Bassety z pozoru mogą wydawać się nieco powolne, a nawet ociężałe. W istocie są to jednak szybkie i zwinne psy, które doskonale sprawdzają się podczas polowania. To bardzo przyjacielskie i cierpliwe zwierzęta, które wyróżniają się mocnym charakterem. Ich ułożenie nie jest prostą sprawą, dlatego rasę poleca się raczej osobom z doświadczeniem. 

Podstawowe informacje

? Rozmiarwysokość w kłębie: od 33 do 38 cm
masa ciała: od 18 do 30 kg
Szatasierść: gładki, krótki, zwarty
maść: trójbarwna (czarna, biała, ruda), dwubarwna (cytrynowa z białym) i inne typowy dla psów gończych
❤️ Długość życia10–12 lat
? Charakterłagodny, uczuciowy, wytrzymały, wytrwały

Basset hound – opis rasy i wygląd

Basset hound na łące

Basseta trudno przeoczyć. To nisko osadzony pies o krótkich łapach, wydłużonym ciele i mocnym kośćcu. Charakterystyczną cechą basseta jest nadmiar skóry, która na łapach tworzy charakterystyczne skarpetki. Psa tej rasy wyróżniają także duże i ciężkie, wiszące uszy oraz lekko opadające powieki, które sprawiają, że pies wydaje się nieco przemęczony. Waga basset hounda może wynosić od 18 do nawet ponad 30 kilogramów. Wzrost w kłębie oscyluje około 35 centymetrów. 

Umaszczenie i sierść – basset hound

Sierść basseta jest krótka i dobrze przylega do ciała. Dopuszczalne są wszystkie umaszczenia typowe dla psów gończych. Bassety najczęściej jednak występują w wersjach:

  • tricolor – czarno-biało-rude;
  • bicolor – biały z cytrynowym dodatkiem.

Basset – charakter

Basset hound to typowy pies myśliwski. Jest znakomitym tropowcem, a w pracy pomaga mu świetny węch, doskonała kondycja i nieustępliwość. Główna cecha charakteru basseta, czyli jego upór, również wynika z predyspozycji do polowania. Kiedy pies złapie trop, nic nie będzie w stanie go od niego odwieść. 

Basset hound w rodzinie

W roli przyjaciela rodziny bassety sprawdzają się bardzo dobrze, trzeba jednak być świadomym ich specyficznych potrzeb i mocnego charakteru. Duży upór może nieco utrudnić szkolenie i sprawić, że codzienność z bassetem dla niektórych okaże się niełatwa. Mimo wszystko warto zaznaczyć, że psy tej rasy są bardzo przyjazne w stosunku do ludzi i cenią sobie sobie życie rodzinne. 

Basset hound od początku swojego istnienia przystosowany był do życia w sforze. Do dzisiaj są to więc więc psy towarzyskie, które chętnie zaprzyjaźniają się z innymi zwierzętami. Bardzo lubią także mieć stały kontakt ze swoim opiekunem. 

Basset – mocny charakter

basset hound na niebieskim tle

Warto jednak zaznaczyć, że basset hound potrzebuje opiekuna, który będzie dla niego autorytetem. Jako tropowce bassety decydują o tym, w którą stronę powinien podążać myśliwy. W ich naturze zdecydowanie nie leży więc uległość. Jeżeli nie pokażemy mu, jakie są zasady w domu, pies szybko sam zacznie je ustalać. Pomimo tego nie powinien być agresywny.

Basset – zdrowie

Jak większość psów myśliwskich, bassety są z natury dosyć odporne na trudne warunki atmosferyczne. Jest jednak jedna kwestia, która sprawia, że są to psy narażone na wiele schorzeń – budowa anatomiczna. Opiekun powinien być świadomy, że prawidłowe postępowanie z psem może uchronić go od wielu bardzo poważnych schorzeń. Mowa o takich dolegliwościach jak:

  • niekontrolowane oddawanie moczu;
  • dysplazja stawów biodrowych;
  • dysplazja stawów łokciowych;
  • artretyzm;
  • skręt żołądka;
  • dyskopatia;
  • otyłość.

