Amstaff blue należy do rasy z grupy bull. Oznacza to, że ma odważne usposobienie i niecodzienny wygląd. Niestety, na jego temat powstało bardzo wiele mitów, które należy wyjaśnić. Z poniższego tekstu dowiesz się, jaki rzeczywiście charakter ma ten pies oraz czym amstaff blue wyróżnia się na tle innych ras. Wyjaśnimy też, czy warto go kupić, jakie cechy posiada american staffordshire terrier blue, a także ile kosztuje amstaff niebieski. 

Dzięki tak zebranym najważniejszym informacjom będziesz mógł podjąć racjonalną decyzję, czy chcesz go kupić dla siebie i dla swojej rodziny. Ocenisz również, czy będziesz dobrym właścicielem.

Jak wygląda amstaff blue?

amstaff blue na trawie

Błękitny (niebieskawy) odcień sierści to cecha, która sprawia, że wielu miłośników zwierząt zwraca uwagę na właśnie tę rasę. Często poszukiwane są także amstaffy blue z niebieskimi oczami. Ciebie taki psiak również urzeknie, gdy zobaczysz go na żywo lub w Internecie.

Jak wyglądają szczeniaki amstaff blue?

szczeniak amstaff blue

Oczywiście najpopularniejszy jest szczeniak amstaff blue. Jak wygląda ta rasa i który psiak cieszy się największą popularnością? 

W przypadku tej rasy możesz znaleźć szczeniaki o umaszczeniu czarnym, błękitnym, szarym, białym i brązowym. Najpopularniejsze są amstaffy niebieskie o umaszczeniu blue nose. To właśnie one są najdroższe, najrzadsze i najchętniej kupowane przez hodowców oraz miłośników psów. 

Czym charakteryzuje się amstaff blue nose? Jego umaszczenie jest jednobarwne, w kolorze szarym, brązowym lub czarnym z białymi znaczeniami.

Zobacz także:  Akita amerykańska

Amstaff blue – ile waży amstaff niebieski?

Amstaff blue leży z patykiem

Niebieski amstaff – znany także jako american staffordshire terrier – ma dość szeroką linię tułowia i krótką sierść przylegającą do ciała. Oprócz tego jest znany z dużych i naprawdę mocnych mięśni.

Amstaff blue posiada taką budowę ciała niezależnie od płci. Dobrze zbudowany, zdrowy i prawidłowo chowany blue amstaff może ważyć od 28 do nawet 40 kilogramów. Jego wysokość w kłębie to 46–48 centymetrów (samce) i 43–46 (suki).

American staffordshire terrier blue dwukolorowy

Amstaff błękitny może posiadać dwukolorowe umaszczenie, co także sprawia, że pies ten jest pożądany. Mimo takiej drobnej wyjątkowości każdy amstaff blue jest taki sam. Oznacza to, że bardzo trudno pomylić go z inną rasą. Wynika to zarówno z charakterystycznej budowy ciała, jak i samego wyglądu.

Amstaff błękitny – charakter

Amstaff błękitny biegnie po trawie

Amstaff blue wyróżnia się przede wszystkim ogromną odwagą. Co ciekawe, już szczeniak amstaffa blue wykazuje sporą niezależność i ciekawość, kiedy pokazujesz mu otaczający was świat. 

Niemniej to dorosły american staffordshire terrier jest znany z tego, że nie boi się żadnej konfrontacji z innymi psami. Z jednej strony więc amstaff blue sprawdza się jako znakomity ochroniarz, ale z drugiej strony samiec nienauczony komend może wywoływać konflikty! To szybko doprowadzi do prób zdominowania cię oraz stworzy niebezpieczne sytuacje.

Amstaff blue – szczeniak i jego szkolenie

Teraz już wiesz, że błękitny amstaff ma niełatwy charakter. Jest na to jednak rada. Jeśli przygarnąłeś szczeniaki rasy amstaff blue, powinieneś wprowadzić odpowiednią socjalizację oraz konsekwentne uczenie ich panowania nad emocjami

W ten sposób sprawisz, że twój błękitny amstaff będzie przyjaznym pupilem domowym, niestwarzającym żadnych problemów. Ponadto dobrze wychowany amstaff blue na pewno silnie przywiąże się do ciebie i pozostałych domowników. To sprawi, że stanie się wobec was oddany, czuły, towarzyski i bardzo lojalny.

Zobacz także:  Mastif hiszpański

Zalety psa amstaff blue

amstaff blue stoi bokiem

Amstaff amerykański nie szczeka i nie ujada bez potrzeby, co jest jego największą zaletą. Jeśli usłyszysz, że twój amstaff blue szczeka, koniecznie sprawdź, co go do tego skłoniło. Zazwyczaj to niebezpieczeństwo, o którym pies próbuje cię poinformować. 

