Malawi charakteryzuje się małą ilością roślin lub wręcz ich brakiem. Założenie takiego zbiornika jest dość proste. Jego mieszkańcy to kolorowe pielęgnice zwane pyszczakami. Jak urządzić akwarium, aby ryby czuły się jak w prawdziwym jeziorze Malawi? Czytaj dalej!

Biotop: jezioro Malawi. Podstawowe informacje

Jezioro Malawi (Niasa) to jedno z największych i najgłębszych jezior świata (700 metrów głębokości). Mimo jego ogromu, parametry wody i warunki w jeziorze są dość wyrównane. Temperatura wody wynosi od 23 do 29 stopni, odczyn pH wynosi 7,6–8,8. Woda jest też raczej miękka. Świat roślin wodnych jest ubogi, występuje tu zaledwie kilka gatunków. Typowe dla biotopu są skały porastane przez glony. Żyjące tu zwierzęta to w większości endemity – gatunki niewystępujące nigdzie indziej na Ziemi. Wśród nich są cenione przez akwarystów rybki – pyszczaki.

Akwarium malawi 3

Akwarium dla pyszczaków

Pyszczaki to słodkowodne pielęgnice, należące do ryb okoniokształtnych. Znanych jest około 800 gatunków tych ryb. Wyróżniają się jaskrawym ubarwieniem oraz inkubowaniem ikry i narybku w pysku przez samicę (stąd nazwa: pyszczaki).

Ryby te są zwykle dosyć agresywne wobec siebie, szczególnie w czasie tarła. Żyją w grupach składających się z dominującego samca i kilku samic. Bronią obranego przez siebie rewiru, więc akwarium biotopowe dla tych ryb powinno być przestronne. Zalecany litraż to przynajmniej 150 litrów. Ważna jest nie tyle wysokość, co długość i powierzchnia dna akwarium. Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z malawi, zdecyduj się na początek na akwarium jednego gatunku.

Akwarium z pyszczakami: mbuna i non-mbuna

Pyszczaki dzielą się na dwie grupy, które żyją w różnych obszarach jeziora i mają nieco inne wymagania w akwarium:

  • mbuna – do pyszczaków z grupy mbuna zalicza się takie ryby, jak Pseudotropheus sp. acei czy hongi. Żyją w dużych grupach. Odżywiają się roślinami wodnymi, zeskrobując glony z kamieni. Zamieszkują litoral skalisty i są dość agresywne wobec siebie;
  • non-mbuna – to najczęściej spore pielęgnice, pływające w strefie pelagialu. Odżywiają się innymi rybami.

Nigdy nie wolno łączyć tych dwóch grup w akwarium. Od tego, którą z nich wybierzesz, zależy aranżacja akwarium.

Malawi: aranżacja akwarium

Aranżacja akwarium malawi zależy od środowiska, które chcesz odwzorować. Najczęściej wybierany jest skalisty litoral z charakterystycznymi rumowiskami z kamieni. Takie akwarium jest odpowiednie dla ryb z grupy mbuna, które żyją w przybrzeżnych wodach. Ze skał można tworzyć konstrukcje za pomocą bezpiecznego dla ryb kleju. Aby stworzyć wrażenie głębi w akwarium, użyj tła strukturalnego. Najlepszym podłożem jest piasek, który ryby chętnie przekopują. Dla pielęgnic non-mbuna urządzenie akwarium jest znacznie prostsze. Skały i kamienie ułożone na piaszczysto-żwirowym dnie w zupełności wystarczą.

Malawi: jakie kamienie wybrać?

Akwarium malawi 2

Rodzaj kamieni ma znaczenie: niektóre mogą zmieniać parametry wody w akwarium. Postaw na naturalny wygląd zbiornika. Lepszym dodatkiem do aranżacji są naturalne skały, które dodatkowo będą alkalizowały wodę w akwarium. Wybieraj skały:

  • marmurowe;
  • wapienne;
  • piaskowce.

Wśród kamieni rozsianych na całej powierzchni piaszczystego dna akwarium schronienie powinny móc znaleźć wszystkie ryby. Ma to duże znaczenie, bo ryby mbuna są bardzo terytorialne. Dla non-mbuna nie jest to aż tak istotne, ponieważ ryby te żyją w toni wodnej. Zwykle wystarcza niewielka ilość kamieni i skał na piasku.

Kamienie do akwarium malawi: wapień filipiński

Ta wapienna skała jest chętnie kupowana, mimo ceny. Czy słusznie? Doświadczeni malawiści uważają, że szkoda miejsca w akwarium. Wapień filipiński w akwarium malawi ma więcej wad niż zalet. Dobrze prezentuje się w zbiorniku tylko na początku, zanim porosną go glony. W jego szczelinach mogą zaklinować się mniejsze ryby. Łatwo osadza się tam także niezjedzony pokarm i odchody ryb. Dodatkowo nie występuje on naturalnie w jeziorze Malawi. Po co przepłacać, skoro równie dobre kamienie do akwarium są za darmo w rzece?

Akwarium malawi: filtracja

Filtracja powinna być wydajna, w końcu woda jeziora Malawi jest wyjątkowo przejrzysta. Akwaria malawi są zwykle bardzo dużymi zbiornikami, a z powodu braku roślinności może być trudno ukryć niezbyt estetycznie wyglądający filtr. Najlepiej sprawdzi się filtr zewnętrzny. Dobrym pomysłem jest zastosowanie specjalnego grysu koralowego jako wkładu do filtra. Ma on działanie alkalizujące, podniesie więc nieco odczyn wody w zbiorniku.

Roślinność i oświetlenie w akwarium malawi

Akwarium malawi

Akwarium malawi to idealny biotop dla tych, którzy cenią minimalizm w zbiorniku. Jezioro jest ubogie w szatę roślinną przez panujące w nim warunki. Podobnie aranżuje się akwarium typu malawi: powinno być ubogie w roślinność. W takim akwarium sprawdzą się jedynie anubiasy albo nurzańce o długich, nitkowatych liściach. Dobrze je jednak zabezpieczyć, bo ryby mogą je wykopywać. Akwarium powinno być oświetlane przez 12–14 godzin. Wybierz odpowiednio mocne oświetlenie led, o barwie zbliżonej do naturalnego. Dzięki temu na kamieniach będą rosły glony. To ważne zwłaszcza, gdy wybrałeś akwarium z rybami mbuna.

Biotop malawi to prawdziwa gratka dla tych miłośników akwarystyki, którzy kochają aquascaping. Jaskrawo ubarwione, piękne ryby pływające między skałami i przekopujące piasek stanowią największą ozdobę takiego akwarium. Nie bez powodu malawi ma wielu miłośników na całym świecie. Dołączysz do nich?

Najczęściej zadawane pytania

Co potrzeba do akwarium malawi?

Do akwarium malawi potrzebne będą przede wszystkim kamienie i piasek, duża ilość roślinności nie jest konieczna.

Jakie akwarium dla malawi?

Minimalne akwarium dla malawii powinno mieć długość 200 centymetrów i pojemność 700 litrów.

Archiwum: listopad 2022
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.