Jakie warunki musisz spełnić, jeśli w twoim domu ma zamieszkać agama? Czy taki gad jest zwierzakiem, jakiego szukasz? Wbrew pozorom hodowla agamy błotnej nie jest łatwa, choć praca przy terrarium nie wydaje się zbyt absorbująca. Poznaj bliżej tę jaszczurkę i dowiedz się, czy agama błotna będzie dla ciebie odpowiednim pupilem. Czytaj o niej już teraz!

Jakie agamy żyją w naszych terrariach? 

Moda na agamy trwa w najlepsze. Serca wielu osób podbiła agama wodna, często nazywana smokiem wodnym. Jej charakterystycznymi cechami są:

  • długi i spłaszczony ogon;
  • poprzeczne pręgi na tułowiu i ogonie;
  • szarozielona barwa skóry;
  • grzebień ciągnący się od karku aż do ogona.

To sympatyczne zwierzę ma jednak poważną konkurencję. O uwagę miłośników jaszczurek rywalizuje z agamą błotną. Co warto wiedzieć na temat tej ostatniej? 

Jak wygląda agama błotna? 

Agama zielona coraz częściej pojawia się w domowych terrariach i zaskakuje zwinnością oraz znacznymi rozmiarami. 

Najbardziej charakterystycznymi cechami tego zwierzaka są:

  • zielone ubarwienie, które może się zmieniać w zależności od naświetlenia;
  • długi ogon, który stanowi ⅔ długości ciała; 
  • całkowita długość ciała dochodząca do 80 cm w przypadku samców, a 70 cm w przypadku samic.

Jak dbać o zdrowie agamy błotnej?

Agama błotna jest zwierzęciem wymagającym sporej uwagi. Jak dbać o jej zdrowie i dobry nastrój? Zobacz, jakie warunki musisz spełnić, jeśli zdecydujesz się na jej hodowlę. 

Agama błotna w środowisku naturalnym 

Każde zwierzę najlepiej czuje się w środowisku naturalnym lub w takim, które jest najbardziej do niego zbliżone. Im więcej dowiesz się na temat tych jaszczurek, tym lepsze warunki zapewnisz im w swoim domu. Oto kilka informacji.

  1. Agama, o której mowa, jest jaszczurką pochodzącą z południowo-wschodniej Azji. 
  2. Zwykle spędza czas na drzewach rosnących w pobliżu rzek, a jej ulubionym środowiskiem są tropikalne lasy deszczowe. 
  3. W terrarium gad ten zachowuje się podobnie, jak w warunkach naturalnych. Większość dnia spędza na gałęzi umieszczonej w pobliżu źródła ciepła i tylko czasem przenosi się do zbiornika z wodą. Urządza też sprytne kryjówki, które mają być bezpiecznym miejscem na wypadek spotkania z innym gadem. 

Agama błotna – terrarium i jego wyposażenie 

Aby jaszczurka dobrze poczuła się w twoim domu, musisz stworzyć jej wygodny kącik. Jakie terrarium dla agamy błotnej będzie najlepsze? Podpowiadamy.

Wymiary, wilgotność powietrza i temperatura 

Im większe terrarium zafundujesz swojej jaszczurce, tym lepiej dla niej:

  • zalecane wymiary domku dla gada to 120 cm długości i 80 cm głębokości, możesz jednak postawić na większe terrarium;
  • ważną sprawą jest temperatura. W dzień powinna wynosić 27-30 stopni Celsjusza, a w nocy od 17 do 24 stopni;
  • wilgotność powietrza w terrarium powinna wynosić 80%, a w jej kontrolowaniu pomoże ci higrometr.

Wyposażenie terrarium dla agamy błotnej

Idealne terrarium powinno być możliwie jak najbardziej zbliżone do warunków, w jakich agama błotna żyje w naturze. Jak możesz osiągnąć taki efekt? Przede wszystkim, dzięki materiałom, które pojawią się w terrarium:

  • jego podłoże wyłóż włóknem kokosowym;
  • jako dekorację wykorzystaj konary, pnie i gałęzie. Twoja jaszczurka będzie się mogła po nich wspinać – tak samo, jak robią to agamy żyjące na wolności. 

Pamiętaj też o wodzie. Basen z wodą powinien zająć nawet 30% powierzchni terrarium i swą formą możliwie jak najlepiej nawiązywać do zbiorników naturalnych. Dlaczego jest on tak ważny? To miejsce pozwala agamie nie tylko zaspokoić pragnienie, lecz także zrzucić skórę. 

Jak pielęgnować agamę błotną?

Jaszczurka błotna wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Bardzo ważny jest tu sposób odżywiania. Dieta agamy błotnej powinna być zróżnicowana, przy czym podstawą menu są świerszcze i szarańcza. Dodatkowo jej jadłospis możesz poszerzyć o:

  • dżdżownice;
  • ślimaki;
  • drewnojady. 

Cennymi dodatkami będą też suplementy diety, które dostarczą twojej jaszczurce sporych ilości wapnia i witamin. Zalecane są też owoce lub mieszanki owoców i warzyw.

