Zastanawiasz się, jakie są najpopularniejsze rasy psów w Stanach Zjednoczonych? Zdecydowanie należy do nich między innymi akita amerykańska, buldog amerykański, boston terrier, alaskan malamute i wiele innych. Poznaj nieco bliżej te wyjątkowe rasy, ich wygląd, cechy charakteru i metody pielęgnacji. Jeśli zastanawiasz się nad powitaniem w swoim domu cudownego czworonoga, pamiętaj, aby dokładnie przemyśleć swoją decyzję i nie podejmować jej pod wpływem emocji. Pies wymaga odpowiedniej pielęgnacji, szkolenia, zapewnienia mu dawki ruchu i zabawy. Jeśli na co dzień masz wiele obowiązków i mało czasu dla siebie, być może nie jest to dobry moment na zakup psa. Tymczasem poznaj najpopularniejsze amerykańskie rasy psów!

Amerykańskie rasy psów

Amerykańskie rasy psów zyskują popularność nie tylko w Stanach Zjednoczonych. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem kochanego czworonoga, koniecznie poznaj najpopularniejsze amerykańskie rasy psów. Pamiętaj jednak, żeby wybierać sprawdzone i zaufane hodowle, w których zwierzęta są bardzo dobrze traktowane. Z pewnością ciężko będzie ci się zdecydować na konkretnego pupila, ponieważ każdy zwierzak ma w sobie coś wyjątkowego!

Akita amerykańska

akita amerykańska
amerykańskie rasy psów – poznaj 5 najpopularniejszych ras! 8

Akita amerykańska to rasa wywodząca się od akity japońskiej. Ta rasa została oficjalnie uznana przez American Kennel Club w 1972 roku. Z kolei przez FCI została uznana dopiero w 2006 roku. Nie da się zaprzeczyć, że akita swoim wyglądem budzi respekt, ale jednocześnie jest niezwykle urocza i tajemnicza. Ten nieco groźnie wyglądający pies ma masywną budowę, gęstą sierść, szeroki pysk i gruby ogon. Waży od około 35, nawet do 50 kg. Wiele osób uważa, że pysk akity przypomina misia. Z pewnością jest w tym trochę prawdy. Małe trójkątne uszy i oczy nadają jej charakterystycznego wyglądu. Akita amerykańska jest niezwykle lojalnym psem, który mocno przywiązuje się zarówno do swojego właściciela, jak i całej rodziny. Ze względu na niezwykłą inteligencję, silny charakter i potrzebę dominacji psiak musi już od samego początku znać swoje miejsce w stadzie. W związku z tym trzeba jasno zaznaczyć, że nie jest to pies dla każdego. Właściciel powinien być odpowiedzialny, stanowczy i wiedzieć, jak odpowiednio wyszkolić czworonoga.

Buldog amerykański

buldog amerykański
amerykańskie rasy psów – poznaj 5 najpopularniejszych ras! 9

Buldogi amerykańskie to psy, które zdecydowanie mogą budzić respekt ze względu na swój wygląd. Rasa została stworzona do walki między innymi z bykami, choć obecnie na szczęście takie praktyki nie mają już racji bytu. Mocna i umięśniona budowa ciała to czynnik, który sprawia, że psy te mogą wywoływać strach u niektórych osób. Wysokość w kłębie może wynosić od 50 do 70 cm. Z kolei waga może wahać się od 30 nawet do 70 kg. Sierść czworonoga jest gładka, lśniąca i mocno przylegająca. Jeśli chodzi o umaszczenie psa, jest ono zazwyczaj białe z łatami w różnych odcieniach brązu. Wbrew pozorom to pies niezwykle towarzyski, jednak ma również silnie rozwinięty instynkt terytorialny. W związku z tym może mieć problem z zaakceptowaniem innych zwierząt w domu. Jeśli chcesz mieć całą gromadkę psów takiej rasy, konieczna jest odpowiednia socjalizacja już od pierwszych tygodni życia.

