Koty są, obok psów, najbardziej znanymi zwierzętami domowymi. Proces ich udomowienia zaczął się 10000 lat temu i nadal trwa. Z tego powodu wokół gatunku narosło wiele mitów, a kotom przypisuje się kilka charakterystycznych, stereotypowych cech. Są tajemnicze, bystre, sprytne i przebiegłe. Mają także nieodparty urok oraz słabość do jedzenia. Większość tych poglądów ma odbicie w kulturze. Przed tobą bajki o kotach, w których te zwierzaki grają główną rolę.

Bajki o kotach – Disney i jego „Aryskotraci”

„Aryskotraci” to animacja Disneya z 1970 roku, która w Polsce nie była zbyt popularna. Bohaterowie do dzisiaj mają jednak nad Wisłą swoich wielkich fanów. 

Historia opowiada o kotce Duchess oraz trójce jej dzieci, które mieszkają w paryskim domu bogatej pani Adelajdy. Kiedy pracujący tam lokaj dowiaduje się, że po śmierci staruszki cały jej majątek przypadnie w spadku kociej rodzinie, a dopiero w dalszej kolejności jemu, postanawia pozbyć się problemu. Porzuca kotki na francuskiej wsi i wraca do stolicy. Duchess próbuje wrócić do domu z pomocą bezdomnego kocura Thomasa O’Malleya. 

Ta urocza bajka z pewnością uwrażliwi małych widzów na losy zwierząt. Nie brakuje w niej zarówno humoru i wpadających w ucho piosenek, jak i poważnych powodów wzruszeń. 

Bajka o kocie – serial „Łebski Harry”

„Łebski Harry” to amerykańsko-francuska kreskówka z lat 90. Trochę już zakurzona, może tkwić w zakamarkach pamięci tych czytelników, którzy dwie dekady temu mieli dostęp do kanału FoxKids. 

Tytułowy bohater jest dobrze zbudowanym kotem, który prowadzi podwójne życie. Na co dzień jest kochanym i rozpieszczanym pupilem dwójki staruszków, którzy nie szczędzą mu luksusów i pieszczot. Harry nie ma jednak zamiaru przez cały czas nudzić się w domu. Kiedy jego właściciele są zajęci sobą, kot wymyka się na dwór i zaczyna snuć chytre plany okradzenia mleczarza ze świeżo uwarzonej śmietanki. 

Nie da się ukryć, że kreskówka nie może być traktowana jako podręcznik opieki nad kotem. Pokazuje jednak jak na dłoni, że kiedy zwierzak przebywa sam na zewnątrz, czeka na niego mnóstwo niebezpieczeństw.

Klasyczne bajki o kotach dla dzieci – „Przygody kota Filemona”

Trudno o osobę, która przynajmniej z widzenia nie kojarzy Bonifacego i Filemona. Kultowa polska animacja o psotnym małym kotku i jego starszym sceptycznym koledze zachwyca już kolejne pokolenia widzów. 

Seria krótkich animacji o dwóch kotach, które mieszkają w chatce razem z babcią i dziadkiem, po raz pierwszy ukazała się w 1972 roku. Wówczas serial nosił tytuł „Dziwny świat kota Filemona”. W 1977 roku animację wznowiono pod nowym tytułem. 

Mały i nieco naiwny biały Filemon uczy się życia na wsi i poznaje coraz to nowe jego aspekty. Stanowiący jego całkowite przeciwieństwo Bonifacy jest już całkiem dorosły i od przeżywania przygód zdecydowanie woli ciepło kuchennego pieca. 

Ta bajka o kotach zdecydowanie warta jest pokazania młodemu widzowi, chociażby ze względu na jej walory artystyczne. 

Bajki z kotem? Oczywiście „Garfield”!

Popularny na całym świecie rudy kot Garfield po raz pierwszy ujrzał światło dzienne w komiksie Jima Davisa, który został wypuszczony w 1976 roku. Od tej pory popularność rudego miłośnika lasagne rosła bardzo szybko. Garfield był obecny w coraz to nowszych mediach. 

W 1988 roku zadebiutował serial animowany „Garfield i przyjaciele”, który bardzo szybko stał się hitem. W Polsce, z naszym rodzimym dubbingiem, pojawił się jednak dopiero dekadę później. 

Garfield bawi swoją flegmatycznością, zamiłowaniem do jedzenia oraz ciętym i zdecydowanie ironicznym dowcipem. Filmy, seriale, komiksy i gry z jego udziałem skierowane są do publiczności w bardzo różnym wieku. Wśród bajek o kotach ta zachwyci również starszych widzów.

Bajki o kotach – kultowe „Hello Kitty”

Hello Kitty to japońska bajka o kocie, która budzi mnóstwo emocji. Sympatyczną kreskówkową postać w ciągu pięciu dekad istnienia oskarżano już o konszachty z szatanem. Jej wizerunek umieszczano na niemal wszystkim, co da się sprzedać – od portmonetek po samochody. 

Tak naprawdę główną bohaterką HelloKitty jest Kitty White. Postać wymyśliła na początku lat 70. japońska firma Saniro. Sympatyczny kotek w spódniczce był najpierw zwykłym projektem marketingowym, rysunkiem umieszczanym na portfelach.

Szalona popularność grafiki w rodzinnej Japonii oraz w Korei sprawiła, że z czasem powstał serial animowany, który opowiadał o dwóch kotkach. Były to siostry, które przeżywały przygody, mieszkając w Londynie. 
Bajki o kotach są niezwykle liczne, dlatego z pewnością każdy znajdzie wśród nich tę idealną dla siebie. W wymienionych wyżej propozycjach znalazły się postacie i animacje kultowe w różnych kręgach i cenione z wielu powodów. Czy masz już swoją ulubioną?

Archiwum: luty 2022
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.