Amstaffy nie kojarzą się ze szczególnie przyjaznymi psami rodzinnymi. Ich umięśniona sylwetka i duży pysk wskazują raczej na rasę niebezpieczną i trudną. Faktycznie, potrzebują one doświadczonego opiekuna, jednak z natury są niezwykle otwarte i przyjazne. Sprawdź, czy amstaff to rasa dobra właśnie dla ciebie. Poznaj cechy tych psów i dowiedz się, ile żyją.
Amstaff – podstawowe informacje
👉 Rozmiar | wysokość w kłębie: suki od 43 do 46 cm, psy od 46 do 48 cm masa ciała: proporcjonalna do wzrostu, od 25 do 35 kg |
⭐ Szata | sierść: krótka, błyszcząca, twarda maść: każda łaciata i pręgowana bez dominującej bieli i czekoladowej |
❤️ Długość życia | 12–16 lat |
🐶 Charakter | dynamiczny, odważny, energiczny, aktywny; wymaga bliskiego kontaktu z właścicielem |

Amstaff – opis rasy i wygląd
Amerykański staffordshire terier należy do średnich psów – wzrost samca wynosi ok. 46-48 cm, samicy zaś 43-46 cm. Mimo to amstaff sprawia wrażenie naprawdę pokaźnego czworonoga, a jego postura może budzić w niektórych niepokój. Wszystko to za sprawą wyraźnych muskułów, które charakteryzują ową rasę. Waga zarówno psów, jak i suk waha się pomiędzy 25 a 35 kg. Amstaffy mają dość szeroką głowę, która w stosunku do ciała sprawia wrażenie jeszcze większej. Dodatkowo, psy mają mocną, wyraźnie zaznaczoną szczękę. Wszystko to rzeczywiście sprawia imponujące wrażenie, a amstaffom nadaje wygląd silnych i rosłych psów.

Umaszczenie amstaffa i jego sierść oraz oczy
Psy rasy amstaff mają przylegającą, twardą i krótką sierść, a jej odpowiednia pielęgnacja sprawia, że zyskuje piękny, zdrowy blask. Dopuszczalna jest każda jednolita lub łaciata maść psów. Nierzadko spotyka się także amstaffy pręgowane. Do szczególnie pożądanych należy amstaff blue (czyli tzw. amstaff niebieski). Niedopuszczalne są natomiast psy o umaszczeniu białym, jeżeli ów kolor obejmuje więcej niż 80% powierzchni ich ciała, czarnym podpalanym oraz czekoladowym. Oczy american staffordshire terrierów mają ciemny, brązowy odcień, są głęboko osadzone i szeroko rozstawione. Chociaż zdarzają się psy o jasnych oczach, to według wzorca FCI taki kolor stanowi wadę.
Amstaff – charakter

