Po czym poznać alergię pokarmową u psa? Objawy mogą sugerować inne choroby, dlatego niełatwo właściwie ją zdiagnozować. Przedstawimy je w naszym poradniku i opowiemy również o procesie diagnozy oraz leczenia tej przypadłości. Znajdziesz tutaj także informacje oraz wskazówki, które pomogą ci odpowiednio żywić twojego czworonoga.

Czym jest alergia pokarmowa u psa? Czy różni się od nietolerancji?

Alergia to nieprawidłowa, nadmierna reakcja obronna organizmu na niektóre substancje nazywane w tym przypadku alergenami. Z kolei nietolerancja pokarmowa również jest nieprawidłową reakcją na niektóre substancje, ale odpowiada za nią nadwrażliwość przewodu pokarmowego, a nie układu immunologicznego. Ich rozróżnienie jest niezwykle ważne, zanim wdroży się proces leczenia, ponieważ obydwie przypadłości wymagają zastosowania innych terapii.

Rodzaje alergii u psów. Co może wywoływać reakcje alergiczne?

Wyróżniamy 3 rodzaje alergii u psów, czyli:

  • alergia kontaktowa wywoływana przez środki chemiczne zawarte na przykład w miskach, legowiskach;
  • alergia wziewna wywoływana przez unoszące się w powietrzu zarodniki grzybów oraz pleśni, a także pyłki traw czy drzew;
  • alergia pokarmowa wywoływana przez składniki pokarmu znajdujące się w diecie psa.

Czy wiesz, co uczula? Najczęstsze alergeny znajdujące się w diecie

Zwierzęta, podobnie jak ludzie, mogą znacznie różnić się od siebie, dlatego nie sposób określić jednoznacznie składników, które będą uczulać lub nie. Jednak według przeprowadzonych badań istnieją substancje, które o wiele częściej wywołują alergię pokarmową u psa.

Tak samo jak u ludzi, jednym z najczęstszych alergenów u psa jest nabiał, a w szczególności krowie mleko. Przede wszystkim uczulają zawarte w nich białka, a zwłaszcza kazeina oraz białko serwatkowe. Jednak to nie wszystko – niebezpieczne są również cukry, głównie laktoza. Co ciekawe, to składnik, który alergizuje również szczenięta. Chociaż mleko matki posiada w składzie ten związek, to w o wiele mniejszej ilości niż mleko krowie.

Czy wiesz, że mięso również może wywołać uczulenie? Najczęściej będzie uczulało to pochodzące z kurcząt, ale nierzadko psi alergicy nie mogą spożywać jagnięciny, a czasem również wołowiny i wieprzowiny. Chociaż ryby wydają się bezpieczniejsze, część z nich jest bogata w histaminę – substancję, przez którą dochodzi do wystąpienia świądu. Niestety wiele karm na rynku ma w składzie tłuszcz z kurczaka, co znacznie utrudnia znalezienie odpowiedniego produktu dla uczulonego pupila, ale nie jest to niemożliwe.

Poza tym alergizują białka zbóż, a zwłaszcza te pochodzące z pszenicy, nieco rzadziej z kukurydzy czy soi. To składniki, które często umieszcza się w karmach hipoalergicznych, dlatego czasem, wbrew pozorom, o wiele lepszym wyborem są wysokomięsne karmy dedykowane dla zdrowych zwierząt.

Może też okazać się, że alergenem są substancje zupełnie niepotrzebne w diecie psa, na przykład barwniki czy chemiczne wzmacniacze smaku. W takiej sytuacji wystarczy zmiana karmy na produkt lepszej jakości, pozbawiony takich dodatków.

Alergia pokarmowa u psa – objawy to nie tylko problemy skórne!

Najczęściej z wystąpieniem alergii pokarmowej u psa kojarzą się objawy skórne. Przeważnie uczulony pies cierpi z powodu silnego świądu, zwłaszcza w okolicy łap, uszu oraz łopatek. Nierzadko swędzenie jest tak silne, że zwierzę, liżąc się lub drapiąc, wyrywa sierść i rani skórę. Z kolei uszkodzony naskórek tworzy idealne warunki do rozwinięcia się stanu zapalnego lub różnego rodzaju zakażeń.

Jednak problemy skórne to niejedyne symptomy nietolerancji czy alergii. Czynnik uczulający może wywołać także objawy ze strony układu pokarmowego. Biegunka, wymioty oraz wzdęcia to dolegliwości, które często występują u psów mających alergię.

Jakie są inne, mniej oczywiste objawy uczulenia? U części pacjentów występuje łzawienie oczu, katar oraz uporczywe kichanie. Zdarza się, że opiekunowie psów cierpiących na alergię zauważają pogorszenie się stanu sierści zwierzaka.

