Amazonka niebieskoczelna (łac. Amazona aestiva) odmiana papugi amazonki, która zasiedla rejony wschodniej Brazylii. Papugi amazonki to ptaki znane ze swojej doskonałej zdolności naśladowania ludzkiej mowy, podobnie jak słynne z tego kakadu oraz żako. Cechuje je wysoki iloraz inteligencji i bardzo lubią kontakt z opiekunem. Pośród papug amazonek wyróżnia się aż 26 gatunków zamieszkujących Amerykę Środkową, Południową, a także wyspy Morza Karaibskiego. W związku z tym, że to towarzyskie, zdolne i niesamowicie ubarwione stworzenia cieszą się dużą popularnością wśród hodowców na całym świecie. W tym artykule przedstawimy bliżej charakterystykę papugi amazonki niebieskoczelnej.

Amazonka niebieskoczelna – wygląd zewnętrzny ptaka

Jak większość papug, tę również charakteryzuje przepiękny kolorowy wygląd. Ciemię, boki głowy, podgardle i podbródek są koloru żółtego, natomiast czoło niebieskiego. Brzuch i grzbiet mają barwę zieloną. Przez zielone upierzenie gdzieniegdzie prześwituje kolor żółty. Samczyk ma całe ubarwienie ciemniejsze, z wyjątkiem czoła, którego niebieski kolor jest dużo bledszy niż u samiczki. Długość ciała ptaka wynosi od około 35 do 40 cm.

Amazonka niebieskoczelna – hodowla papugi

Hodowla amazonki niebieskoczelnej nie jest trudna i wymagająca pod warunkiem, że ptak ma odpowiednie wyposażenie klatki. Otóż są to łagodne papugi, które godzinami potrafią się czymś zajmować, np.: naśladują inne zwierzęta, nieustannie coś obserwują lub bawią się umieszczonymi w klatce przedmiotami. Aby zapewnić ptakowi rozrywkę, dobrze jest umieścić w klatce takie przedmioty, jak: huśtawka, lusterko, liny i świeże gałęzie (kora gałęzi dostarcza zwierzęciu istotnych składników odżywczych).

Klatka powinna być duża i solidna, najlepiej, żeby była wykonana z drucianych elementów o grubości 2 mm, w innym przypadku papuga bez problemu zniszczy pręty. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem dla amazonki jest woliera zewnętrzna, która dzięki swojej przestronności umożliwia ptakom stosunkowo swobodne latanie, a co za tym idzie utrzymywanie właściwej kondycji fizycznej – sprzyja to długowieczności tego gatunku, amazonki mogą dożyć nawet 45 lat. W pokaźnych rozmiarów wolierach amazonki mogą mieszkać wraz z innym dużym ptactwem.

Zobacz także:  Ile kosztuje papuga falista? Długość życia i cena papugi z hodowli

Amazonka niebieskoczelna – lęgi

Rozmnażanie w niewoli jest możliwe, ale nie jest najłatwiejsze. Parkę ptaków należy przenieść do osobnej woliery, najlepiej odgrodzonej od pozostałej części otoczenia, np. bujną roślinnością. Wewnątrz musi się znaleźć budka lęgowa o wymiarach 40 × 40 × 150 cm, z otworem wejściowym o średnicy 12 cm. Budka może być wyścielona torfem, trocinami oraz mchem. Samiczka znosi jaja w 4-dniowych odstępach, w sumie może być ich około 3 lub 4 sztuki, następnie wysiaduje jaja przez kolejne 62 dni. W trakcie pierwszego tygodnia życia piskląt młode karmione są wyłącznie przez matkę, która z kolei karmiona jest w tym czasie przez samczyka. Przez następne 100 dni para wspólnie wykarmia i pielęgnuje potomstwo.

W tym czasie lepiej nie zaglądać do gniazda bowiem ptaki mogą się wystraszyć i porzucić na zawsze swoje młode. W trakcie wychowywania piskląt poza standardową mieszanką podajemy papugom duże ilości skiełkowanych nasion, a także rozdrobnionego jajka ugotowanego na twardo z dodatkiem suchej bułki tartej, marchwi i maku. Z zieleniny wskazany jest szpinak, natomiast nie można podawać sałaty, bowiem może ona wywołać biegunkę u piskląt.

Amazonka niebieskoczelna – pożywienie i jadłospis

Amazonki wyróżnia dobry apetyt i często jedzą, ale należy zwracać uwagę na serwowane im posiłki, bo są to ptaki z dużą tendencją do przybierania na wadze. Ptaki powinny codziennie otrzymywać świeżą porcję jedzenia, a do diety warto włączyć suplementy mineralne, takie jak: pokruszone muszle lub sepia. Pośród produktów, które można podawać amazonce niebieskoczelnej, wyróżnia się m.in.:

 • karmę dla dużych papug,
 • skiełkowane ziarno słonecznika,
 • gałęzie wierzby,
 • mniszek lekarski,
 • proso,
 • owies,
 • kukurydza,
 • nasiona ziół,
 • traw,
 • kolby kukurydzy,
 • orzechy (np. ziemne),
 • małe ilości żółtego sera,
 • ziarno z granulatem,
 • gotowane mięso z kurczaka,
 • żwirek mineralny,
 • świeże owoce i warzywa.

Amazonka niebieskoczelna – charakter

Przede wszystkim wyróżnia je duża inteligencja, przyjazne nastawienie i towarzyskość. Lubią się bawić i chętnie wchodzą w interakcję z opiekunem. Są bardzo przyjazne z wyjątkiem okresu lęgowego, kiedy stają się agresywne i nieufne. Istnieją przesłanki, że samiczki są spokojniejsze od samców.

Zobacz także:  Aleksandretta – papuga, która w Polsce żyje również dziko

Amazonka niebieskoczelna (łac. Amazona aestiva) należy do grupy najzdolniejszych papug, ponieważ potrafi się nauczyć bardzo dużej liczby słów, melodii oraz innych dźwięków otoczenia. Zarówno samce i samice odznaczają się dużą ufnością i przyjacielskością. Nie mają skomplikowanej diety i nie są trudne w pielęgnacji, ale wymagają przestronnej woliery, bo życie w klatce sprzyja gorszej kondycji fizycznej, która przekłada się na zdrowie i długość życia ptaka.

Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.