Charakter każdego psa, w tym także amstaffa, zależy w dużej mierze od jego wychowania. Jeżeli amerykański staffordshire terrier dorasta w sprzyjających warunkach i zostanie we właściwy sposób zsocjalizowany, ma szansę stać się psem, z którego obecności będą mogło cieszyć się całe jego otoczenie.
Usposobienie amstaffa
Amstaffy to psy bardzo inteligentne, szybko przyswajają sobie nowe sztuczki i uczą się współpracy z opiekunami. Są jednak dość uparte i niezależne, dlatego należy mocno poświęcić się ich szkoleniu – w przeciwnym razie nie będą chciały wykonywać poleceń. Amstaffy należą do psów niezwykle przyjaznych i oddanych swoim opiekunom. Nie lubią samotności i niezbyt dobrze znoszą czas, w którym przebywają z dala od swojej rodziny. Najlepiej czują się w towarzystwie najbliższych, podczas zabawy lub treningu.
Psy amstaffy, czyli czworonogi bardzo aktywne
Amstaffy są bardzo energiczne, uwielbiają wszelką aktywność fizyczną np.:
- agility;
- pływanie;
- weight pulling.
Nie oznacza to jednak, że amstaffy nie potrafią się wyciszyć. Wręcz przeciwnie, są to psy zrównoważone i spokojne. Z chęcią spędzą leniwy wieczór ze swoim opiekunem – oczywiście pod warunkiem, że wcześniej zapewni mu jego codzienną dawkę ruchu.
American staffordshire terrier – zdrowie
Wiele osób zapewne zastanawia się, ile żyją amstaffy i jak wygląda kwestia ich zdrowia. Nic dziwnego, wielbiciele psów typu bull mają świadomość, że część tych ras cechuje skłonność do różnych schorzeń o podłożu genetycznym.
Ile żyje amstaff?
Amstaffy na szczęście są niezwykle odpornymi psami. Większość schorzeń jest im niestraszna i przez znaczącą część swojego życia (czworonogi dożywają nawet 11-12 lat) pozostają energiczne i szczęśliwe. Nie oznacza to jednak, że i amstaffom nie zdarzają się problemy ze zdrowiem. Do najczęstszych chorób należą:
- dysplazja stawu biodrowego i łokciowego;
- alergie (skórne i pokarmowe).
Ponadto, amstaffy o wielu białych znaczeniach warto badać pod kątem ewentualnej głuchoty.
American stafford terrier – pielęgnacja
Ze względu na krótkie włosy oraz brak podszerstka amstaffy nie potrzebują szczególnej pielęgnacji w tym obszarze. Wyczesanie sierści raz w tygodniu pomoże w zachowaniu jej w dobrym stanie oraz pozwoli na pozbycie się luźnych włosów, aby nie osiadały na meblach. Linienie występuje u amstaffów w niewielkiej skali i zdarza się bardzo rzadko. Oczywiście, aby sierść miała zdrowy blask, potrzebne będzie zapewnienie psu odpowiedniej dawki witamin i minerałów.
Dieta amstaffa, czyli co powinny jeść psy tej rasy?
Żywienie amstaffów jest niezwykle ważne ze względu na ich dużą aktywność fizyczną i skłonność do uszkodzeń stawów. Aby w odpowiedni sposób odżywiać czworonoga oraz chronić jego stawy, należy podawać mu karmę najwyższej jakości. To taka z dużą ilością zwierzęcego białka. Odpowiednie będą zarówno gotowe karmy kupowane w sklepach zoologicznych, jak i dieta BARF.
Ważna jest również systematyczność w podawaniu czworonogowi posiłków i dostosowywanie ich ilości do jego wieku i codziennej aktywności. Amstaffy mało aktywne fizycznie, którym dostarcza się zbyt duże porcje, mają niestety skłonność do szybkiego, nadmiernego przybierania na wadze.
Jak dbać o amstaffa zimą i latem?
Amstaffy dobrze znoszą zarówno bardzo ciepłe, jak i zimniejsze dni. W czasie wyjątkowych upałów czworonogom należy dostarczać dużo wody i zapewnić dostęp do cienia. W zimie zaś należy dopilnować, aby na spacerach pies stale pozostawał w ruchu – nie będzie wówczas odczuwał mrozu. Pamiętaj jednocześnie, że amstaffy nie mają podszerstka, więc w wyjątkowo zimne dni pies nie powinien pozostawać na dworze zbyt długo. Może to bowiem prowadzić do nadmiernego wyziębienia organizmu.
Amstaff – hodowla

