Akwarium w ścianie to doskonałe połączenie designu i miłości do podwodnego świata. Nic dziwnego, że możemy spotkać je w najbardziej luksusowych obiektach – od muzeów, przez luksusowe kluby, aż po salony SPA i odnowy biologicznej. Jeżeli myślisz o zakupie i montażu takiego zbiornika, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł. 

Akwaria w ścianie – piękne i designerskie

Akwarium wmontowane w ścianę to niewątpliwie piękne rozwiązanie. Doskonale wpisuje się w aranżacje w stylu nowoczesnym i glamour. Znajdziemy je w domach osób, które dbają o to, aby ich otoczenie wyglądało naprawdę oryginalne, a przy tym elegancko. Nic dziwnego, że wiele osób chciałoby mieć je u siebie.

Akwarium na ścianę – montaż w domu

akwarium w ścianie - montaż

Akwarium na ścianie wydaje się niezwykle elitarną formą domowego zbiornika wodnego. Czy faktycznie tak jest? Takie akwarium zdecydowanie nie kosztuje mało, jednak nie tylko potencjalne koszta sprawiają, że jego zamontowanie trzeba naprawdę dobrze przemyśleć. 

Akwarium w ścianie działowej

Zbiorniki ścienne najczęściej montuje się w ścianach, które są świeżo stawiane. Mowa tu o ścianach działowych. Wiele osób jednak zastanawia się nad umieszczeniem akwarium w ścianie nośnej. To zdecydowanie większa i bardziej skomplikowana inwestycja. Wprowadzanie jakichkolwiek zmian w ścianach nośnych zawsze musi być konsultowane z architektem lub konstruktorem. Działanie na własną rękę może w takich wypadkach zachwiać (dosłownie) konstrukcją całego domu!

Akwarium wmontowane w ścianę – wymiary

Gigantyczne akwaria w ścianie to niewątpliwie kusząca wizja. Musisz jednak pamiętać, że niezależnie od tego, jakim dysponujesz budżetem, ograniczają cię wymiary. 

Przede wszystkim minimalna szerokość akwarium powinna wynosić co najmniej 40 centymetrów. Dlatego musisz liczyć się z tym, że ściana będzie dosyć gruba. Głębokość nie powinna z kolei przekraczać 50–60 centymetrów. Pamiętaj, że podczas pracy w akwarium musisz mieć możliwość dosięgnięcia do jego dna. 

Akwarium wbudowane w ścianę – gdzie je umieścić?

Kwestia tego, w którym pomieszczeniu umieścisz swój ścienny zbiornik akwariowy, zależy wyłącznie od ciebie i twojego gustu. Bardzo ważne jest jednak to, aby podczas planowania uwzględnić kilka istotnych kwestii, które mogę potencjalnie wpłynąć na komfort żyjących w wodzie stworzeń. O czym mowa?

  • Odległość od okna – to tylko pozornie kwestia wyłącznie estetyczna. Światło padające na wodę skutkuje jej podgrzewaniem, a tym samym wpływa na ryby i rośliny. Oprócz tego takie  dodatkowe naświetlenie może także prowadzić do nadmiernego rozwoju niektórych glonów;
  • dostęp do prądu – do akwarium trzeba podłączyć wszystkie sprzęty takie jak filtr czy grzałka;
  • stopień uczęszczania pomieszczenia – akwarium powinno być dobrze wyeksponowane. Jednocześnie umieszczenie go na szlaku komunikacyjnym (na przykład w przedpokoju) zwiększa szansę potencjalnego stłuczenia szkła. 

Akwarium w ścianie – czy można wykonać je samodzielnie?

leki dla psa - samodzielnie

Montaż akwarium w ścianie nie jest skomplikowany. Najczęściej na takie rozwiązanie decydują się osoby planujące większy remont lub projektujące przestrzeń mieszkania. Czy oznacza to, że nie można zamontować go samodzielnie bez konieczności robienia remontu?

Montaż akwarium w ścianie zawsze wiąże się ze sporą ingerencją w jej konstrukcję. Osoby, które mają smykałkę do budowlanki i dysponują odpowiednimi narzędziami, teoretycznie mogą zrobić to samodzielnie. Zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest jednak zatrudnienie specjalisty, który podejmie się tego zadania. 

Akwarium w ścianie czy dobudówka?

Zdecydowanie łatwiejsza w montażu oraz mniej kosztowna jest dobudowa ścianki do półki, na której stoi akwarium. Tego zadania można podjąć się samodzielnie, mając oczywiście dostęp do poradników i odpowiednich akcesoriów. 

Pamiętaj, że akwarium to nie tylko zbiornik. W jego skład wchodzi także mnóstwo elektroniki i urządzeń, które służą do utrzymania podwodnego świata w dobrej kondycji. Instalacja musi być dobrze przemyślana także pod kątem dostępu do prądu. 