Rozpoznanie. Od czego powinien zacząć właściciel psa alergika?

Alergie pokarmowe u psa nie są schorzeniami łatwymi do zdiagnozowania. Najpierw opiekun powinien wybrać się ze swoim pupilem do kliniki, w której lekarze weterynarii wykonają badania wykluczające inne choroby mogące wywoływać podobne objawy. Jeśli w wynikach badań nie będzie nic niepokojącego, należy udać się do weterynarza specjalizującego się w leczeniu alergii pokarmowej u psa. Lekarz wykona testy, dzięki którym możliwe będzie znalezienie alergenów. Niestety badania nie są 100% wiarygodne, dlatego znalezienie czynników uczulających twojego psa może okazać się nieco trudniejsze.

Dieta eliminacyjna, czyli sprawdzanie reakcji na pokarm. Czym karmić psa?

Zastosowanie diety eliminacyjnej pozwala zweryfikować, po spożyciu których składników pojawia się nadmierna reakcja ze strony organizmu psa. Zanim przejdziesz do zmian w jadłospisie, zacznij od dokładnej weryfikacji produktów, które obecnie je twój pupil. Zaleca się zastąpienie popularnych, często alergizujących rodzajów mięsa bezpieczniejszymi alternatywami. Coraz większą popularnością cieszą się karmy bazujące na białku pochodzącym z owadów. Poza tym warto wprowadzić do diety jeden rodzaj węglowodanów, w produktach hipoalergicznych zwykle jest to skrobia, rzadziej zboże.

Niezwykle ważna jest konsekwencja w działaniu. By ustabilizować stan psa z alergią pokarmową, trzeba wytrwale stosować się do ustalonych z lekarzem wytycznych. Nawet jeden przysmak może doprowadzić do komplikacji w leczeniu.

Alergia pokarmowa u psa – leczenie i odczulanie

Leki sterydowe to jedne z najczęstszych środków stosowanych w leczeniu alergii pokarmowej u psa. Trzeba jednak pamiętać, że to substancje działające jedynie na objawy, a nie przyczyny schorzenia. Skutecznie łagodzą objawy takie jak świąd, wysypka czy zapalenie skóry, ale ich długotrwałe stosowanie może mieć bardzo zły wpływ na zdrowie psa, więc powinno korzystać się z nich jedynie doraźnie.

Czasem lekarze weterynarii wdrażają leczenie przy pomocy leków immunosupresyjnych, które zmniejszają nasilenie nieprawidłowych reakcji układu odpornościowego na alergen. Niestety podawanie tych środków również nie jest pozbawione skutków ubocznych, a zwierzak je przyjmujący jest bardziej narażony na rozwinięcie się różnego rodzaju infekcji.

W sytuacji, kiedy nie ma możliwości wyeliminowania kontaktu z alergenem, zalecana jest immunoterapia swoista nazywana też odczulaniem. Jak wygląda taka kuracja? Co 2 lub 7 dni lekarz weterynarii podaje psu zastrzyk zawierający alergen w niskim stężeniu. Po pewnym czasie organizm zaczyna lepiej tolerować czynnik uczulający, aż w końcu objawy znikają. To leczenie, które świetnie sprawdza się w przypadku zwierzaków uczulonych na pyłki traw.

Jak wybrać karmę dla psa z alergią?

Jeśli udało Ci się znaleźć składniki pokarmowe uczulające twojego podopiecznego, znalezienie odpowiedniej karm nie powinno być trudne. Przede wszystkim, zanim zdecydujesz się na zakup, dokładnie sprawdź skład produktu. W przypadku zwierzaka, który ma alergię jedynie na jeden składnik, wybór nie powinien nastręczyć zbyt wielu kłopotów.

Jednak kiedy uczulenie u psa obejmuje kilka czy nawet kilkanaście składników, sytuacja staje się o wiele cięższa. Co wtedy zrobić? Dobrze sięgnąć po wersje hipoalergiczne. Skład takich karm jest zwykle opracowany w takich sposób, by mieć jak najmniejszy potencjał alergizujący. Zamiast kurczaka częściej znajdziesz w nich rzadkie rodzaje mięsa, jak np. koninę czy kangura.

Leczenie alergii jest możliwe! Odpowiednia dieta psa to podstawa. Leczenie alergii pokarmowej u psa nie jest łatwym zadaniem, ale zdecydowanie warto się na nie zdecydować. Dzięki odpowiednio przeprowadzonej diecie eliminacyjnej z pewnością znajdziesz karmę, po której twój pupil znowu odzyska komfort życia.

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.