Basset hound – pielęgnacja

Pielęgnacja sierści basseta nie jest szczególnie trudna. Raz na jakiś czas warto wyszczotkować psa miękką szczotką lub gumową rękawiczką. Szczególnej pielęgnacji wymagają uszy i oczy zwierzęcia, które narażone są na infekcje i podrażnienia. Wszystkie związane z nimi podejrzane stany zapalne należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem weterynarii. 

basset hound patrzy w górę

Basset hound – aktywność fizyczna

Bardzo istotna jest dieta basseta oraz zapewnienie mu odpowiedniej dawki ruchu. Koniecznie jednak pamiętać, że nie powinna być to aktywność zbyt forsowna. Basset hound, jak na swoje rozmiary, ma bardzo masywne kości. Właśnie dlatego zmuszanie go do biegania może skończyć się problemami zdrowotnymi, takimi jak artretyzm czy dysplazja stawów biodrowych lub łokciowych. Spacery są dobrym rozwiązaniem, jednak pies powinien bardziej chodzić niż biegać. Nie powinien także wchodzić i schodzić po schodach. 

Basset hound – dieta

Niezwykle istotna w życiu basseta jest jego dieta. Psy te mają skłonność do otyłości. Wynika to z miłości do wygodnych foteli oraz jedzenia. Niestety, budowa anatomiczna sprawia, że otyłość jest dla tego psa szczególnie niebezpieczna. W rzeczywistości basset hound nie potrzebuje jakiejś szczególnej diety. Karmienie powinno być dostosowane do jego aktywności fizycznej oraz masy ciała. 

Niektórzy opiekunowie w strachu przed nadwagą u psa wybierają dla niego tak zwane karmy light. Takie działanie nie ma wiele sensu. Wystarczy podawać zwierzęciu dobrej jakości pokarm bez dodatku zbóż i innych wypełniaczy. Konieczna jest także rezygnacja z dokarmiania, szczególnie jedzeniem przeznaczonym dla ludzi. 

Basset hound – hodowla

Wybierając hodowlę bassetów, warto kierować się tym, czy jest ona zarejestrowana w Związku Kynologicznym w Polsce. Obecnie nie jest to szczególnie popularna rasa, więc może się okazać, że na miot będziesz musiał trochę poczekać. Nie wiesz, jaką wybrać hodowlę bassetów? Opinie właścicieli tych psów mogą ci pomóc w wyborze.

Odpowiednia hodowla to taka, która wydaje do domów szczenięta po przebadanych genetycznie rodzicach, od urodzenia wychowywane w warunkach domowych. Przed zakupem szczeniaka odwiedź hodowlę i przekonaj się, jak żyją jego rodzice i rodzeństwo. Jeżeli cokolwiek wzbudzi twój niepokój, nie bój się pytać. Dobry hodowca nie będzie uciekał od kontaktu i z pewnością rozwieje wszystkie twoje wątpliwości. 

basset hound biegnie

Basset – cena

Szczeniaki basset hound z hodowli FCI to obecnie wydatek około 4 tysięcy złotych. Kwota ta jest oczywiście kwestią indywidualną, którą każda hodowla ustala samodzielnie. Cena basseta może zmieniać się też w zależności od linii czy wieku psa.

Basset hound – historia rasy

Basset hound to rasa, która pochodzi z Francji, jednak jej korzeni doszukiwano się w wielu miejscach i w przeróżnych okolicznościach. Istnieje legenda, że psy te dostały się do Europy w okresie wypraw krzyżowych. Z drugiej jednak strony opisy w sztukach Shakespeare’a wskazują na ich obecność już w XVI-wiecznej Anglii. Tą ostatnią teorią szczególnie lubią chwalić się Brytyjczycy. Nie ma jednak żadnego dowodu na to, że autor „Snu nocy letniej”, opisując niewielkie psy o dużych podgardlach, faktycznie miał na myśli współczesne bassety. 

