Beagle to bardzo sympatyczny psiak, który jest chętnie wybierany zarówno przez osoby doświadczone, jak i te, które chcą kupić pierwszego psa. Rasa jest stosunkowo zdrowa i łatwa do ułożenia. Oprócz tego beagle nie należy do ras bardzo aktywnych – ale powinieneś pamiętać, że potrzebuje długich spacerów, nie należy do ras nadaktywnych. Jeżeli chcesz mieć takiego przyjaciela, koniecznie dowiedz się, jak wybrać odpowiednią hodowlę. 

Beagle hodowla – co trzeba wiedzieć? 

Beagle to rasa oficjalnie uznana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną, która także zatwierdziła jej wzorzec wyglądu i charakteru. Właśnie dlatego najbezpieczniejszą opcją jest wybieranie tych hodowli, które zostały oficjalnie zarejestrowane w Związku Kynologicznym w Polsce. 

Beagle hodowla – co trzeba wiedzieć? 

ZKwP wystawia rodowody FCI. To daje ci pewność, że wybrany przez ciebie beagle (szczeniak) przeszedł przegląd hodowlany i jest zgodny ze wzorcem rasy. Co istotne, mowa tu nie tylko o wyglądzie, ale także o określonych cechach charakteru rasy beagle.

Hodowle beagle – jak rozpoznać dobrego hodowcę?

Przeglądając ogłoszenia hodowli beagle, zobaczysz, że ceny szczeniaków bardzo się od siebie różnią. Dla wielu osób jest to kwestia kluczowa – skoro pies może być tańszy lub droższy, to po co przepłacać? 

Niestety, różnice w cenie wynikają przede wszystkim z jakości hodowli. Psy w hodowli FCI są zazwyczaj droższe. To jednak mądrze zainwestowane pieniądze – przede wszystkim w pewność, że faktycznie stajesz się opiekunem psa rasowego.

Cechy dobrego hodowcy

Przynależność do związku i sukcesy wystawowe to nie wszystko. Godny zaufania hodowca powinien wyróżniać się jeszcze kilkoma cechami:

  • otwartością na kontakt z klientem;
  • wiedzą na temat chorób rasy i diagnozowaniu oraz zapobieganiu im;
  • dbałością o wykonywanie wszystkich potrzebnych badań genetycznych;
  • wiedzą na temat socjalizacji pierwotnej psa;
  • dbałością o to, aby jego szczeniaki beagle trafiały do sprawdzonych i dobrych domów. 

Gdzie znaleźć hodowlę beagle?

Wiesz już, że najlepsza hodowla to ta zrzeszona w ZKwP. Jednak gdzie konkretnie szukać szczeniaków beagle? Aby znaleźć pieski w pobliżu miejsca swojego zamieszkania, odwiedź stronę Związku Kynologicznego w Polsce lub zadzwoń do lokalnego oddziału. 

Gdzie znaleźć hodowlę beagle

Dobrym pomysłem jest także znalezienie grupy miłośników. Właściciele beagli, ich fani oraz hodowcy najczęściej spotykają się na grupach tematycznych w mediach społecznościowych. Często jeszcze można spotkać ich również na tradycyjnych forach tematycznych. W takich miejscach na pewno szybko uzyskasz niezbędne ci informacje. 

Beagle – hodowla. Na co warto uważać? 

Dobry hodowca powinien być zrzeszony w ZKwP. Niestety, nawet w obrębie związku zdarzają się osoby niegodne zaufania. Właśnie dlatego warto być wyczulonym na rzeczy, które powinny dać ci sygnał do poszukania szczeniaka gdzie indziej. Mowa tu o:

  • unikaniu kontaktu;
  • odmawianiu odwiedzin w hodowli;
  • trzymaniu psów w kojcu lub pomieszczeniu gospodarczym;
  • niechęci do pokazania wyników badań i prześwietleń szczeniaków i ich rodziców. 
Beagle – hodowla. Na co warto uważać

Współpraca z dobrym hodowcą nie kończy się w momencie zakupu psa. Możesz zgłosić się do niego za każdym razem, kiedy masz z psem problem lub męczą cię wątpliwości. To dlatego powinieneś zadbać, aby była to osoba godna zaufania. 

Beagle hodowla – podsumowanie

Beagle to doskonały pies do towarzystwa, który jednocześnie zachował w sobie mnóstwo instynktu myśliwskiego. Z natury doskonale czuje się w sforze, więc może zdecydujesz się od razu na dwa szczenięta beagle? 

Niezależnie od decyzji powinieneś wybrać dobrą hodowlę FCI, w której pieski mają szansę na zrównoważony rozwój, są przebadane i zdrowe. Jeżeli masz wątpliwości co do hodowcy, z którym już nawiązałeś kontakt, zawsze możesz rozwiać je – skontaktuj się z osobami, które już kupiły od niego szczeniaka.

Archiwum: grudzień 2022
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.