Zapamiętaj!

  • Białe robaki u psa to glista psia bytująca w jelicie cienkim.
  • Zakażenie może przebiegać bezobjawowo lub wywoływać wymioty, biegunkę, apatię.
  • Białe robaki u psa wymagają przeprowadzenia odrobaczania.
  • Glista psia może przenosić się na człowieka wywołując toksokarozę.

Białe robaki u psa – co to?

Glista to pasożyt żerujący w jelicie cienkim, żywiący się krwią i treścią pokarmową. Ciało glisty jest obłe, wydłużone, nieznacznie zaostrzone na końcu, z przodu znajdują się tzw. skrzydełka oskórkowe. Ciało samicy osiąga długość 20 cm, natomiast samca około 13 cm. Samice składają jaja, które wydalane są wraz z kałem. Przy wysokiej wilgotności powietrza i temperaturze około 25 stopni, z jajek wykluwają się larwy. Te zostają połknięte przez psa i trafiając do jelita cienkiego, osiągają postać dorosłą. Objawy zarażenia pasożytami to głównie biegunki, wymioty, brak apetytu, osłabienie.

Białe robaki u psa to problem głównie młodych psów. Powszechnie pojawiają się u szczeniąt do 6. miesiąca życia. U dorosłych choroba praktycznie nie występuje; ewentualne zarażenie przebiega najczęściej bezobjawowo. Glista dostaje się do organizmu szczeniąt drogą płodową lub wraz z mlekiem matki. Inne sposoby zarażenia się glistą to:

  • zjedzenie trawy, na której znajdują się jaja;
  • wypicie zakażonej wody;
  • zjedzenie zakażonego pokarmu. 

Białe robaki u psa – skutki zarażenia

Pasożyt, który dostanie się do organizmu może osadzić się w różnych narządach wewnętrznych. Jeśli trafi do płuc, wywołuje zapalenie płuc, gdy znajdzie się w rdzeniu kręgowym, gałkach ocznych lub okolicy mózgu, otorbia się i tkwi tam w formie uśpionej. Białe robaki u psa mogą nie dawać żadnych objawów. Męczące symptomy najłatwiej zauważyć u szczeniąt. Młode psiaki stają się apatyczne lub niespokojne. Często mają wzdęty brzuch i matową sierść.

Białe robaki u psa, czyli glisty mogą wywoływać kaszel i biegunkę. Psy odczuwają świąd odbytu, dlatego charakterystycznym objawem zakażenia pasożytem może być tzw. saneczkowanie. Zarażone psy mogą też intensywnie i często wylizywać odbyt.

Glista psia jest niebezpieczna dla szczeniąt i starych psów, które mają osłabiony lub niedostatecznie rozwinięty układ odpornościowy. W skrajnych przypadkach pasożyt może prowadzić do wyniszczenia organizmu i śmierci psa. 

Białe robaki u psa – leczenie

Leczenie zakażenia pasożytami wymaga podania leków odrobaczających. W niektórych przypadkach stosuje się również leczenie objawowe – lekarz może przepisać środki przeciwwymiotne, przeciwbiegunkowe. Doborem leków, wyznaczeniem dawkowania powinien zająć się lekarz weterynarii. Jeśli podejrzewasz lub masz pewność, że twój pupil cierpi z powodu zakażenia glistą, nie zwlekaj z wizytą w przychodni.

Białe robaki u psa niebezpieczne dla ludzi

Białe robaki u psa mogą wywoływać zakażenie u człowieka. Choroba nazywana jest toksokarozą. Do zakażenia dochodzi najczęściej na skutek spożycia zanieczyszczonego pokarmu lub jedzenia brudnymi rękami. Zazwyczaj zakażony nie ma żadnych objawów. U dzieci może wystąpić gorączka, bóle brzucha i głowy, kaszel.

Białe robaki u psa to glista psia (Toxocara canis), która bytuje w jelicie cienkim. Pasożyt nie jest niebezpieczny dla zdrowych psów w sile wieku, jednak u osłabionych, starszych lub bardzo młodych zwierzaków może prowadzić do poważnych kłopotów zdrowotnych. Leczenie polega na podaniu leków odrobaczających. Ważna jest również profilaktyka. 

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.