Wszystkie zwierzęta domowe, podobnie zresztą jak ludzie, mogą cierpieć na anemię. U kota jej objawy są niejednoznaczne, dlatego tak ważna jest prawidłowa diagnostyka u lekarza weterynarii. Sprawdź, z czego bierze się anemia u kota i jak ją leczyć.

Anemia u kota – co to jest?

Anemia u kota to stan, w którym w obrazie badania krwi pojawia się zmniejszenie liczby krwinek czerwonych, czyli erytrocytów. Czasem może się ona objawiać również na inne sposoby, np. poprzez zmniejszenie poziomu hematokrytu lub hemoglobiny.

Wyróżnia się trzy formy anemii u kota:

  • regeneratywna – wynikająca z utraty krwi, np. wskutek wypadku, a także hemolityczna, będąca efektem działania leków i mająca tło immunologiczne;
  • nieregeneratywna – o charakterze przewlekłym, wynikająca z chorób przewlekłych, szpiku kostnego, nerek i układu wewnątrzwydzielniczego;
  • częściowo regeneratywna – bardzo rzadka, związana z niedoborem żelaza, najczęściej diagnozowana u kociąt-sierot.

Przyczyny anemii u kotów

Anemia u kota może występować w związku z wiekiem. Częściej jednak jest objawem innych chorób.

Zatrucie u kota a niedokrwistość

Spożycie niektórych toksyn lub leków dla ludzi może prowadzić do obniżenia poziomu krwinek. W takim przypadku anemia u kota może mieć różną formę, zależnie od tego, czy doszło do krwawienia z układu pokarmowego. Dotyczy to spożycia np. niesteroidowych leków przeciwzapalnych jak ibuprofen.

Nieprawidłowa dieta

Ma to znaczenie przede wszystkim w przypadku anemii u kota związanej z niskim poziomem żelaza. Jeśli zwierzę otrzymuje kiepskiej jakości karmę lub jedzenie gotowane, może dojść do niedoborów żelaza. To samo dotyczy kociąt, które nie mogą być karmione przez matkę i dostają nieprawidłowe preparaty mlekozastępcze.

Białaczka kotów

Jednym ze schorzeń, przy którym często pojawia się anemia u kota, jest białaczka. Choroba ta dotyka szpiku kostnego, w efekcie czego powoduje, że czerwone krwinki nie są produkowane w wystarczającej ilości. W razie występowania niedokrwistości z dodatkowymi objawami np. apatią lekarz powinien wykonać diagnostykę w kierunku FeLV.

Choroby nerek

Niedokrwistość może występować również w przypadku niektórych chorób nerek. Związane jest to z zaburzeniami syntezy erytropoetyny, która bierze udział w procesie produkcji erytrocytów. W efekcie koci organizm nie jest w stanie wytwarzać odpowiedniej liczby krwinek czerwonych, co przekłada się na pojawienie anemii. W tym przypadku leczenie niewydolności nerek pozwala na poprawę parametrów krwi kota.

Choroby odkleszczowe

Choroby przenoszone przez kleszcze stanowią duże zagrożenie w kontekście ogólnego zdrowia kota. Pajęczaki te przenoszą pasożyty w postaci bakterii Mycoplasma haemofelis. Wywołują one silną anemię z widocznymi objawami dodatkowymi lub przebiegającą bezobjawowo. Choroba zwana anemią zakaźną lub hemobartonelozą.

Drugim schorzeniem jest erlichioza, która również przenosi się przez ukąszenie kleszczy i pcheł. Tutaj objawy dodatkowe obejmują m.in. gorączkę, bolesność stawów, czy powiększenie śledziony. W obrazie morfologicznym pojawiają się też leukopenia i małopłytkowość.

Objawy anemii

Zazwyczaj anemia u kota jest diagnozowana na podstawie badań krwi. Opiekun może jednak zauważyć pewne objawy, które mogą zaniepokoić i skłonić do wizyty w gabinecie specjalisty. Mowa o takich objawach jak:

  • apatia i ospałość;
  • zmiany w wyglądzie błon śluzowych – ich blade albo żółte zabarwienie;
  • niechęć do wysiłku fizycznego i nadmierna męczliwość;
  • zaburzenia apetytu.

Niedokrwistość – jak ją zdiagnozować?

Wywiad z opiekunem zwierzęcia to tylko część procesu diagnostycznego. Podstawą jest oczywiście morfologia z biochemią i rozmazem krwi, a także oznaczenie poziomu retikulocytu. Ważne jest porównanie wyników z normami dla zwierząt w konkretnym wieku i stanie – tego dokonać może tylko weterynarz. Pamiętaj, że samodzielne interpretowanie wyników jako takich nie ma sensu, bo powinny być one analizowane w kontekście stanu zdrowia zwierzęcia.

Anemia u kota – postępowanie i leczenie

Leczenie anemii u kota polega przede wszystkim na zwalczeniu jej przyczyny. Anemia nie jest chorobą, a jedynie objawem nieprawidłowości w organizmie zwierzęcia. Dobre wyniki przynosi terapia płynami. Z zasady jednak leczenie przyczyny danego schorzenia daje dobre wyniki i szybko poprawia stan zwierzęcia.

Transfuzja krwi u kota

U kotów, podobnie jak u innych zwierząt, wykonuje się transfuzję krwi. Za pierwszym razem wykonuje się ją bez prób krzyżowych, ponieważ u kotów ryzyko wystąpienia wstrząsu po przetaczaniu krwi jest niskie. Potem należy sprawdzić grupę krwi kota. Wyróżnia się trzy – A, B i AB.

Do transfuzji u kota można wykorzystać:

  • standardową krew, tak zwaną pełną;
  • koncentrat krwinek;
  • osocze bogatopłytkowe;
  • osocze mrożone.

Wybór preparatu zależy w dużej mierze od przyczyny niedokrwistości i stanu zwierzaka, ale również od dostępności produktów w bankach krwi. Zazwyczaj w przypadku regeneratywnej anemii u kota stosuje się pełną krew.

Anemia u kota powinna być szybko zdiagnozowana i wyleczona. Może ona osłabić cały organizm kota i być objawem toczącego się zakażenia. Z tego powodu ważne jest znalezienie jej przyczyny.

Archiwum: marzec 2022
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.