem pojawienia się reakcji alergicznej, ale nie eliminuje go. Dlatego przed zdecydowaniem się na adopcję lub zakup zwierzaka osoba uczulona powinna skonsultować się ze swoim lekarzem alergologiem i wykonać wszystkie niezbędne badania.

Zasady opieki nad białym kotem

Czy biały kot wymaga specjalnej opieki? Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista. Najbardziej wymagające będą zwierzaki posiadające problemy ze słuchem czy wzrokiem. Niestety możliwości przywrócenia działania tych zmysłów są dosyć ograniczone, w związku z czym często niezbędne jest przystosowanie mieszkania do potrzeb niepełnosprawnego czworonoga.

W przypadku niewidomych kotów należy zadbać o bezpieczeństwo i usunąć wszystkie zagrażające ich życiu przedmioty z domu. Niezalecane są także przemeblowania oraz pozostawianie rzeczy nie na swoim miejscu, ponieważ koty bardzo szybko potrafią stworzyć sobie mapę całego mieszkania.

Przy głuchym kocie trzeba zadbać o stałe pory karmienia oraz pokazywać mu, że ma pełną miseczkę. Oczywiście wypuszczanie zwierzaka pozbawionego słuchu jest stanowczo zabronione, ponieważ na zewnątrz na twojego pupila czyha masa niebezpieczeństw, przed którymi ten nie będzie miał jak uciec.

Szczególną uwagę na pielęgnację białego mruczka należy zwrócić podczas lata. W ich skórze nie występuje pigment, który chroniłby je przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. W związku z tym niezbędne jest stosowanie kremów z filtrem UV dedykowanych dla zwierząt, zwłaszcza w nieowłosionych okolicach, takich jak uszy czy nos.

Rasy kotów o białym umaszczeniu

Białe koty domowe występują w naturze znaczenie rzadziej niż czarne, ale nie znaczy to, że w ogóle ich nie ma! Marzysz o mruczku w takim kolorze? Poznaj najpopularniejsze rasy kotów o tym umaszczeniu:

Białe koty wzbudzają fascynację, zachwycają niesamowitą elegancją i wdziękiem. Jedni wierzą, że przynoszą pecha, inni natomiast, że szczęście i zapowiedź ważnych wydarzeń. Chociaż ich wygląd jest imponujący, należy pamiętać o tym, że ten typ umaszczenia może wiązać się z wadami słuchu i wzroku, a także ze zwiększoną nadwrażliwością na działanie promieni UV. Poza tym białe koty nie wymagają szczególnej pielęgnacji.

Archiwum: grudzień 2022
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.