Australijski pies zaganiający jest bardzo silny – zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Rasa polecana jest doświadczonym opiekunom. W swojej ojczyźnie to pies bardzo popularny. Szczególnie dobrze sprawdza się w roli pasterza i stróża. Jest bardzo inteligentny, wytrzymały i zawsze gotowy do pracy. 

Podstawowe informacje

👉 Rozmiarwysokość w kłębie: samice od 43 do 48 cm, samce od 46 do 51 cm
masa ciała: samice ok. 15 kg, samce ok. 16 kg
Szatasierść: prosty, twardy, krótki włos okrywowy, gęsty podszerstek
maść: niebieska jednolita, przesiana lub nakrapiana; ruda przesiana
❤️ Długość życia13–15 lat
🐶 Charakteroddany, samodzielny, nieufny wobec obcych, opanowany

Australian cattle dog – wzorzec rasy

Australian cattle dog to dobrze umięśniony pies średniej wielkości. Wysokość w kłębie w przypadku samców wynosi zazwyczaj od 46 do 51 centymetrów. Suczki są nieco drobniejsze i zazwyczaj mierzą od 43 do 48 centymetrów. 

australian cattle dog - wygląd

Umaszczenie i sierść – australian cattle dog

Sierść psa tej rasy jest krótka, ale bardzo gęsta i gładka. Dobrze przylega do ciała, a podszerstek jest krótki, ale obfity. Szata świetnie chroni zwierzę przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Wzorzec dopuszcza następujące maści: 

  • czerwona przesiana;
  • niebieska marmurkowa (blue merle);
  • niebieska nakrapiana;
  • niebieska nakrapiana z białymi znaczeniami.
Kliknij!
Owczarek belgijski groenendael

Australian cattle dog jest bardzo mocnym i harmonijnie zbudowanym psem. Jego głowa jest proporcjonalna do reszty ciała, a uszy stojące i zaostrzone na końcach. Ogon powinien sięgać stawu skokowego, a kończyny – być proste i mocne.

Australijski pies zaganiający – charakter

Australijski pies zaganiający jest wszechstronnym zwierzęciem użytkowym, które stosunkowo rzadko pojawia się w charakterze psa wyłącznie towarzyszącego. Został wyhodowany w celu pędzenia bydła w dużych australijskich gospodarstwach. Współpracował przy tym z człowiekiem, dlatego psy tej rasy mocno przywiązują się do opiekunów i są chętne do pracy. 

Przedstawiciel tej rasy dobrze sprawdzi się w roli psa domowego, jednak polecany jest przede wszystkim dla doświadczonych opiekunów. Ma bardzo silny instynkt stróżowania oraz mocny charakter. Jego szkolenie powinno być przeprowadzone wcześnie i profesjonalnie, a życie psa najlepiej koncentrować wokół pracy. 

Australian cattle dog nie musi koniecznie pracować w gospodarstwie. Potrzebuje jednak regularnych treningów, rozwoju i ciągłej pracy z opiekunem. Będzie świetnym zawodnikiem w sportach kynologicznych. Jest wyjątkowo aktywny, inteligentny i odporny. 

australian cattle dog - australijski pies zaganiający charakter

Australijski pies pasterski – zdrowie

Jako pies wyhodowany przede wszystkim w celach użytkowych, australian cattle dog jest bardzo silny i odporny. Jest sierść jest wprawdzie krótka, jednak doskonale chroni go zarówno przed chłodem, jak i wysokimi temperaturami. 

Australian cattle dog to rasa zdrowa. Mimo to przed zakupem szczeniaka warto dowiedzieć się, czy w linii występowały choroby oczu oraz, czy pieski były testowane pod kątem wrodzonej głuchoty.

Pielęgnacja australian cattle dog

Pielęgnacja sierści australijskiego psa zaganiającego nie jest trudna. Psy tej rasy linieją w bardzo umiarkowanym stopniu. Warto jednak regularnie je wyczesywać w celu pozbycia się martwej sierści i poprawienia ukrwienia skóry. 

australian cattle dog - pielęgnacja

Australijski pies zaganiający – hodowla

W Polsce australian cattle dog nie jest szczególnie popularny, jednak funkcjonuje kilka hodowli, które sprzedają szczeniaki właśnie tej rasy. Z dużym prawdopodobieństwem na własnego malucha będziesz musiał trochę poczekać, ponieważ mioty nie przychodzą na świat często. 

