Wielu opiekunów zastanawia się, czy akwarium dla gryzonia to dobre rozwiązanie. Są gatunki zwierząt, które nie powinny mieszkać w tego typu zbiornikach, jednak chomik w akwarium odnajdzie się bardzo dobrze. Hodowcy rekomendują ten typ mieszkania z bardzo wielu przyczyn. Czy dla gryzonia można wybrać każdy zbiornik? Jakie powinny być cechy najlepszego akwarium dla chomika? Które z elementów wyposażenia przydadzą się najbardziej? Podpowiadamy!

Akwarium dla chomika – czy jest lepsze niż klatka? 

akwarium dla chomika - klatka

Akwarium jest najbardziej rekomendowanym mieszkaniem dla chomika. Dlaczego? Zanim dokładnie odpowiemy na to pytanie, opowiemy nieco więcej na temat trybu życia tego konkretnego gryzonia. 

Chomiki w naturze zamieszkują tereny pustynne i rozległe stepy. Ich naturalnym zachowaniem jest kopanie, drążenie systemów tuneli i norek. Właśnie tam śpią, przechowują zapasy i odchowują młode. 

Dlaczego akwarium dla chomika ma przewagę nad klatką?

Aby chomik dobrze czuł się w warunkach hodowlanych, trzeba jak najlepiej odtworzyć jego naturalne środowisko. W tym celu konieczne jest usypanie grubej warstwy ściółki. Za minimum uznaje się 20 centymetrów. W warunkach klatki będzie to bardzo trudne, ponieważ nawet w przypadku wysokich kuwet zdarza się rozsypywanie trocin podczas kopania. 

Kwestia wentylacji w akwarium dla chomika

Jeżeli martwisz się o wentylację, możesz być spokojny. Chomiki to malutkie zwierzęta, które oddają stosunkowo niewiele moczu. Pamiętaj o odpowiednio dużym zbiorniku i regularnym sprzątaniu zabrudzonych miejsc. Nie będzie wówczas obawy, że cyrkulacja powietrza okaże się w akwarium dla chomika zbyt uboga. 

Sprzątanie akwarium dla chomika

W kontekście sprzątania warto wspomnieć o tym, że chomiki to zwierzęta bardzo terytorialne. Poważnie podchodzą do swoich zgromadzonych w pocie czoła zapasów, wydrążonych tuneli i wykopanych górek z trocin. 

  1. Przy sprzątaniu akwarium pamiętaj, aby nie wyrzucać całości ściółki. 
  2. Sprzątaj wyłącznie te miejsca, które są mocno zanieczyszczone. 
  3. Usuwaj także fragmenty zgromadzonych warzyw i owoców, które po pewnym czasie mogą się zepsuć. 

Chomiki to na ogół bardzo czyste zwierzęta, które załatwiają się w konkretnych miejscach. To bardzo ułatwia ci zadanie. O wnętrzu akwarium myśl tak, jak o własnym salonie. Podczas sprzątania nie wyrzucasz przecież od razu wszystkich mebli. 

Wymiary akwarium dla chomików

akwarium dla chomika - wymiary

Wymiary zbiornika to kwestia kluczowa. Tak samo jak w przypadku klatki, musisz dobrać je do wielkości hodowanego przez siebie gatunku. Akwarium dla chomika syryjskiego powinno mieć wymiary 100 x 40 cm. Mniejsze gatunki, na przykład chomik dżungarski czy Roborowskiego zadowolą się zbiornikiem o wymiarach 80 x 40. 

Chomiki rzadko się wspinają (wyjątek to bardzo rzadki chomik chiński). Wysokość akwarium nie jest więc szczególnie istotna. Warto jednak zabezpieczyć je od góry kratką, Sprytne zwierzaki potrafią bowiem znaleźć skuteczny plan ucieczki z niemal każdego zbiornika. 

Wyposażenie akwarium dla chomika 

Co powinno znaleźć się w akwarium dla chomika? Nie ma tutaj różnic względem wyposażenia klatki. Zadbaj o to, aby zapewnić swojemu małemu przyjacielowi:

  • grubą warstwę ściółki;
  • domek dla chomika;
  • ciężkie miseczki na jedzenie i wodę;
  • kołowrotek o wielkości dostosowanej do gatunku;
  • drewniane elementy do podgryzania.

Gdzie kupić akwarium dla chomika? 

akwarium dla chomika - gdzie kupić

Chomiki potrzebują dosyć dużego metrażu, dlatego nowe zbiorniki dostępne w sklepach akwarystycznych mogą okazać się dosyć kosztowne. Właśnie dlatego warto korzystać z portali aukcyjnych i lokalnych stron, które oferują sprzedaż lub wymianę używanego sprzętu. 

Dla chomika świetnie nada się lekko rozszczelnione akwarium, w którym nie mogą już mieszkać rybki. Czasami można kupić je w bardzo przystępnej cenie lub dostać w zamian za inny przedmiot. 

Ile kosztuje akwarium dla chomika?

Nowy zbiornik o wymiarach 80 x 40 cm kosztuje od 150 do nawet 400 złotych. Za akwarium o długości 100 cm trzeba już zapłacić nawet 500 zł. To dużo większy wydatek niż klatka, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie poszukanie używanego zbiornika na jednym z portali ogłoszeniowych lub aukcyjnych. 

Niektórzy sprzedają akwarium dla chomika z pełnym zestawem, czyli domkami, kołowrotkiem i innymi akcesoriami. 

Akwarium dla gryzoni – jakie gatunki mogą w nim mieszkać?

akwarium dla chomika - gryzonie

Wiesz już, że chomik bardzo dobrze czuje się w zbiorniku akwariowym. Niestety, nie wszystkie gryzonie i małe zwierzęta zadowolą się tego typu mieszkaniem. Akwarium zdecydowanie nie powinno być brane pod uwagę dla większych gatunków, takich jak:

  • świnka morska;
  • szynszyla mała;
  • koszatniczka;
  • królik.

Chomik a inne gryzonie w akwarium

W przypadku większych gryzoni pojawi się bardzo duży problem z odpowiednią cyrkulacją powietrza. Mniejsza wentylacja w połączeniu z dużą ilością oddawanego moczu sprawia, że po pewnym czasie zwierzęta oddychają amoniakiem i innymi szkodliwymi związkami. 

Zbiornik akwariowy będzie natomiast odpowiedni dla myszoskoczków, które (podobnie jak chomiki) lubią drążyć tunele. Wówczas trzeba jednak rozważyć zupełnie inne wymiary i wyposażenie. 

Akwarium dla chomika – podsumowanie

akwarium dla chomika - podsumowanie

Akwarium dla chomika jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnej klatki. Daje zwierzakowi możliwość kopania w ściółce bez ryzyka, że rozsypie się ona po całym pokoju. W zbiorniku nie ma też ryzyka, że chomik ucieknie przez pręty, co stosunkowo często zdarza się w klatkach. 

Pięknie wyposażone akwarium dla gryzonia może być prawdziwą ozdobą twojego salonu. Duża ilość naturalnej ściółki świetnie komponuje się z naturalnymi drewnianymi dodatkami, np. domkiem czy kołowrotkiem. Pamiętaj przy tym, że chomik jest samotnikiem, dlatego wszystkie wymienione wyżej wymiary zostały dostosowane do potrzeb jednego zwierzęcia. W jednym akwarium zawsze powinien mieszkać wyłącznie jeden chomik. Płeć i wiek nie mają tutaj większego znaczenia.

Archiwum: grudzień 2021
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.