Akwarium morskie to zbiornik wypełniony słoną wodą, imitujący warunki zbliżone do morskich czy oceanicznych. Zamieszkują go zupełnie inne ryby niż tradycyjne akwarium słodkowodne. To jednak nie jest jedyna różnica. Nawet małe akwaria morskie mają ok. 300 litrów pojemności, co sprawia, że potrzebujesz na nie odpowiedniej przestrzeni. Jak założyć akwarium morskie? Jakie wymagania mają koralowce i ryby? Interesujesz się akwarystyką? Sprawdź!

Akwarium morskie – co to jest?

Akwarium morskie znane stało się przede wszystkim dzięki obecności w rozmaitych produkcjach filmowych. Bardzo często w luksusowych wnętrzach widoczne były właśnie takie zbiorniki. Choć akwarium morskie w salonie bez wątpienia jest atrakcyjną ozdobą, to jego założenie, a potem utrzymanie wymaga odpowiedniej wiedzy i dużych nakładów finansowych. W środku znajduje się słona woda, najczęściej specjalne dosolona przez akwarystę.

akwarium morskie

Akwarium z koralowcami, czy bez?

Zanim dowiesz się, jak założyć akwarium morskie, musisz wiedzieć, jakie są jego rodzaje. Wyróżnić można akwarium słonowodne:

  • tylko z rybami – akwarium bez koralowców, najprostsze w utrzymaniu, ale i najmniej efektowne;
  • z koralowcami miękkimi i rogowymi – akwarium z koralowcami bez szkieletu wapiennego, zwykle bez ryb albo z kilkoma małymi rybkami; często z krewetkami;
  • z koralowcami twardymi – tutaj występują ryby, ale koralowce wymagają bardzo dużego zbiornika i idealnych parametrów wody;
  • z koralowcami niefotosyntetyzującymi – najbardziej wymagające akwarium morskie, w którym koralowce wymagają karmienia. Nie jest polecane początkującym. Nie wymaga oświetlenia.

Akwarium słonowodne – ryby, które warto je zasiedlać

Jeśli zdecydowałeś się założyć akwarium morskie, ryby dopasowane do hodowania w takim zbiorniku na pewno również cię interesują. Pamiętaj, że jest ich wiele, ale od warunków i rozmiaru akwarium zależy, czy wszystkie się sprawdzą w przypadku twojej hodowli. W takim zbiorniku jeszcze ważniejsze jest to, aby nie doprowadzić do przerybienia, które często kończy się epidemiami chorób. Z tego powodu poleca się kupowanie tak zwanych ryb funkcyjnych, czyli pełniących określone funkcje.

Jeśli planujesz założenie akwarium morskiego, ryby, które mogą przypaść ci do gustu, to:

  • doktorek (Labroides dimidiatus) – niewielka ryba, która z uwagi na upodobanie do czyszczenia jam ustnych innych, większych osobników, świetnie radzi sobie ze zwalczaniem niewielkich infekcji pasożytniczych w zbiorniku;
  • brzydal (Acreichthys tomentosus) – ryba z charakterystycznym rogiem, która może lekko zmieniać kolory; żywi się ukwiałami i niektórymi gatunkami koralowców;
  • wargatek bananowy (Halichoeres chrysus) – jaskrawożółta ryba, która świetnie radzi sobie ze zwalczaniem ślimaków;
  • mandaryn (Synchiropus picturatus) – niezwykle efektowna ryba, a jednocześnie jeden ze spokojniejszych gatunków; radzi sobie z plagą wirków;
  • salarias (Salarias fasciatus) – popularna, sympatyczna ryba o nietypowej urodzie. Zdrapuje nalot z glonów zarówno z szyb, jak i skał.
akwarium morskie

Najpiękniejsze ryby do akwarium morskiego

Bardzo często ryby wybiera się też na podstawie ich wyglądu, a pod tym względem najpopularniejsze w akwarium morskim są:

  • błazenki plamiste (Amphiprion ocellaris) – znane z filmu „Gdzie jest Nemo” pomarańczowe rybki z białymi, pionowymi paskami; mogą zmieniać płeć;
  • pokolce królewskie (Paracanthurus hepatus) – granatowo-czarne ryby z żółtym ogonem, idealne do akwariów powyżej 500 litrów;
  • pensetniki dwuokie (Chelmon rostratus) – biało-żółte ryby w pasy, z charakterystycznym okiem na ogonie; żyją maksymalnie w parach, są bardzo terytorialne i potrzebują dużego zbiornika.

Jak założyć akwarium morskie?

Wielu doświadczonych akwarystów jest zdania, że akwarium słonowodne nie powinno być zakładane przez osobę początkującą. Przede wszystkim dlatego, że jest to bardzo trudne, złożone i wieloetapowe zadanie. Do stworzenia takiego akwarium morskiego potrzebujesz:

  • szafki – będzie służyć za podstawę dla ciężkiego zbiornika i całego wyposażenia; najlepiej, aby miała wzmocnioną konstrukcję, gruby blat i dodatkowe półki wewnątrz;
  • akwarium morskiego – za minimalną pojemność uważa się ok. 300 litrów, choć im większe, tym lepiej dla ryb i koralowców;
  • filtra zewnętrznego – tak zwanego sumpa, dostosowanego do litrażu akwarium;
  • oświetlenia – najlepiej takiego, które wpłynie również na lepsze wybarwienie ryb i koralowców;
  • falownika – specjalnego urządzenia zwanego również cyrkulatorem, które wprawia wodę w ruch;
  • filtra odwróconej osmozy z wkładami filtracyjnymi.

Do tego musisz też dobrać:

  • podłoże;
  • żywą lub suchą skałę;
  • sól morską;
  • żywy piasek;
  • koralowce;
  • ryby.

Akwaria morskie – zestawy gotowe

Przerasta cię ogrom potrzebnej wiedzy o akwariach morskich? Zestawy, które znajdziesz w sklepach akwarystycznych, mogą ci w takiej sytuacji pomóc. Są one przygotowane przez profesjonalistów, dlatego wszystkie elementy do siebie pasują. Znajdziesz tam nie tylko zbiornik, lecz także dopasowaną podstawę, pokrywę, oświetlenie, filtry – wszystko, czego potrzebują akwaria morskie. 

brzanki

Zestawy mogą też obejmować rośliny, koralowce czy ryby. Takie wersje znajdziesz w lokalnych firmach zajmujących się organizacją akwarium od samego początku. W cenie jest usługa założenia i prowadzenia zbiornika przez profesjonalistę.

Akwarium morskie – koszt

Jeśli zakładasz akwarium morskie, koszt może cię negatywnie zaskoczyć. Podstawowe zestawy gotowe – najczęściej dość małe akwaria morskie – kosztują co najmniej ok. 2000 zł. Pamiętaj, że w tej cenie nie zawierają się ryby i koralowce czy inne elementy wyposażenia, które musisz dodatkowo dokupić. Duże akwarium morskie w salonie może kosztować cię ok. 10000 zł, a nawet więcej. Jego regularne utrzymanie również związane jest z pewnymi wydatkami.

Wiesz już, jak powinno wyglądać akwarium morskie. Koszt jego założenia może przerażać, dlatego często taki zbiornik nie jest pierwszym, na który decyduje się akwarysta. Pamiętaj, że im większe i lepiej wyposażone akwarium, tym lepiej dla ryb. Zawsze dobieraj gatunki adekwatnie do litrażu zbiornika.

Archiwum: marzec 2022
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.