Kliknij!
Seter irlandzki czerwono-biały

Bardzo ważne jest to, aby nie kupować psa z niesprawdzonego źródła. Australian cattle dog jest rasą uznaną przez FCI i powinien mieć rodowód tej organizacji. W Polsce prawo do wystawiania go mają jedynie hodowle zarejestrowane w ZKwP

Australian cattle dog – cena 

Trudno ustalić cenę szczeniaka australian cattle dog, ponieważ mioty w naszym kraju przychodzą na świat dosyć rzadko. Każdorazowo ceny ustalane są indywidualnie przez hodowcę. Szczenię z rodowodem FCI może kosztować od 4 do nawet 8 tysięcy złotych. 

australian cattle dog - cena

Australijski pies zaganiający – historia rasy

Australian cattle dog to jedna z trzech australijskich ras pasterskich. Jego historia sięga XIX wieku. To właśnie wtedy potrzebne były skuteczne i odporne psy pasterskie, które będą dobrze radziły sobie w specyficznym klimacie tamtych rejonów. Przywiezione z Europy psy pasterskie nie dawały sobie bowiem rady, a miejscowe psy dingo bywały zbyt agresywne w stosunku do zwierząt ze stada.

Program hodowlany nowej rasy został opracowany przez dr Alana McNivena. Psy dingo były krzyżowane z owczarkami szkockimi oraz dalmatyńczykami. W ten sposób powstały psy odporne, pracujące po cichu i lojalne w stosunku do przewodnika. Ostatnią krzyżówką było dodanie genów kelpie, który dał cattle dogom umiejętności podszczypywania bydła w pęciny. 

Pierwszy oficjalny wzorzec rasy został opracowany w 1903 roku. Przez większość XX wieku psy te znane były jednak wyłącznie w Australii. Dopiero w latach 80. trafiły do Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. W Polsce występują bardzo rzadko, najczęściej wykorzystywane są jako psy sportowe i pasterskie. 

Australian cattle dog – dla kogo? 

Australian cattle dog to rasa, która wymaga bardzo dużej ilości ruchu. Są one nie tylko niezwykle szybkie i skuteczne, ale także bardzo odporne. Podczas pracy ze stadem w australijskim klimacie przemierzają codziennie wiele kilometrów, dlatego zdecydowanie nie zadowolą się spacerem dookoła bloku. 

Kliknij!
Pinczer średni
australian cattle dog - dla kogo

Australian cattle dog a rodzina

Psy tej rasy bardzo mocno przywiązują się do swojej rodziny. Są niezwykle inteligentne i pojętne. Potrzebują jednak właściciela, który będzie nie tylko aktywny, ale także doświadczony w pracy z czworonogiem. Australian cattle dog ma bowiem mocny i silny charakter. Według wzorca nie jest agresywny, jednak może wykazywać pewną zaczepność w stosunku do innych psów, szczególnie samców. 

W stosunku do dzieci australian cattle dog jest bardzo czuły i cierpliwy. Może porozumieć się z innymi psami, jednak wymaga wczesnej socjalizacji – najlepiej w psim przedszkolu. W przeciwnym razie może mieć problem z zaakceptowaniem innego przedstawiciela swojego gatunku. 

Australian cattle dog – aktywność

Australijskie psy zaganiające mają skłonność do dominacji i wymagają intensywnego i stałego szkolenia. Brak aktywności – fizycznej i psychicznej – bardzo szybko zamieni tego zwierzaka w trudną do opanowania niszczycielską siłę. Warto więc rozważać zakup szczeniaka tej rasy wyłącznie w momencie, kiedy wiesz, że potrzebujesz odpornego i skutecznego psa do sportu lub pracy ze stadem.

Australian cattle dog – galeria zdjęć

Australijski pies zaganiający – ciekawostki

Australian cattle dog jeszcze do niedawna bardzo rzadko pojawiał się na europejskich wystawach. Obecnie popularność rasy rośnie ze względu na jej rozliczne zalety, takie jak ogromna odporność, szybkość i chęć do pracy z przewodnikiem. 

Australian cattle dog to rasa dla osób, które szukają psa do sportu kynologicznego lub pracy ze stadem. Raczej nie nadaje się na psa rodzinnego. Chociaż lubi dzieci i bardzo kocha swojego przewodnika, jego żywiołem jest praca, bez której nie będzie prawidłowo rozwijał się psychicznie.

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje australian cattle dog?

Psy tej rasy kosztują nawet do 8000 zł.

Jakiej rasy jest Bluey?

Bluey to najstarszy żyjący pies – jego życie trwało 29 lat i 160 dni. Był on przedstawicielem rasy australian cattle dog.

Kliknij!
Lapinporokoira

Ile lat żyje australian cattle dog?

Psy tej rasy żyją zazwyczaj do 15 lat.

Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.