Jeśli zobaczysz za oknem swojego domu dosyć dużą zieloną papugę, to nie musi oznaczać, że właśnie uciekła z czyjejś hodowli. Być może masz do czynienia z aleksandrettą obrożną. Ptak pochodzi co prawda z rejonów środkowej Afryki, Półwyspu Indyjskiego i Cejlonu, ale żyje i rozmnaża się również na wolności w Polsce.

Co to za papuga? Jak wygląda i jakie ma usposobienie? Czy aleksandretta potrafi naśladować ludzką mowę? To tylko kilka pytań, na które warto poznać odpowiedź. Nasz artykuł pozwoli ci poznać bliżej tego egzotycznego ptaka. Przeczytaj tekst już teraz!

Aleksandretta – nazwa, wygląd i charakter

aleksandretta nazwa wygląd i charakter

Aleksandretty odławiano dla ozdoby już w czasach starożytnych. Nazwa ptaka pochodzi od imienia samego Aleksandra Wielkiego. Historycy wysuwają tezę, że papugi aleksandretty zostały sprowadzone do Europy najprawdopodobniej przez jednego z generałów Aleksandra Wielkiego, który wracał z wyprawy do Indii w 327 roku przed naszą erą.

Jak wygląda aleksandretta obrożna?

Aleksandretta obrożna jest dosyć dużą zieloną papugą, która wyróżnia się intensywną barwą piór. Oto jej główne cechy:

  • pióra są soczyście zielone;
  • dziób ptaka jest zaś czerwony;
  • ciało ma około 40 cm długości, co w porównaniu z papugą arą jest niedużym wynikiem.

Aleksandretta, czyli ptak, który nie boi się zmian

Papuga aleksandretta jest wytrzymała i ma dużą łatwość w dostosowywaniu się do warunków otoczenia. Jeśli wypuścisz ją z klatki, a ptak ucieknie przez otwarte, ma duże szanse na przeżycie. Dosyć agresywne usposobienie tego sporego zwierzaka powoduje, że nie ma on problemu ze znalezieniem pożywienia i obroną terytorium na wolności.

Podgatunki aleksandretty

Papuga aleksandretta zaliczana jest do rodziny Psittacula. Należy do niej 16 różnych gatunków, z których trzy uznawane są za wymarłe. Tylko część jest dostępna w sprzedaży. Do najpopularniejszych podgatunków hodowlanych należą:

  • aleksandretta obrożna – mocno rozpowszechniony gatunek, który pochodzi z Afryki Środkowej i Wschodniej, ale też występuje w Indiach, Indonezji i na Sri Lance;
  • aleksandretta większa – potężny ptak. Ta zielona papuga jest zdecydowanie większa od poprzedniego wymienionego gatunku. Występuje naturalnie na terenie Indochin, Afganistanu, Pakistanu, Cejlonu i Andamany. Osiąga rozmiar do 58 cm długości (ciało wraz z ogonem). Tył głowy i policzki tych ptaków powinny być lekko fioletowe;
  • aleksandretta różana – najmniejsza papużka z tego gatunku, o długości do 38 cm. Ma sinoniebieską głowę, a jej brzuch jest różowo-fioletowy;
  • aleksandretta śliwogłowa – te ptaki o delikatnej budowie ciała pochodzą ze Sri Lanki, Indii, Pakistanu i Nepalu. One także mają niewielkie rozmiary. Pióra są brudnozielone ze szmaragdowo połyskującymi lotkami i sterówkami. Głowa ma kolor ciemnoróżowy, (fioletowy kark). Charakterystyczna dla tego podgatunku jest też czarna, wąska obroża na szyi;
  • aleksandretta żółtobrzucha – o brzuchu zabarwionym na żółto (jak wskazuje nazwa);
  • aleksandretta chińska – gatunek dużej górskiej papugi, która pochodzi z Chin. Ten ptak może mieć nawet 50 cm długości. Ma zielony grzbiet i czarne plamy na policzkach. Głowa papugi jest niebieskofioletowa, a pierś, brzuch i pióra pod skrzydłami ptaka są niebieskoszare.

Aleksandretta obrożna – hodowla

aleksandretta hodowla

Ten zwierzak jest bez wątpienia inteligentny. Można go nauczyć naśladowania dźwięku ludzkiego głosu, więc będzie „mówić”. Papuga wychowywana w towarzystwie człowieka łatwo się oswaja i przywiązuje do swojego opiekuna. Jeśli jest hodowana jako jeden osobnik w klatce w domu, szybko zaczyna traktować swojego właściciela jak partnera.

