Coraz więcej uczelni w Polsce decyduje się na zaoferowanie spragnionym wiedzy, kreatywnym studentom intrygujących kierunków studiów podyplomowych. Jednym z nich jest behawiorystyka zwierząt. To kierunek, który dedykowany jest przede wszystkim osobom uwielbiającym zwierzęta i chcącym poszerzyć wiedzę z zakresu potrzeb oraz zachowań zwierząt rozmaitych gatunków, by następnie wykorzystać ją np. w pracy zawodowej. Jeśli zastanawiasz się, czy jest to coś dla ciebie, nie podejmuj decyzji pochopnie. Poznaj najważniejsze informacje na temat tej podyplomówki i zawodu behawiorysty!

Behawiorystyka zwierząt – studia online?

Dawniej było to nie do pomyślenia, ale obecnie nie ma rzeczy niemożliwych! Istnieją szkoły, które oferują studia podyplomowe z behawiorystyki zwierząt w całości online. Zanim jednak podejmiesz decyzję dotyczącą tego, czy wybrać naukę dzienną, zaoczną w trybie stacjonarnym bądź online, zastanów się, czego tak naprawdę oczekujesz i jakie efekty chcesz osiągnąć. Każda z wymienionych form ma swoje wady i zalety, które musisz rozważyć. Studia online są bez wątpienia wygodne i „elastyczne”. Naturalnie musisz przestrzegać pewnych terminów, ale tylko od ciebie zależy, czy dany wykład odtworzysz rano, wieczorem, we wtorek czy niedzielę.

W czasie zajęć stacjonarnych z behawiorystyki zwierząt masz natomiast kontakt z żywym człowiekiem, a podczas praktyk – ze zwierzętami. Możesz poszerzać swoją wiedzę nie tylko w trakcie wykładów, ale i rozmów ze współuczestnikami, a także sprawdzić, czy odnajdziesz się w rzeczywistym kontakcie ze zwierzętami. Jeśli już z nimi pracujesz lub po prostu chcesz poszerzyć swoją wiedzę teoretyczną, forma online może być odpowiedzią na twoje potrzeby. Dzięki temu, mając stałą pracę i rodzinę, nie musisz wykorzystywać urlopu i organizować opieki nad dziećmi. 

Kształcenie z zakresu psychologii zwierząt – dla kogo?

Psychologia czy behawiorystyka zwierząt to kierunek tak naprawdę dla każdego, kto kocha zwierzęta i chce poszerzać wiedzę na ich temat – niezależnie od tego, czy będzie ona następnie wykorzystana w pracy, czy nie. Z tej formy zdobywania wiedzy niejednokrotnie korzystają po prostu właściciele różnych zwierząt, głównie psów i kotów, chcący lepiej zrozumieć swoich pupili i stworzyć z nimi wspaniałą relację opartą na zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa. Bez wątpienia jest to kierunek, który pomoże każdej osobie już pracującej ze zwierzętami – od psich „fryzjerów” po lekarzy weterynarii, wolontariuszy i pracowników ogrodów zoologicznych. 

Behawiorysta zwierząt – jaką wiedzę posiada?

Behawiorystyka zwierząt jest kierunkiem, na którym zdobędziesz wiedzę na temat zwierząt różnych gatunków. Program kształcenia porusza jednak nie tylko zagadnienia związane z naukami przyrodniczymi, biologią rozwoju, neurofizjologią, ale także np. prawnymi i wieloma innymi. Jest to zatem kierunek opierający się na interdyscyplinarnej wiedzy. Nauczysz się rozpoznawać i interpretować zachowania różnych gatunków zwierząt, co możesz następnie wykorzystać w nauce zachowań i zapobieganiu występowania zachowań niepożądanych u zwierząt zarówno żyjących w niewoli, jak i wolnożyjących. Dzięki temu poradzisz sobie w każdej sytuacji w kontakcie ze zwierzęciem.

Studiując behawiorystykę zwierząt, dowiesz się ponadto, jak wygląda praca m.in. pracownika ogrodu zoologicznego, instruktora i behawiorysty, hodowcy poszczególnych gatunków. Żaden problem behawioralny nie będzie dla ciebie wyzwaniem. Po uzyskaniu kompetencji możesz podjąć pracę ze zwierzętami np. w schronisku, w charakterze zoopsychologa czy instruktora szkolenia zwierząt takich jak konie czy psy. 

Czy łatwo być psychologiem zwierzęcym?

Behawiorysta, psycholog zwierzęcy, zoopsycholog… Niezależnie od tego, jak się nazwiesz, twoja rola sprowadza się do tego, aby pomóc zwierzętom i ich opiekunom. Musisz umieć rozpoznawać zachowania poszczególnych gatunków, wiedzieć, jakie są ich możliwe przyczyny i sposoby rozwiązania problemu. Pamiętaj o tym, że twoja praca nie powinna polegać na tym, że będziesz uczyć zwierzę, jak ma się zachować. Twoim zadaniem jest przede wszystkim wyjaśnienie i pokazanie właścicielowi, jak ma postępować, bo to on na co dzień przebywa ze swoim podopiecznym. To on musi umieć rozpoznawać sygnały, jakie wysyła pupil i prawidłowo na nie reagować.

Kochasz zwierzęta, przebywanie z nimi sprawia ci przyjemność i uszczęśliwia cię? Do tego potrafisz rozmawiać z ludźmi, jesteś osobą otwartą, empatyczną, cierpliwą i jednocześnie stanowczą? Jeśli uważasz, że tak, może to być praca twoich marzeń! Zawód ten nie jest prosty i wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Widok szczęśliwego zwierzaka i wyraz ulgi na twarzy właściciela, gdy widzi postępy w pracy, są jednak bezcenne. Każdy drobny sukces przynosi ogrom satysfakcji!

Pamiętaj jednak o tym, że jest to praca obarczona także pewnym stopniem ryzyka. Do behawiorysty nie trafiają zwierzęta spokojne, zrównoważone i przyjazne. W pierwszej kolejności musisz więc nauczyć się dbać o swoje bezpieczeństwo. Musisz posiadać stosowną wiedzę, by umieć się zachować i odpowiednio reagować w pracy np. z agresywnym psem czy lękliwym koniem. Jeśli kiedykolwiek będziesz mieć wątpliwości czy obawy, nie podejmuj się zadania, któremu nie podołasz. 

Behawiorystyka zwierząt to bardzo ciekawy, interdyscyplinarny kierunek, który cieszy się obecnie sporym zainteresowaniem. Zdobywając stosowną wiedzę, możesz podjąć pracę ze zwierzętami i robić coś naprawdę wyjątkowego. Czy to się opłaca? Jeśli wyrobisz sobie „markę” – zdecydowanie tak! Obecnie coraz więcej właścicieli zwierząt dostrzega konieczność ich szkolenia i prawidłowego wychowania, kiedy zaś pojawiają się problemy różnego typu, opiekunowie chętnie zgłaszają się do specjalistów. Może to być zarówno twoja praca dodatkowa, jak i stałe, jedyne źródło dochodu.

Archiwum: lipiec 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.