Akwarium w ścianie – z jakim specjalistą się skontaktować?

Obecnie na rynku działa wiele firm, które specjalizują się w montażu akwariów w ścianie. Dostęp do ich usług mają nie tylko mieszkańcy dużych miast, dlatego powinieneś sprawdzić, czy w twojej okolicy działa taki specjalista. 

Dobrym pomysłem będzie też konsultacja z architektem. Jeżeli planujesz akwarium w ścianie nośnej, jest to absolutnie konieczne! Jednak zasięgnięcie opinii specjalisty nie zaszkodzi także w przypadku planowania akwarium w ścianie działowej. 

Akwarium w ścianie – koszt

Trudno oszacować średni koszt akwarium w ścianie, ponieważ jest on uzależniony od wielu różnych czynników. Mowa tu przede wszystkim o kwestiach takich jak:

  • wielkość samego zbiornika;
  • rodzaj szkła;
  • materiały zużyte podczas montażu;
  • sprzęty, które ostatecznie znajdą się w akwarium (filtry, grzałki etc.),
  • koszt usług specjalisty.

Akwarium w ścianie to dosyć droga inwestycja, którą trzeba bardzo dokładnie zaplanować. Musisz przygotować się na wydatek do kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Zdecydowanie droższa jest aranżacja akwarium morskiego.

Jakie szkło do akwarium w ścianie? 

leki dla psa - jakie szkło

Wybór szkła do akwarium ściennego jest bardzo ważny. Zanim zdecydujesz się na zbiornik, najpewniej staniesz przed wyborem między szkłem float i optiwhite. 

Pierwsza opcja jest zdecydowanie tańsza. To standardowe szkło, które znajdziesz w większości akwariów.

Optiwhite to nowsza technologia. Takie szkło jest bardziej przejrzyste i pozwala na bardziej komfortowe oglądanie wnętrza akwarium. 

Jeżeli decydujesz się na bardzo reprezentatywne akwarium w ścianie, najlepszym rozwiązaniem (przynajmniej na przedniej szybie) będzie właśnie optiwhite. Musisz jednak wziąć pod uwagę fakt, że jest to znacznie droższe rozwiązanie. 

Akwaria w ścianie – nie tylko ozdoba

Musisz pamiętać, że akwarium w ścianie jest nie tylko piękną ozdobą. To nadal zbiornik, którego wnętrze trzeba dobrze zaplanować i odpowiednio o nie dbać. Takie rozwiązanie proponowane jest przede wszystkim doświadczonym akwarystom, którzy są w stanie dobrze zadbać o zbiornik.

W ścianach zazwyczaj montuje się duże akwaria o pojemności przynajmniej 250 litrów. Wbrew pozorom nie są one znacznie trudniejsze do prowadzenia niż małe zbiorniki. Wymagają jednak stałej kontroli, czyszczenia, karmienia ryb i sprawdzania stanu wody. Jeżeli myślisz o akwarium tylko w kategorii ozdoby, lepiej zdecyduj się na rzeźbę lub obraz.

Akwaria w ścianie – morskie czy słodkowodne? 

leki dla psa - morskie

Akwaria morskie prezentują się zdecydowanie bardziej efektownie niż te słodkowodne. Mowa tu przede wszystkim o pięknych koralowcach i bajecznie ubarwionych rybach. Z tego powodu to pierwszy wybór wielu osób, którym zależy na estetyce. Pamiętaj jednak, że morska akwarystyka jest nie tylko droższa, ale także bardziej wymagająca.

Akwaria słodkowodne również mogą być niezwykle piękne, kolorowe i różnorodne. Wszystko zależy nie tylko od gatunków ryb i roślin, ale także tego, jak utrzymany jest zbiornik, z którego szkła zbudowano akwarium oraz na jaki biotop się zdecydujesz. 

Niektóre akwaria, na przykład z biotopu Malawi, nie są wcale mniej imponujące niż te morskie. Najważniejsze to mieć pomysł na zbiornik. 

Akwaria w ścianie – podsumowanie 

Akwarium w ścianie to spełnienie marzeń wielu akwarystów. Nie jest łatwe do zamontowania, jednak efekt przynosi mnóstwo satysfakcji. Powinieneś jednak pamiętać, że w dalszym ciągu jest to akwarium, czyli mały wodny świat, który trzeba dobrze zaplanować i bezustannie się nim zajmować. 

Zanim zdecydujesz się drążenie dziury w ścianie, koniecznie skonsultuj się ze specjalistami – architektem albo konstruktorem. Możesz także zdecydować się na usługi firmy, która wykona całą pracę za ciebie.

Najczęściej zadawane pytania

Jaki jest koszt zrobienia akwarium w ścianie?

Koszt samodzielnego wykonania akwarium w ścianie to około tysiąca złotych. Zlecenie wykonania go to przynajmniej kilka tysięcy złotych.

Archiwum: grudzień 2022
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.