Akwarystyką można interesować się na różnych etapach. Dla niektórych akwarium to jedynie sposób na urozmaicenie wyposażenia mieszkania. Dla innych osób hodowla rybek to hobby, któremu poświęcają długie godziny, nieustannie się ucząc i szukając nowych rozwiązań. Czym właściwie jest akwarystyka? Gdzie warto kupować akcesoria i rzeczy dla rybek? Dowiedz się z naszego krótkiego artykułu!

Akwarystyka – czym jest?

Akwarystyka jest dziedziną wiedzy na temat hodowli wodnych zwierząt i roślin. Wszystkie wodne organizmy hoduje się w zbiornikach, czyli akwariach. Wyróżnia się akwarystykę morską i słodkowodną. To oczywiście podział ze względu na warunki, w których żyją rośliny i zwierzęta.

Akwarystyka słodkowodna

Akwarystyka słodkowodna jest najbardziej popularną odmianą tego hobby. W Polsce większość prywatnych zbiorników wodnych to właśnie te, w których żyją organizmy słodkowodne. 

W akwariach z wodą słodką znajdują się rośliny i zwierzęta, które w swoich naturalnych warunkach zamieszkują:

  • rzeki;
  • jeziora;
  • stawy;
  • sadzawki. 

Ten rodzaj akwarystyki jest niezwykle różnorodny. Możesz zdecydować się na biotop polski, ale także biotop Ameryki Południowej czy Azji. Rybami słodkowodnymi są zarówno gupiki i kiryski, jak i skalary czy paletki. 

Akwarystyka morska

Akwarystyka morska jest nieco rzadziej uprawiana – szczególnie w Polsce. Wynika to z większych kosztów przygotowywania i prowadzenia morskich akwariów. 

Morskie rośliny i zwierzęta są zdecydowanie bardziej wymagające i wrażliwsze na wszelkie zaburzenia i zmiany. Akwaria morskie powinny być większe niż 200 litrów. Znajduje się w nich żywa skała wapienna. Konieczne jest także oświetlenie dostosowane do głębokości akwarium. W zbiornikach dominują piękne i barwne ryby – na przykład błazenki. 

Akwarystyka – Polska i świat. Historia

Akwarystyką fascynowali się już Sumerowie, którzy hodowali ryby w zbiornikach nie tylko w celach konsumpcyjnych, lecz także rozrywkowych. W starożytnych Chinach trzymano różne organizmy wodne w glinianych wazach. Ryby morskie były powszechnie hodowane przez Rzymian. Służyły im do tego duże baseny, często ulokowane w bezpośrednim sąsiedztwie morza. 

Bardziej współczesna historia akwarystyki

Historia nowoczesnej akwarystyki rozpoczyna się w XIX wieku. Bardzo mocno rozwijały się w tamtym okresie nauki biologiczne. Częste były też podróże do krajów określanych wówczas jako „egzotyczne”. Do Europy sprowadzono w tym czasie mnóstwo gatunków rybek ozdobnych. Podejmowano także próby ich hodowli i rozmnażania w niewoli. Tak jak większość nietypowych hobby w tamtym czasie, akwarystyka była przede wszystkim domeną osób z wyższych warstw społecznych. 

Akwarystyka w Polsce

Akwarystyka w Polsce (a właściwie na ziemiach polskich) zaczęła rozpowszechniać się pod koniec XIX wieku. Już w 1909 roku w Chorzowie powstało Towarzystwo Lubowników Akwarystyki i Terrarystyki.

Obecnie w naszym kraju coraz więcej osób interesuje się akwarystyką. Ma na to wpływ szerszy dostęp do informacji i narzędzi potrzebnych w rozwoju pasji. 

Gdzie kupować rzeczy dla rybek? 

Akwarystyka to hobby, które wymaga gromadzenia zasobów. Samo akwarium i zamieszkujące je rybki to nie wszystko. Konieczne są także:

  • filtry do wody;
  • grzałki;
  • rośliny akwariowe;
  • podłoża;
  • pokrywy;
  • oświetlenie;
  • uzdatniacze wody;
  • akcesoria do akwarium;
  • pokarmy i suplementy dla ryb.

Gdzie możesz je znaleźć? W przypadku akcesoriów warto wybierać giełdy i sklepy akwarystyczne. Ryby i zwierzęta wodne najlepiej zaś kupować u hodowców. 
Akwarystyka to hobby z wielowiekową tradycją, które nie traci na popularności. Nic dziwnego, że coraz więcej osób rozwija swoją pasję związaną ze zwierzętami i roślinami akwariowymi. Pomaga w tym niewątpliwie dostęp do niemal nieograniczonych pokładów wiedzy na temat stworzeń wodnych i ich potrzeb. Warto pamiętać, że akwarystyka wiąże się z opieką nad żywymi stworzeniami, które potrzebują odpowiednich warunków. Mamy jednak przekonanie, że każdy akwarysta bardzo dobrze o tym wie.

Archiwum: maj 2022
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.