Mimo złej sławy są wybierane na psy rodzinne. Niestety pitbull, a amstaff w szczególności przez swą popularność trafia często w nieodpowiednie ręce. Jakie są naprawdę i czy w ogóle się od siebie różnią? Dowiedz się, który lepiej sprawdzi się jako twój pies! Poznaj zestawienie amstaff vs pitbull.

Amstaff a pitbull – historia

Obie rasy pochodzą od psów hodowanych do walk w Stanach Zjednoczonych. Początkowo jedynym celem hodowli było uzyskanie rwących się do walki psów. Wygląd był sprawą drugorzędną, psy więc reprezentowały bardzo zróżnicowany typ. W drugiej połowie XIX w. postanowiono wyrównać rasę. Hodowcy jednak nie byli zgodni, jak powinna wyglądać. Części z nich, którym nie zależało na walkach psów, rozpoczęła prace nad rasą pod egidą American Kennel Clubu. AKC zarejestrował ją jako american staffordshire terrier (amstaff). Tak powstała nowa rasa, niezależna od pit bull terriera. Dziś pitbull a amstaff to zupełnie inne psy!

Amstaff, pitbull – różnice

Selekcja amstaffa poszła w zupełnie innym kierunku. Hodowcy odcięli się całkowicie od walk psów. Starali się teraz uczynić swoją rasę łagodniejszą. Pitbull a amstaff to dziś dwie odmienne bajki.

AmstaffPitbull
uznany przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI)ma swój klub: American Dog Breeders Association (ADBA)
dosyć krępej, mocnej budowyznacznie lżejszy, choć atletyczny
łatwy w prowadzeniumoże sprawiać problemy swoją pasją do pracy
nadaje się na psa rodzinnegoraczej sportowiec niż kanapowiec
odpowiednio prowadzony nie jest agresywny wobec innych psówczęsto nie toleruje innych psów

Amstaff vs pitbull. Jakie są amstaffy?

Są łagodne, szczególnie wobec członków swojej rodziny. Amstaffy z powodzeniem mogą być psami rodzinnymi. Przy odpowiednim podejściu i konsekwencji nie sprawiają wielu problemów wychowawczych. Są zdecydowanie bardziej wyważone niż pit bull terriery i wybaczą więcej potknięć właściciela. Nie oznacza to jednak, że nadają się dla każdego! Źle prowadzone, wychowywane przy użyciu przemocy i niesocjalizowane od małego, amstaffy mogą stanowić bardzo poważne zagrożenie dla otoczenia. Szkolenie pod okiem dobrego trenera to podstawa. Podsumowując, amstaff vs pitbull jako pies rodzinny – zdecydowanie amstaff!

Do sportu? Pitbull, a amstaff na kanapę!

W sporcie w konfrontacji amstaff vs pitbull 0:1 dla tego drugiego! Walki psów są nielegalne w Stanach Zjednoczonych od kilkunastu lat. Trudno jednak pozbyć się z rasy cech, które ją do walk predysponowały i ją… tworzą. Jaki więc jest pitbull? Ma silny popęd pracy, jest zajadły, wytrwały i inteligentny. Bardzo łatwo się pobudza. Lżejsza (ale nie rachityczna!) budowa sprawia, że jest on znacznie zwinniejszy i szybszy niż amstaff. Wszystko to sprawia, że nie nadaje się dla osób bez doświadczenia, które ani myślą uprawiać z nim sportu i pracować.

Amstaff vs pitbull – jaki sport dla nich wybrać?

Aktywny tryb życia tak naprawdę cenią niemal wszystkie rasy psów, w tym amstaff, pitbull czy inne teriery. Różnice między tymi dwiema rasami istnieją, ale predyspozycje mają do podobnych sportów. Doskonałym wyborem będzie:

  • weight pulling – ciągnięcie ciężarów;
  • spring pole – trzymanie się zębami zawieszonej na drzewie liny;
  • long jump – psi skok w dal (przodują tu pitbulle).

Dobrym wyborem może być również agility, które wymaga od psa dużej sprawności i szybkości. Skoczne pitbulle mogą też radzić sobie z frisbee.

Amstaff vs pitbull – który jest groźniejszy?

Zarówno amstaff, jak i pitbull są rasami na cenzurowanym w wielu krajach. Hodowla i posiadanie amstaffów są zabronione w Norwegii i Danii. Do Wielkiej Brytanii oraz Niemiec nie wolno ich wwozić. W Polsce jedynie pitbull (american pit bull terrier) jest ujęty w wykazie ras psów agresywnych. Teoretycznie więc w tym starciu amstaff vs pitbull zdecydowanie wygrywa ten drugi. Prawda jednak jest taka, że każdy pies może stać się agresywny. Często psy ras tzw. niebezpiecznych są znacznie lepiej ułożone i spokojniejsze niż te ras słynących z łagodności. Rasa nie determinuje zachowania psa!

Amstaff vs pitbull – którego wybrać na pierwszego psa?

Mają wspólne pochodzenie, ale obecnie pitbull a amstaff to zupełnie inna liga. Dla większości ludzi wyglądają groźnie dzięki potężnym szczękom oraz atletycznej budowie. Mało kto zdaje sobie sprawę, że oba psy to terriery. Oprócz silnych mięśni cechuje je także ogromny temperament! Jeśli miałeś wcześniej aktywne psy i lubisz z nimi pracę (szkolenia, treningi itd.), pitbull może być naprawdę dobrym wyborem. W walce amstaff vs pitbull o tytuł lepszej rasy na pierwszego psa wygrywa amstaff. Sprawdzi się przy mniejszym doświadczeniu i spokojniejszym trybie życia, ale także wymaga aktywności i pracy. 

Zarówno pitbulle, jak i amstaffy nie zasługują na medialną nagonkę i ostracyzm. W odpowiednich rękach nie są niebezpieczne. Często są bardzo łagodne oraz opiekuńcze wobec dzieci. Amstaff vs pitbull? Oba mogą być twoim kompanem, jeśli poświęcisz im dość czasu. Pora je wreszcie odczarować.

Archiwum: październik 2022
Photo of author

Justyna Koczorowska

Pasjonatka kynologii, miłośniczka i hodowca szczurów, o których uwielbia pisać. Dom dzieli z ponad dwudziestką ogonów, gończym polskim i dwoma owczarkami nizinnymi. Lubi pracę z psem, wystawy, naukę i podróże palcem po mapie.