Jeśli hodowla ma kilkusetletnią historię, prestiż rasy nie ulega wątpliwości. Inaczej jest w przypadku psa rasy bandog. Choć pierwsze wzmianki o nich pochodzą z XVII wieku, to dopiero w roku 2007 american bandogge został oficjalnie uznany za rasę przez UCI, ale nie przez FCI. 

Nie ma w tym nic dziwnego – to pies, który ma wiele oblicz: potrafi być łagodny, ale również niezwykle agresywny. Wynika to z jego historii, którą przed adopcją koniecznie trzeba poznać. To z pewnością nie jest najlepszy towarzysz dla początkujących psiarzy. 

Bandog – podstawowe informacje

? Rozmiarwysokość w kłębie: od 51 do 76 cm;
masa ciała: samice – od 39 do 48 kg , samce od 45 do 57 kg
Szatasierść: krótka, lśniąca, z delikatnym podszerstkiem
maść: czarna, płowa, złoto-płowa, pręgowana, piaskowa, ruda
❤️ Długość życia8–12 lat
? Charakterstabilny, zrównoważony, pewny siebie, lojalny, energiczny

Bandog – pies z mroczną historią

bandog stoi na trawie bokiem

Pierwsze próby stworzenia nowej rasy sięgają końca XVII wieku – to wtedy w Anglii narodził się pierwszy bandog. Cel hodowli nie jest do końca znany. Prawdopodobnie chodziło o wyselekcjonowanie rasy psów obronnych.

Należy jednak pamiętać, jakie były to czasy historyczne. Istotny jest także sam dobór osobników do reprodukcji – wybierano tylko duże, waleczne psy. Dzięki temu można śmiało założyć, że twórcom przyświecało wyhodowanie psa stworzonego do walk.

Agresja, niepokorność, ale także bardzo mocny ucisk zębów – to w połączeniu z trudnym charakterem sprawia, że bandog jest psem trudnym do ułożenia. Jego usposobienie jest ściśle powiązane z daną linią hodowlaną. Wymaga ogromnej cierpliwości w szkoleniu, ale też i konsekwencji, najlepiej pod nadzorem dobrego behawiorysty.

Bandog – hodowla w XXI wieku

XVII i XVIII wiek w przypadku tej rasy to jednak dawne dzieje – jak zatem prezentuje się współczesny bandog? Hodowla rozpoczęła się dopiero w latach 60. XX wieku, a jej inicjatorem był amerykański weterynarz John Swinford. Postanowił on skrzyżować ze sobą bulteriery z molosami. Celem było stworzenie nowej rasy – bardzo silnej i z dominującym charakterem.

Niestety nie doczekał on za swojego życia nowej wersji legendarnego bandoga. Rasa psa, którą znamy obecnie, jest dziełem pasjonatów. To właśnie oni postanowili kontynuować pracę Swinforda.

Bandog – pies bez idealnego wzorca rasy

Kontrowersje wokół tej rasy psów nie cichną i w kuluarach nadal wiele mówi się o tym, że badania Swinforda miały na celu stworzenie psa, który byłby niemal niezniszczalny podczas nielegalnych walk psów. 

Trudno się z tym nie zgodzić, jeśli spojrzy się na wyjątkowy wygląd, jaki prezentuje bandog. Rasa psa charakteryzuje się silną, atletyczną sylwetką. Zwierzęta są bardzo duże, umięśnione, mają szerokie łapy oraz bardzo silny uścisk szczęki, który pozwala im z łatwością miażdżyć kości.

Nie ma jednak określonego wzorca rasy – umaszczenie najczęściej jest brązowe, czarne i popielate. Każda linia hodowlana jest inna, przez co trudno przypisać bandogom konkretne cechy. Niemniej prace nad tym cały czas trwają i być może wkrótce poznamy american bandogge jako ogólnoświatowego przedstawiciela tej kontrowersyjnej rasy.

Charakter psa rasy bandog

Bandog szczeka

Ustalenie wzorca, który odnosi się do wyglądu, jest trudne. Mimo to istnieją pewne cechy, które są charakterystyczne dla rasy bandog. Pies ten ma dość specyficzne usposobienie – jest bardzo odważny, lojalny, czujny. Świetnie sprawdzi się jako stróż. Osoby posiadające psa tej rasy mówią także, że jest niezwykle przyjacielski i towarzyski.

Ostatnie stwierdzenie potwierdza, że charakter psa zależny jest szkolenia. Właśnie ono jest bardzo ważne i nie powinno być zaniedbywane. Bandog – rasa psa, która wymaga bardzo odpowiedzialnych właścicieli, gotowych do wspólnej nauki i przede wszystkim regularnych ćwiczeń. To właśnie one pozwolą zastąpić negatywne cechylojalnością i przywiązaniem. To najważniejsza informacja, którą musisz wziąć pod uwagę, jeśli zdecydujesz się na zakup lub adopcję bandoga.