Nie ma większych przeszkód, abyś hodował w swoim domu aleksandrettę obrożną. Hodowla tego ptaka musi jednak być zorganizowana w odpowiedni sposób. Najlepiej odnajdują się w niej młode (co najwyżej kilkumiesięczne) papugi.

Papuga aleksandretta – klatka

Ptak ten wymaga odpowiedniej klatki z metalu lub z siatki zgrzewanej. W przypadku aleksandretty obrożnej odpada klatka drewniana, ponieważ pręty zostałyby szybko przegryzione. Papuga ta ma bowiem silny dziób.

Te zwierzaki są aktywne i wymagają, by ich wybieg miał co najmniej 4,5 metra długości. Na zewnątrz możesz umieścić wolierę (przy tarasie domu czy choćby na balkonie). Pamiętaj, że musi być dobrze zabudowana.

W klatce papugi aleksandretty mogą się znaleźć także:

  • huśtawki;
  • szyszki i kawałki drewienka;
  • liny;
  • drabinki;
  • basen.

Aleksandretta może być głośna…

Wiesz już, jak zaspokoić potrzebę aktywności tego ptaka. Stworzenie jej obszernego miejsca do latania i zabawy to podstawa.

Poza tym to ptak hałaśliwy i wyjątkowo głośny, co może być uciążliwe dla domowników, a zwłaszcza dla sąsiadów. Jeśli mieszkasz w bloku, wówczas zastanów się, czy osoby w pobliżu zniosą takie odgłosy. 

Czy aleksandretta może zostać sama w domu?

Nie zostawiaj papugi aleksandretty na długi czas bez towarzystwa. Powinieneś poświęcać jej co najmniej 2-3 godziny dziennie. W przeciwnym wypadku ptak może być osowiały, a nawet nerwowy i agresywny. Miej to na uwadze, bo czasem takie zachowania przeradzają się w jeszcze poważniejsze problemy.

Papugi, o których piszemy, dożywają nawet 20 lat w niewoli. Przygarniając takiego zwierzaka, bierzesz na siebie zobowiązanie na wiele lat, więc podejmij decyzję bez pośpiechu.

Dieta papugi aleksandretty

aleksandretta dieta

Co je papuga aleksandretta obrożna? Podstawą diety zwierzaka są owoce. To m.in.:

  • jabłka;
  • pomarańcze;
  • banany;
  • granaty;
  • owoce kaktusa;
  • gruszki.

Jadłospis w 30% składa się z owoców. Dodatkowo powinieneś podawać zwierzakowi świeże warzywa (w tym seler, marchewkę i groszek) a także kaszę, kukurydzę i różnego rodzaju ziarna. Dla ułatwienia możesz wybrać gotową mieszankę – karmę dla papugi aleksandretty.

Papuga aleksandretta – cena

Ile kosztuje aleksandretta obrożna? Cena nie jest szczególnie wygórowana, ponieważ trzeba wydać około 200 zł. Pamiętaj jednak, że najlepiej wybarwione ptaki mogą być droższe.

Problemy związane z rozpowszechnianiem się aleksandretty w Polsce

Na południu Polski, w północnej części Czech i w Niemczech te barwne ptaki występują coraz częściej w naturze. Zajmują dziuple innych ptaków np. dzięciołów i dudków. Są odporne na różnice temperatur, dlatego mogą przez cały rok mieszkać w Polsce i rozmnażać się.

W 2018 roku odkryto pierwsze lęgowisko aleksandretty w naszym kraju. Problem w tym, że ten gatunek papugi może w pewnym stopniu zagrozić rozwojowi, a nawet istnieniu innych gatunków ptaków w Polsce.

Hodowla papugi aleksandretta – podsumowanie

Jak widzisz, opisane przez nas papugi żyją nie tylko w domach entuzjastów gatunków egzotycznych. Czy da się jakoś powstrzymać ich ekspansję na wolności? Papugi aleksandretty żyjące dziko w Polsce, pochodzą najpewniej od hodowców, którym uciekły, a oswojenie ich obecnie nie jest możliwe.

W tej ostatniej kwestii masz jednak możliwości, jeżeli kupujesz zwierzaka domowego. Pamiętaj jednak, aby pilnować papugi i przede wszystkim zapewnić jej odpowiednie warunki i swobodę.

Archiwum: listopad 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)