Kolejnymi zaletami amstaffa błękitnego są także cechy jego charakteru. Ma on bardzo stabilną psychikę, potrafi dogadać się ze wszystkimi domownikami, nie sprawia problemów, Jest również niezwykle wyrozumiały i łagodny w kontaktach ze starszymi dziećmi. Mimo wszystko pilnuj ich podczas wspólnych zabaw.

Amstaff blue – wady

Amstaff blue idzie na wprost

Amstaff błękitny słynie ze swojej zaciekłości oraz nieugiętego charakteru. Właśnie dlatego blue amstaff musi przejść szkołę oraz poznać zasady życia w społeczeństwie. Jeśli masz małe amstaffy, to na pewno zauważyłeś, że chcą dominować, gdy bawią się z innymi psami. 

Kiedyś wykorzystywano ten fakt, trenując amstaffy niebieskie do walk. Właśnie dlatego powstały szkoły dla psów. Pomogą ci one w wychowaniu psa w taki sposób, abyś później nie miał z nim żadnych problemów. Nie bagatelizuj tego!

Blue amstaff – wychowanie

Aby wychować amstaffa, musisz być konsekwentny. Szczeniak może być problematyczny, ale szybko zrozumie twoje nauki.

Pamiętaj, że american staffordshire terrier nigdy nie reaguje źle (czyli agresywnie) na sytuacje i zwierzęta, które zna. Zapoznawaj go zatem ze wszystkim – ludźmi, zasadami, sytuacjami itd. Nagradzaj go i pomóż mu w zrozumieniu waszego świata.

Amstaff blue – zdrowie

Amstaff blue portret

Amerykański staffordshire terrier nie należy do chorowitej rasy, ale powinieneś znać możliwe zagrożenia. 

Niektóre amstaffy cierpią na dysplazję stawu biodrowego lub łokciowego. Obie te choroby mają podłoże genetyczne. W rozpoznaniu tej choroby istotne są zdjęcia RTG zwierzęcia. Jeśli twój amstaff blue pochodzi z hodowli, poproś hodowcę o takie zdjęcia. 

Równie ważne jest dbanie o serce, które także może być obciążone schorzeniami. Warto też regularnie wykonywać badania oczu i uszu psa.

Amstaff blue – cena

Na pytanie „ile kosztuje amstaff blue” trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Z reguły jest to cena w granicach 4000–6000 zł. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, gdzie kupisz swojego pupila i czy będzie on posiadał rodowód

Zobacz także:  Labrador czarny

Profesjonalne hodowle – czyli takie, które dbają o badania i szczepienia psów – mają też wyższe ceny. To jednak znacznie mniejsze ryzyko nabycia amstaffa blue z ukrytymi problemami.

Sprawdź kilka hodowli i wybierz tę najlepszą.

Amstaff blue to bardzo dobry towarzysz, ale wymaga nieco czasu i opieki. Musisz go przede wszystkim wychować. Zapoznawaj go z innymi ludźmi, zwierzętami, nerwowymi sytuacjami oraz wszystkimi zasadami, których powinien przestrzegać. 

Oczywiście najlepiej będzie, jeśli weźmiesz szczeniaki amstaffa i już od początku ich życia będziesz kontrolować ich wychowanie oraz socjalizację. Z drugiej strony starszy, już wychowany pupil, może okazać się bezpieczniejszym wyborem pod kątem chorób – prawdopodobieństwo pojawienia się konkretnych problemów maleje wraz z wiekiem.

Amstaff blue – zdjęcia

Sam przekonaj się, że amerykański amstaff blue może być wspaniałym przyjacielem człowieka!

Popularne imiona dla psa rasy amstaff blue

Popularne imiona dla psa rasy amstaff blue to:

  • Luna;
  • Lola;
  • Maks;
  • Bruno;
  • Nela.

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje amstaff niebieski?

Pies z dobrej hodowli zarejestrowanej w FCI kosztuje od 3000 zł w górę.

Czy amstaff jest niebezpieczny?

Podobnie jak inne rasy psów, również dorosły amstaff blue musi być odpowiednio wychowany, aby nie przejawiać agresji. Właściwy trening już od szczenięcia sprawia, że ten średniej wielkości pies nie będzie stwarzał żadnego zagrożenia. Inaczej sprawa wygląda, gdy przychodzi do obrony w razie ataku – tutaj pies tej rasy jest raczej skuteczny.

Czy amstaff nadaje się dla dzieci?

Jeśli zadbasz o jego wychowanie, to jak najbardziej! Amstaff blue może być dobrym, rodzinnym psem, idealnym w roli towarzysza dzieci, o ile zadbasz o ich wzajemne relacje.

Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)