Bandog – rasa psa wymagająca regularnych szkoleń

Bandog głowa psa

Bandog, jak każdy pies z tak zwanych ras agresywnych, wymaga odpowiedniego szkolenia, które sprawi, że stanie się towarzyszem ułożonym i lojalnym. W założeniach właśnie taki ma być bandog. Szczeniaki tej rasy od początku poddawane są edukacji – poznają one (zgodnie z metodą dwunastu kroków) dźwięki, ludzi oraz inne zwierzęta. To właśnie dzięki temu opanowana zostaje naturalna agresja zwierząt.

Dorosły bandog (szczeniaki również) może wymagać spotkań z behawiorystą, szczególnie jeśli właściciel nie jest zaznajomiony z rasami psów agresywnych. Jeśli to twój pierwszy kontakt z tego typu psami, koniecznie spotkaj się z zoopsychologiem, który pomoże ci w odczytaniu psiego języka.

Ucz bandoga podstawowych komend

Pierwszym etapem szkolenia psów jest nauczenie ich podstawowych komend, do których zalicza się posłuszeństwo. Pamiętaj, że bandog to rasa psa, u której nie można wzmacniać negatywnych zachowań – w taki sposób możesz doprowadzić nawet do tragedii!

bandog szczeniak

Podczas szkolenia staraj się nawiązać więź ze swoim psem, ale jednocześnie bądź dla niego autorytetem. Najlepszym rozwiązaniem jest psie przedszkole – to tam otrzymasz odpowiednie wskazówki. Nie bez znaczenia jest fakt, że twój pies przy okazji będzie miał kontakt z rówieśnikami. To pozwoli zmniejszyć poziom agresji, nawet tej potencjalnej.

Bandog – cena za szczeniaka

W przypadku zwierząt rasowych pojawia się jedno pytanie, dotyczy ono także psów rasy bandog – cena. Nie jest ona jednolita – wszystko zależy od linii hodowlanej, ale waha się od 2000 zł do 3000 zł. Ponieważ nie jest to rasa zatwierdzona przez FCI, należy szukać hodowli, które należą do UCI – unikniemy wtedy psa z pseudohodowli.

Warto też zwracać uwagę na ogłoszenia „bandog szczeniaki” czy „bandog sprzedam” – coraz częściej pojawiają się na portalach aukcyjnych, ale w takich sytuacjach należy być bardzo czujnym. Bardzo często ich cena jest niższa od rynkowej. W takiej sytuacji prawdopodobnie masz do czynienia z pseudohodowlą.

Dlaczego należy unikać pseudohodowli?

Pseudohodowle bardzo często trzymają psy w złych warunkach, które narażają je na ogromny stres. Zwierzęta są pozbawione opieki weterynaryjnej, często też głodzone, w wyniku czego przejawiają nadmierną agresję. 

Każda pseudohodowla – bez względu na rasę i gatunek zwierzęcia – powinna być natychmiast zgłoszona do odpowiednich służb. 

W przypadku ras trudnych, do których zalicza się bandog, pseudohodowla prowadzi do wzmocnienia cech negatywnych. Zwierzę przejawiać będzie większą agresję. Jej złagodzenie, nawet we współpracy z behawiorystą, może okazać się bardzo trudne, w ekstremalnych przypadkach nawet niemożliwe!

Jaki jest koszt utrzymania psa rasy bandog?

To rasa dużych psów, dlatego pożywienie będzie sporo kosztować. Choć bandog nie jest łakomczuchem, nie możesz zapominać, że ze względu na swoją budowę potrzebuje odpowiedniej karmy. Jaka będzie najlepsza dla rasy bandog? Szczeniaki powinny zjadać karmę przeznaczoną dla juniorów. Zwróć uwagę na skład – ilość zbóż nie powinna być za wysoka. Najlepsze będą karmy wysokomięsne.

Dorosłe psy natomiast potrzebują dostępu także do karmy suchej. Najlepszą pomoże dobrać ci zwierzęcy dietetyk. Oceni on zapotrzebowanie energetyczne także na podstawie dziennej aktywności zwierzęcia.

Opieka weterynaryjna

W kosztach utrzymania psa często pomijana jest kwestia jego zdrowia. Wizyty weterynaryjne i niezbędne badania czy zabiegi to istotna część budżetu. Adopcja psa wiąże się co najmniej z kontrolą raz do roku. To w jej trakcie weterynarz oceni, czy wszystko jest w porządku.

Badania są konieczne, aby bandog pozostawał w dobrej kondycji. Wcześniejsze wykrycie chorób zapobiega także kosztownemu leczeniu. Jego koszt w skrajnych przypadkach to nawet kilkanaście tysięcy złotych! Pamiętaj też o szczepieniach – to najlepsza profilaktyka.

Bandog – pies nie dla wszystkich

Bandogi to duże psy, dlatego też mają określone wymagania – to oznacza, że nie są odpowiednim wyborem dla każdego. Przede wszystkim nie nadają się do życia w bloku – potrzebują przestrzeni, na której będą mogły się wybiegać.

Są to psy stróżujące, zatem najlepszym miejscem dla nich jest dom z ogrodem, po którym będą mogły swobodnie biegać. Uwielbiają też ruch – jeśli jesteś typem właściciela, który nie przepada za długimi spacerami, nie wybieraj tej rasy! Zbyt długa bezczynność (siedzenie w domu) może u przedstawiciela tej rasy wywołać agresję.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)