To, skąd pochodzą szczeniaki amstaffa, ma bardzo duże znaczenie. Chociaż te psy nie są z natury agresywne, to pewne działania niewprawnych „hodowców” mogą w najlepszym razie prowadzić do problemów behawioralnych, a w najgorszym – do poważnych, nieodwracalnych chorób o podłożu genetycznym. Nieprawidłowe krzyżowanie problematycznych osobników to częsta domena tzw. pseudohodowli. W takich miejscach często zupełnie lekceważy się dobrostan psów – a te nierzadko cierpią na tym przez całe swoje życie.
Amstaff – szczeniaków szukaj w renomowanej hodowli
Jeśli kupisz amstaffa w odpowiednim miejscu, to poniekąd sprzeciwisz się nieetycznym i nieprofesjonalnym procedurom w niezarejestrowanych hodowlach. Możesz znaleźć psa zdrowego i sympatycznego. Podczas poszukiwań czworonoga warto zasięgnąć opinii o renomowanej hodowli u wielbicieli rasy american stafford terrier.
Psy amstaffy – cena
To, ile zapłacisz za szczeniaki amstaffa, będzie zależne w dużej mierze od hodowli, z której pochodzi pies. Kupowanie amstaffów ze sprawdzonego miejsca jest gwarantem zdrowia, (zarówno fizycznego, jak i psychicznego) psów. Zyskasz też pewność, że czworonóg już od wczesnego szczenięctwa jest odpowiednio socjalizowany, zarówno z ludźmi, jak i innymi zwierzętami. Cena za psa z dobrej hodowli wynosi od 2500 do nawet 7000 zł.
Amstaff – historia rasy
Nie jest w stu procentach jasne, jak dokładnie powstała rasa american staffordshire terrier. Przodków amstaffa przetransportowano w XIX wieku na kontynent amerykański z Wysp Brytyjskich, najprawdopodobniej z hrabstwa Staffordshire w Anglii. Do przypuszczalnych ras, z których krzyżówki powstały ostatecznie amstaffy, zalicza się bulteriera oraz nieistniejącego już blue paul teriera. W latach 30. XX wieku American Kennel Club zarejestrował nazwę rasy, początkowo zwaną staffordshire terrier. Z czasem jednak została zmieniona na american staffordshire terrier, aby odróżnić ją od brytyjskich psów, czyli british staffordshire bull terrierów.
Amstaffy w Polsce i przyczyny negatywnych stereotypów o nich
Do Polski psy rasy american staffordshire terrier zawitały w latach 90. XX wieku i bardzo szybko zaczęto w nich widzieć nie przyjaznego psa do towarzystwa, ale bezwzględnego zabójcę. Amstaffy, nieraz krzyżowane z pit bullami, odseparowywano od świata zewnętrznego, trzymano w podłych warunkach i zmuszano do walk psów. Przez to psy doświadczały znaczących problemów zdrowotnych, zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Stawały się agresywne i nieufne w stosunku do ludzi, a przez to jeszcze bardziej kojarzyły się ze zwierzętami niebezpiecznymi.
Pozytywne zmiany w postrzeganiu amstaffów
Na szczęście, wśród hodowców, a także z czasem w opinii publicznej, zaczęła kształtować się coraz większa świadomość na temat prawdziwego charakteru amstaffów. Obecnie coraz więcej osób zaczyna dostrzegać, że są to psy inteligentne i wyjątkowo sympatyczne, a nie, jak zwykło się wcześniej uważać, zwierzęta bezwzględnie niebezpieczne.
American staffordshire terier – dla kogo?

Amstaffy są cenione za pogodę ducha, inteligencję, odporność i niespożytą energię. Są to psy idealne dla osób aktywnych, które lubią ruch i są w stanie zapewnić jego codzienną dawkę także swojemu pupilowi. Nie ma przeciwwskazań, aby amstaff mieszkał w domu z dziećmi. Muszą one oczywiście pozostawać pod czujnym okiem osoby dorosłej. Jeżeli osobnik był od szczeniaka socjalizowany ze zwierzętami, to z pewnością dogada się także z innymi czworonożnymi kompanami rodziny. W roku 2020 w rankingu najpopularniejszych ras w Polsce amstaff zajął czwarte miejsce. Amstaffy nie należą jednak do psów dla każdego. Potrzebują one przede wszystkim opiekuna, który rozumie ich potrzeby, wykazuje się cierpliwością oraz stanowczością w obcowaniu z nimi. Zdecydowanie nie nadają się one na „pierwsze” psy. Ponadto, ze względu na swoją siłę i zapotrzebowanie na ruch, nie sprawdzą się jako towarzystwo osób starszych i schorowanych.
Amstaff – galeria zdjęć








Popularne imiona dla psa rasy amstaff
Popularne imiona dla psa rasy amstaff to:
- Luna;
- Lola;
- Maks;
- Bruno;
- Nela.
ile tego ruchu(najlepiej w godzinach)?