Jakie choroby są zagrożeniem dla agamy błotnej? 

Jeśli otoczysz zwierzaka troskliwą opieką, jaszczurka będzie mogła przeżyć nawet 15-20 lat. Decydując się na hodowlę takiego zwierzęcia, musisz jednak mieć spore doświadczenie i szeroką wiedzę. Dlaczego? Drobne błędy związane z codzienną pielęgnacją mogą bowiem okazać się przyczyną poważnych problemów gada ze zdrowiem. 

Agamy błotne mogą chorować na: 

  • grzybicę;
  • krzywicę;
  • problemy z wylinką;
  • choroby pasożytnicze; 
  • choroby nerek;
  • dolegliwości związane z układem oddechowym. 

Częstym problemem tych jaszczurek są też oparzenia. Za ich powstanie odpowiada źle zamontowane ogrzewanie i oświetlenie terrarium. 

Agama błotna – hodowla

Jaszczurka agama błotna to spore wyzwanie dla hodowców. Choć wiedza na jej temat jest powszechnie dostępna, sama teoria często okazuje się niewystarczająca. Hodowcą agamy nie powinna zatem zostać osoba, która dopiero zaczyna przygodę z opieką nad jaszczurkami.

Jak rozmnażają się agamy błotne? 

Mówiąc o hodowli tych zwierząt, warto przybliżyć proces rozmnażania. 

  1. Agama jest do niego gotowa w chwili, gdy osiągnie 50 cm długości. 
  2. Sam przebieg kopulacji może cię zaskoczyć, gdyż w jego trakcie samiec zachowuje się dość agresywnie. 
  3. Potem samica składa jaja (zwykle jest ich około 15). 

Pamiętaj, że terrarium powinno być tak wyposażone, aby samica mogła sprytnie ukryć jaja. 

Jak pielęgnować małe agamy błotne? 

Mała agama błotna ma wyjątkowe potrzeby. Pierwszą noc powinna spędzić w garnku z ciepłą wodą, później w ciepłym terrarium (innym, niż dorosłe agamy). W pierwszych dniach życia agamy bardzo ważne jest karmienie. W pierwszym miesiącu życia małej agamie podawaj po trzy świerszcze dziennie. 

Agama błotna nie jest maskotką

Szukasz zwierzaka, który stanie się twoją maskotką? Jeśli tak, zrezygnuj w porę z agamy błotnej. Choć jaszczurka pochodząca z hodowli lepiej radzi sobie w terrarium niż gady z odłowu, to twoją maskotką raczej nie zostanie. Możesz wprawdzie przyzwyczaić ją do siebie (m.in. poprzez karmienie z pęsety), jednak noszenie na rękach i głaskanie nigdy nie przypadną agamie do gustu. 

Gdzie agama błotna czuje się najlepiej?

Podobnie jak wiele innych gadów, tak i ona najlepiej czuje się w swoim terrarium. Ma w nim ciepło, wilgotno i pełno tam bezpiecznych gałęzi i konarów. Pamiętaj, że jest to jedno z tych zwierząt, które możesz jedynie obserwować. A że zachowania agamy potrafią zaskakiwać, możesz z takiego podpatrywania czerpać dużo radości.

Ile kosztuje dorosła agama błotna?

Ile kosztuje agama błotna? Dorosłą jaszczurkę w sklepach możesz kupić już za 100 złotych, ale za agamę z dobrej hodowli zapłacisz nawet trzy razy więcej. Pamiętaj, że pewna hodowla to gwarancja, że kupujesz zwierzę zdrowe, które przez wiele lat będzie ci towarzyszyło. Nie decyduj się na zakup agamy z odłowu. Takie zwierze wie, czym jest życie na wolności, dlatego w terrarium będzie czuło się źle. Przełoży się to na zachowanie i ataki agresji, przez co opieka nad agamą stanie się trudniejsza. 

Agama błotna – ciekawostki 

Czy wiesz, że…

  • agama błotna może wytrzymać bez pobierania powietrza nawet 30 minut?
  • jaszczurki te mają tendencję do agresywnych zachowań wobec siebie nawzajem, dlatego w terrarium może znajdować się najwyżej jeden samiec? 
  • agamy błotne komunikują się ze sobą, wykorzystując do tego mowę ciała?
  • w jednym terrarium może mieszkać kilka agam, ale pod warunkiem, że będą to osobniki o podobnym (łagodnym) temperamencie i zbliżonych rozmiarach? 

Miłośnicy gadów wiedzą doskonale, że agama błotna jest fascynującym zwierzęciem. Jeśli zapewnisz tej jaszczurce odpowiednią opiekę, przez kilkanaście lat będzie ona cieszyła twoje oczy. Pamiętaj jednak, że jest to gatunek dość wymagający, a drobne błędy opełnione w opiece nad tym gadem mogą mieć poważne konsekwencje. Jeśli szukasz zwierzęcej maskotki, nie decyduj się na takiego pupila.

Źródło zdjęcia: https://www.flickr.com/photos/jar0d/3904388638/

Archiwum: listopad 2021
Photo of author

Mirosława Jankowiak