Boston terrier

boston terrier
amerykańskie rasy psów – poznaj 5 najpopularniejszych ras! 10

Boston terrier to niezwykle uroczy i dosyć mały pies, który budzi zachwyt i ma wielu miłośników. Jeśli szukasz cudownego towarzysza, może się okazać, że ta rasa będzie dla ciebie idealna. Psiak ma krótki i kwadratowy pysk, spiczaste uszy, duże bystre oczy. Jest dobrze zbudowany, wysokość w kłębie wynosi od 35 do 45 cm, a waga waha się między 7 a 10 kg. Sierść jest krótka, gładka i pozbawiona podszerstka, może być pręgowana, czarna z delikatnymi rudymi pasmami, a także czarna z białymi pasmami. To psy niezwykle wesołe i energiczne, świetnie dogadują się z dziećmi. Uwielbiają spędzać czas ze swoją ludzką rodziną.

Amerykański pitbulterier

amerykański pitbulterier
amerykańskie rasy psów – poznaj 5 najpopularniejszych ras! 11

Amerykański pitbulterier to rasa, która budzi skrajne emocje, ponieważ to pies stworzony do walk. Natomiast dziś może odgrywać rolę psa stróżującego i w tej roli świetnie się sprawdza. Mimo groźnego wyglądu w Stanach Zjednoczonych uznawany jest za przyjaznego psa rodzinnego. Wciąż jednak wiele osób uznaję tę rasę za niebezpieczną. Wysokość w kłębie wynosi od około 40 do 50 cm, a waga waha się między 15 a 30 kg. Pitbulterier ma umięśnioną i masywną sylwetkę, która sprawia, że budzi respekt. Jeśli chodzi o charakter, wiele osób uważa, że to psy niebezpieczne i agresywne. Z kolei hodowcy starają się zmienić ten wizerunek. Jedno jest pewne – takie rasy nie są odpowiednie dla każdego. Wychowanie pupila wymaga odpowiedniej wiedzy na temat szkolenia i socjalizacji.

Cocker spaniel amerykański

cocker spaniel amerykański
amerykańskie rasy psów – poznaj 5 najpopularniejszych ras! 12

Cocker spanie amerykański to niesamowity zwierzak, a jego wygląd na każdym robi ogromne wrażenie. Trzeba jednak pamiętać, że to pies, który wymaga szczególnej pielęgnacji ze względu na długą i wymagającą sierść. Elegancka postawa, długa sierść i uroczy pysk od razu skradną twoje serce. Spaniel charakteryzuje się łagodnym usposobieniem, przyjaznym nastawieniem do ludzi, jest też bardzo tolerancyjny wobec dzieci, dlatego świetnie czuje się w dużej rodzinie. Nie musisz się martwić o to, że pupil będzie niszczył różne przedmioty w domu, gdyż jest zrównoważony i spokojny. Pamiętaj, że niezależnie od konkretnej rasy bardzo ważne jest odpowiednie wychowanie psa od samego początku.

Inne amerykańskie rasy psów

Inne interesujące rasy psów amerykańskich to między innymi:

american eskimo dog,
amerykańskie rasy psów – poznaj 5 najpopularniejszych ras! 13

Jeśli planujesz powitanie w domu nowego czworonoga, koniecznie wybierz pupila, który odnajdzie się w twoim trybie życia. Niektóre psy zdecydowanie wolą wylegiwanie się na kanapie, z kolei inne potrzebują dużej dawki ruchu w ciągu dnia. To właśnie twoją rolą jako właściciela jest spełnienie potrzeb pupila. Przy zakupie wybieraj wyłącznie sprawdzone hodowle.

Jeśli jesteś miłośnikiem psów i zastanawiasz się, jaka rasa będzie dla ciebie idealna, koniecznie powinieneś poznać amerykańskie rasy psów. Bez wątpienia czworonożny przyjaciel obdarzy cię miłością i wywoła uśmiech na twarzy. Niektóre amerykańskie rasy psów stały się niezwykle popularne i skradły serca ludzi w wielu krajach na świecie. Pamiętaj jednak, że decyzja o przygarnięciu psa nie powinna być podejmowana pod wpływem emocji. Dokładnie zastanów się, czy będziesz w stanie zapewnić pupilowi odpowiednie warunki do życia i czy dysponujesz czasem, który będziesz mógł poświęcić na jego wychowanie. Poznaj poszczególne rasy psów, ich potrzeby i metody pielęgnacji. Na tej postawie będziesz w stanie ocenić, czy dasz radę zająć się czworonożnym przyjacielem.