Według standardów FCI (Fédération Cynologique Internationale), czyli największej światowej organizacji kynologicznej, amstaffy kwalifikują się do grupy terierów typu „bull”. Obecnie wyróżnia się kilka odmian rasy — jedną z nich jest amstaff black panther lub amstaff czarny. Przedstawiamy wszystko, co powinieneś wiedzieć o tych czworonogach.

Amstaff — historia i charakterystyka rasy

Amstaff, czyli amerykański staffordshire terrier to rasa psów średniej wielkości, znana ze swojej muskularnej budowy ciała. Pomimo groźnego wyglądu, poddany odpowiedniej tresurze, ten silny pies będzie świetnym towarzyszem każdej rodziny. Skąd pochodzi rasa i co warto o niej wiedzieć?

Skąd pochodzą amstaffy i czym różnią się od staffordshire terrierów?

Amstaffy są bezpośrednimi kuzynami staffordshire terrierów, hodowanych w Anglii od początku XVIII wieku. Rasa jest hybrydą buldogów i terierów i została stworzona pod kątem ówcześnie legalnych walk psów.

Wraz z falą emigracji w połowie XIX wieku, czworonogi zdobyły popularność na rynku amerykańskim. Metodą hodowlaną stworzono wtedy osobniki o znacznie większej wadze i wielkości. Rozdzielono wtedy dwie rasy a do nazwy dołączono człon american. Wyodrębnienie ostatecznie nastąpiło w 1972 roku. Psy są jednak zazwyczaj określane skrótem amstaff (AMerican STAFFordshire terrier). Ponieważ amerykańskie psiaki są dalekimi potomkami psów walczących, rzadko wykazują cechy agresywne.

Amstaff black panther

Amstaff black panther to jeden z podtypów rasy przy podziale względem umaszczenia. Głęboko czarny kolor w połączeniu z charakterystyczną dla amstaffów błyszczącą sierścią sprawia, że pies przypomina wizualnie czarne lamparty lub jaguary (popularnie nazywane panterami). Kolejną wspólną cechą jest umięśniony pokrój obydwu ze zwierząt. Charakterystyczne umaszczenie jest uzyskiwane celowo w hodowlach za pomocą krzyżowania osobników o konkretnych cechach. Poza kolorem umaszczenia cechą pożądaną będą również muskulatura oraz lśniąca sierść.

Czy amstaff black panther i canis panther to ten sam pies?

Czarnych amstaffów, często określanych panterami nie należy mylić z psami canis panther. Jest to odrębna rasa, będąca hybrydą aż czterech ras: doga niemieckiego, dobermana, labradora retrievera (wyłącznie czarnego umaszczenia) oraz będącego przedmiotem artykułu, amstaffa. Również canis panther jest silnie umięśniony, o lśniącej sierści z czarnym umaszczeniem. Jest on jednak znacznie większego rozmiaru i zaliczany jest do ras wielkich lub olbrzymich.

Jak wyglądają amstaffy?

Budowa

Amstaffy należą do psów średniej wielkości. Dorosłe psy osiągają do 48 centymetrów wzrostu (46 centymetrów u suczek) w kłębie. Ich masa, proporcjonalnie w stosunku do wzrostu, to od 18 do 32 kilogramów. Amstaffy są pokaźnej wielkości i mają silnie umięśnione ciało o krótkich kończynach. Głowa jest średniej wielkości, z wysoko osadzonymi uszami. Mogą być załamane lub sterczące, według wzorca nie powinny jednak obwisać do dołu. Kufa jest zaokrąglona, z wyraźnie opadającą linią pod głęboko osadzonymi oczami. Końcówka nosa powinna być czarna.

Ogon jest stosunkowo krótki i niezawinięty. Wzorzec nie przewiduje jego podkasania.

Umaszczenie i szata

Amstaffy mają krótką, lśniącą sierść. Dopuszczalne są umaszczenia pręgowane, łaciate, mieszane oraz jednolite — z wykluczeniem umaszczenia jednolitego białego, czarnego podpalanego brązem oraz brązowo-wątrobianego. Typ amstaff black panther wyróżnia właśnie jednolicie czarne umaszczenie — dlatego też pies nazywany jest po prostu amstaffem czarnym.

Jaki charakter będzie miał pies amstaff black panther? Czy amstaffy są agresywne?

Psy rasy amstaff są zaliczane do psów obronnych, a ze względu na swoją trudną historię, często uważane są za wyjątkowo agresywne. Nie pomaga w tym groźny wygląd i umięśniona figura psa. Behawiorystyka wskazuje jednak jasno, że konkretne zachowania zapisane w genach i historii rasy są jedynie predyspozycjami, a nie gwarantami wystąpienia danej cechy. Ogromny wpływ na charakter psa ma więc jego wychowanie i właściwe prowadzenie. Tak jak dawniej wzmacniano tendencję do agresji u przodków amstaffów, dziś za pomocą metod pozytywnego szkolenia, można z psiaków wydobyć zupełnie inne cechy. Otoczone miłością amstaffy potrafią odwdzięczyć się tym samym!

Amstaffy potrafią być wyjątkowo czułe i oddane, świetnie też sprawdzają się w roli towarzysza rodziny. Silne nawiązywanie więzi z opiekunem świadczy o dużym potencjale szkoleniowym psa. Jeśli zadbasz o odpowiednie wychowanie i tryb życia twojego amstaffa, nie powinieneś mieć powodów do obaw.

Czy amstaff black panther potrzebuje dużo ruchu?

American staffordshire terriery potrzebują dużo ruchu i dobrze sprawdzają się w psich sportach typu agility, czy codziennej zabawie w aport. Aby w pełni wykorzystać potencjał psa, zapewnij mu odpowiednią ilość aktywności fizycznej. Brak spełnienia tych potrzeb może skutkować pojawieniem się niepożądanych zaburzeń behawioralnych.

O co zadbać w opiece nad psem rasy amstaff black panther?

Pamiętaj o tym, aby pracę z twoim psem rasy amstaff black panther zacząć jak najwcześniej. Małemu szczeniakowi od samego początku będzie potrzebna socjalizacja — nie tylko z domownikami, ale i innymi psami. Źle zsocjalizowane american staffordshire terriery mają tendencję do bójek, te w większości wynikają jednak z lęku i nieufności psa.