Pod żadnym pozorem nie należy dawać zwierzakowi zbyt dużo luzu ani umieszczać go w nogach pasażera. Nawet jeśli pies zachowuje się spokojnie i trzyma się z daleka od kierowcy, pedałów i drążka zmiany biegów, to nieskrępowana swoboda podczas gwałtownego hamowania może skutkować silnym uderzeniem, np. w dość twardą deskę rozdzielczą. Brak jakichkolwiek zabezpieczeń zwiększa ryzyko także w razie zderzenia pojazdu. Bezpieczne przewożenie psa w samochodzie oznacza zarówno troskę o zdrowie i życie zwierzaka, jak też zapewnienie kierowcy pełnej widoczności oraz nieskrępowanego dostępu do poszczególnych przyrządów. Właściciele czworonogów powinni rozważyć zakup specjalnych klatek/transporterów, szelek do pasów, specjalnego fotelika lub kraty bagażnikowej.

Przewożenie psa w samochodzie – prawo. Przepisy opisują ogólne zasady

Kodeks drogowy nie zawiera żadnych wytycznych, które regulowałyby zasady podróży ze zwierzętami. Kierowca musi jednak zadbać, by sposób użytkowania pojazdu w żaden sposób nie zagrażał bezpieczeństwu pasażerów i innych uczestników ruchu. Ewentualna kontrola drogówki oznacza, że sporo zależy od opinii policjanta. Mandaty za stwarzanie niebezpieczeństwa i naruszanie porządku na drogach publicznych sięgają 3000 zł! Zgodnie z przepisami przewożony ładunek – a za taki uznany będzie też psi pasażer – powinien:

  • nie utrudniać kierowania samochodem;
  • nie ograniczać widoczności kierowcy;
  • zostać zabezpieczony przed zmianą położenia.

Do ewentualnej kary z tytułu kodeksu wykroczeń mogą dojść paragrafy z Ustawy o ochronie zwierząt. Zabronione jest celowe narażanie pupila na niebezpieczeństwo oraz przewóz w złych warunkach, który wywołuje nadmierny stres, ból i cierpienie – przypinanie psa za obrożę do pasa, adaptera lub jakiegokolwiek innego elementu może skończyć się skręceniem karku. Nawet jeśli jeździsz ostrożnie, kontrola drogowa może skutkować mandatem, a w świetle zapowiadanych nowelizacji również zwyżką składki na ubezpieczenie pojazdu. Sprawdź kalkulator OC Beesafe i zobacz, jak TU uzyskują natychmiastowy dostęp do historii występków kierowcy.

Kliknij!
Jakich zapachów nie lubią psy? Psi węch jest bardzo wrażliwy, warto poznać wonie, które odstraszają pupila

Wiele dedykowanych akcesoriów poprawia bezpieczeństwo jazdy autem z psem jako pasażerem

Za najpewniejsze rozwiązanie uchodzą klatki transportowe. Niektóre wykonuje się ze stosunkowo lekkich materiałów, inne są znacznie twardsze i cięższe. Ważne, by przed wyruszeniem w drogę przymocować transporter w taki sposób, by nie przesuwał się w samochodzie. Naturalnie podczas zakupów należy starannie dopasować jej rozmiar, trzeba także zwrócić uwagę na poziom cyrkulacji powietrza (szczególnie istotny latem), obecność wyjścia ewakuacyjnego oraz łatwość utrzymania klatki w czystości.

Mniejsze psy można przewozić w fotelikach, które wymagają zapięcia pasów. W sklepach znajdziesz również specjalne szelki oraz maty na tylne siedzenia z klamrami przypinanymi do pasów bezpieczeństwa. Pokrowiec oszczędzi ci trochę sprzątania auta z psiej sierści i śliny. 

Pamiętaj, by przed jazdą zabrać psa na spacer, a w trakcie dłuższej podróży robić przerwy na picie i załatwianie potrzeb fizjologicznych. Duże rasy często przewozi się w bagażnikach, po zamontowaniu kraty. W takim przypadku trzeba też zabezpieczyć obecne tam elementy przed wypadnięciem i pogryzieniem – zwłaszcza gaśnicę i wszelkie środki chemiczne do pielęgnacji auta. Takie akcesoria to spory wydatek przed wakacjami? Możesz np. wykupić OC na miesiąc, a dłuższą polisę później – już po następnej wypłacie – by zwolnić środki w napiętym budżecie.

Pies powinien przyzwyczajać się do samochodu już od szczeniaka

Naukę oczekiwanego zachowania w aucie najlepiej zacząć możliwie najwcześniej. Zaraz po tym, jak pies opanuje zasady higieny i zacznie kontrolować załatwianie się. Od samego początku należy stosować docelowy sposób przewożenia psa w samochodzie. Szczeniak przyzwyczajany do jazdy w ramionach lub na kolanach po wyrośnięciu będzie powtarzał wyuczony schemat. Warto budować u zwierzaka pozytywne skojarzenia i nagradzać go pochwałami, pieszczotami i/lub smakołykami za każdym razem, kiedy w aucie zachowa się zgodnie z poleceniem oraz twoimi oczekiwaniami.