Barwinki są ptakami, które wywodzą się z Ameryki Południowej. Na wolności zasiedlają tereny Boliwii, Brazylii i Peru, gdzie wybierają wilgotne lasy liściaste. Barwinki to dość długowieczne ptaki, zwłaszcza jak na swój niewielki rozmiar – potrafią bez problemu dożyć 25 lat, a zdarzają się także osobniki żyjące 40 lat! Trzeba to wziąć pod uwagę, decydując się na zakup tego ptaka. Pod wieloma innymi względami są to idealne ptaki dla całej rodziny. Wygląd, cechy i ceny zwierzaka, które przedstawiamy w naszym artykule, zdecydowanie warto poznać!

Barwinki i ich odmiany kolorystyczne

Opisywane ptaki odznaczają się niedużymi rozmiarami. Mierzą nie więcej niż 23 centymetry długości i ważą około 175 gramów. Samce nie różnią się zbytnio od samic, więc najlepszą metodą na ich rozróżnienie będą badania genetyczne wykonane przez lekarza weterynarii. Barwinki występują w dwóch odmianach kolorystycznych, które nieznacznie się różnią. Poszczególne gatunki to:

 • barwinka białobrzucha – (zwana też białobrzuszką złotogłową) wyróżnia się kilkoma charakterystycznymi kolorami upierzenia. Brzuch – jak sama nazwa wskazuje – jest biały. Ogon, tył nóg oraz głowa są za to żółte lub jasnopomarańczowe, a skrzydła ten ptak ma zielone;
 • barwinki czarnogłowe – (znane również jako białobrzuszki czarnogłowe) ptaki te przypominają z grubsza powyższą odmianę. Jedyną różnicą jest obecność koloru czarnego na czubku głowy, a także gdzieniegdzie na piórach (zwłaszcza na ich końcach).

Wyjątkowy charakter barwinek – papuga dla całej rodziny

Barwinki to ptaki bardzo towarzyskie i przepadające za towarzystwem całej rodziny. Świetnie nadają się dla rodzin z dziećmi, które mogą obserwować zwierzaki i bawić się z nimi. Warto tu jednak zaznaczyć, że papugi te nie najlepiej dogadują się z innymi gatunkami ptaków. Mogą być bowiem wobec nich agresywne. Jeśli zatem decydujesz się na więcej niż jednego ptaka, zadbaj o to, by oba zwierzęta były tego samego gatunku. Agresja wobec ludzi zdarza się za to niezwykle rzadko i jest zwykle wynikiem złej socjalizacji. Barwinki przyzwyczajone do człowieka będą chętnie się z nim bawić, a nawet domagać towarzystwa kogoś do zabawy.

Zobacz też:
Barabanda – czym wyróżnia się ten rzadko spotykany gatunek papugi?

W jakiej klatce powinny być trzymane barwinki?

Mimo że ptaki te nie są duże, to należą do bardzo aktywnych zwierząt. Barwinki wymagają więc odpowiednio dużej klatki, w której będą mogły oddawać się ulubionym aktywnościom. Możesz je trzymać w przestronnej wolierze, gdyż nie trzeba będzie ich wówczas wypuszczać z klatki na loty po domu. W pomieszczeniu powinny się znaleźć także akcesoria do zabawy – sznury, huśtawki i domki, które będą stymulować rozwój intelektualny ptaka.

Papuga barwinka – jakiego żywienia wymaga?

Ptaki te nie są zbyt wybredne i nie mają specjalnych wymagań żywieniowych. Należy je karmić jak większość papug, czyli specjalną karmą dla nich przeznaczoną. Oprócz tego barwinki powinny mieć dostęp do świeżych warzyw i owoców. Warto podawać im:

 • marchewkę;
 • brokuły;
 • czerwoną paprykę;
 • szpinak;
 • jabłko;
 • granat;
 • banana;
 • kiwi;
 • mango;
 • pomarańczę.

Można tutaj kierować się sezonowością danych owoców i podawać dane gatunki wtedy, gdy uda się kupić je w sklepie. Białko można uzupełniać specjalnymi larwami lub pokrojonym na małe kawałki żółtym serem. Co powinny pić barwinki? Możesz podawać ptakom wodę z dodatkiem miodu.

Barwinka czarnogłowa – cena za jednego ptaka

Jaki jest koszt zakupu barwinek? Cena ptaków zdecydowanie nie będzie niska. Trzeba za nie najczęściej zapłacić mniej więcej 2000 zł, aczkolwiek czasami kwota wzrasta nawet do 3000 zł. Do ceny samego zwierzęcia trzeba też doliczyć koszty klatki lub woliery, a także niezbędnych akcesoriów oraz regularnych zakupów karmy. Powinieneś zatem dokładnie przemyśleć zakup.

Barwinki to bardzo ładne ptaki o nieskomplikowanych wymaganiach. Ich jedyną wadą jest wysoka cena. Można to jednak zrozumieć, ponieważ to długowieczne stworzenia i na lata możesz zyskać wiernego towarzysza.

Źródło zdjęcia: Hector Bottai via Wikipedia, CC BY-SA 4.0