Basset hound – przodkowie

Psy tej rasy powstały w wyniku XIX-wiecznych krzyżówek nieistniejących już francuskich bassetów z angielskim bloodhoundem. Nie ma dowodów na tezę, jakoby basset i retrievery były spokrewnione. Na przełomie XIX i XX wieku rasa robiła furorę na wystawach, jednak z czasem jej popularność zaczęła przygasać. Niespodziewanie, od wyginięcia uratowali ją Amerykanie, którzy w latach trzydziestych powołali własny klub miłośników rasy. 

Basset hound w Polsce

Przez długi czas hodowla bassetów na całym świecie była bardzo niejednolita. Pierwszy wzorzec, który wyznaczył kierunek pracy hodowców, powołano dopiero w 1955 roku. Do Polski bassety zaczęły trafiać dekadę później i od początku pełniły przede wszystkim rolę psów do towarzystwa. Swego czasu była to rasa stosunkowo popularna, jednak obecnie można spotkać ją coraz rzadziej. 

Basset hound – dla kogo?

basset hound i jego uszy

Kto będzie dobrym opiekunem dla psa rasy basset hound? Przede wszystkim osoba, która zdaje sobie sprawę z tego, że zdecydowanie nie jest to rasa dla każdego. Chociaż bardzo przyjazne, bassety mają mocne i trudne charaktery, dlatego od opiekuna wymagają zastosowania idealnych proporcji konsekwencji i łagodności. 

Basset hound – szkolenie

Basset hound to uparty indywidualista, którego szkolenie wymaga cierpliwości. Na szczęście jest to także urodzony łasuch, którego niemal zawsze motywuje jedzenie. Połączenie konsekwencji z pysznymi nagrodami sprawi, że przy dawce cierpliwości i nieustępliwości szkolenie w końcu przyniesie skutek. 

Basset hound – dom i otoczenie

Basset potrzebuje ruchu, jednak zdecydowanie nie jest psem, który wybierze się z tobą na jogging. Jeżeli jednak jesteś fanem długich, ale spokojnych spacerów prawdopodobnie stworzycie dosyć udany duet. W stosunku do dzieci pies jest zazwyczaj serdeczny i czuły. Swoją rodzinę obdarza gorącym uczuciem i jest silnie związany ze wszystkimi jej członkami. 

Basset hound świetnie sprawdzi się w roli przyjaciela dla innego psa lub kota. Może mieszkać z osobą starszą, jednak tylko taką, która rozumie, jak bardzo ważne jest dbanie o dietę takiego psa. Nie wolno doprowadzić do nadwagi lub tym bardziej otyłości, ponieważ grozi to poważnymi schorzeniami układu kostnego. 

Basset – dom czy blok?

Basset będzie czuł się dobrze zarówno w domu z ogrodem, jak i w bloku. Ze względu na predyspozycje do chorób kręgosłupa i stawów nie powinien jednak chodzić po schodach. Nie zaleca się więc brania tego psa do mieszkania w bloku bez windy, szczególnie jeżeli jest ono ulokowane na jednym z wyższych pięter. 

Basset hound – galeria

Basset hound – ciekawostki 

Basset hound był psem porucznika Colombo, bohatera słynnego amerykańskiego serialu z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych.

Bassetem mógł być Droopy, nieco letargiczny bohater kultowej amerykańskiej kreskówki.

W wielu opisach rasy basset hound mylnie określany jest jako mały pies. W istocie nie tylko głowa, ale także kości przedstawiciela tej rasy są typowe dla dużych zwierząt. Mimo wszystko basset będzie czuł się tak samo dobrze w domu z ogrodem i w małym mieszkaniu. Należy jednak zapewnić mu opiekę, dobrą dietę oraz swoją stałą obecność. Czworonogów tych nic nie boli bardziej od samotności.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 163 /27.01.2011/GB, https://www.zkwp.pl/wzorce/163.pdf, data publikacji oryginalnego wzorca: 13.10.2010.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.