Chcesz, aby w twoim życiu zagościł pies? W takim razie musisz się właściwie przygotować. Adoptuj psa tylko w sytuacji, kiedy masz pewność, że to dobra decyzja. Pamiętaj, że wpłynie ona nie tylko na życie twojej rodziny, ale również czworonoga, którego wybierzesz!

Kiedy adoptować psa?

Od dawna myślisz, że w twoim domu jest miejsce na nowego czworonoga, ale nie jesteś pewien, czy to dobry pomysł? Nowy czworonożny przyjaciel – czy to pies, czy to kot – wymaga na pewno twojej uwagi. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, oceń, czy stać cię na to, aby poświęcić zwierzęciu czas. To podstawa, aby nawiązać z nim prawidłową relację. Jeśli nie masz czasu i ciągle żyjesz w biegu, to decyzja o adopcji może nie być najlepszą w tej chwili twojego życia.

Nigdy nie adoptuj psa, jeśli nie jesteś pewien, że masz ku temu warunki lokalowe, a także czas i możliwości finansowe. Jeśli nie jesteś przekonany, czy stać cię na psa, zdecyduj się na wirtualną adopcję. Taką opcję udostępniają fundacje opiekunom, którzy nie mogą fizycznie zabrać psa do siebie, ale chcą go finansować. To dodatkowo bardzo duże wsparcie dla samej organizacji.

Adoptuj psa ze schroniska – wybierz rozsądnie pupila

Zawsze podobały ci się psy w typie północnym, na przykład husky, ale jesteś raczej domatorem, który nie przepada za aktywnością? Adoptuj psa, który będzie odpowiadał twoim warunkom życia. Wzięcie zwierzaka tylko dlatego, że jest ładny czy stanowi spełnienie dziecięcych marzeń, to zbyt mało – przede wszystkim dla niego. Pamiętaj, że będziesz miał pod opieką życie stworzenie! Każde zwierzę ma swoje indywidualne potrzeby, które są związane z:

  • rodzajem odpowiedniej dla niego karmy;
  • leczeniem chorób, np. przewlekłych czy zaniedbanych wcześniej;
  • aktywnością fizyczną;
  • zajęciem umysłowym;
  • szkoleniem;
  • towarzystwem człowieka.

Jeśli chcesz znaleźć odpowiedniego zwierzaka do adopcji, na tych względach się skoncentruj. Nie adoptuj psa tylko ze względu na chęć pomocy, jego smutną historię lub atrakcyjny wygląd.

Pies ze schroniska dla bezdomnych zwierząt – jak wygląda procedura?

Jak adoptować psa? Najlepiej znajdź najpierw czworonoga, który spełnia twoje oczekiwania i któremu możesz zapewnić odpowiednie warunki. Wśród bezdomnych psów na pewno taki się trafi! Możesz go szukać na stronie internetowej schroniska albo organizacji lub samodzielnie pojechać do placówki, do której trafiają psy. To jednak dopiero początek.

W przypadku schronisk publicznych, które sponsorują zwykle gmina lub miasto, zasady adopcji są uproszczone. Wystarczy wypełnić umowę, okazać dowód tożsamości i można zabrać danego psa do domu. Pracownicy zwykle co nieco wiedzą na temat charakteru adopcyjnych kandydatów. Możesz zapytać o powód, dla którego ktoś umieścił psa w schronisku dla zwierząt. Pamiętaj, że niektóre psy trafiają tam jako szczeniaki i przebywają przez całe życie w kojcach, co wpływa na ich zachowanie.

Jeśli chcesz adoptować psa, któremu ktoś poświęcił wcześniej trochę czasu, wybierz zwierzę z domu tymczasowego. Dzięki temu prawdopodobnie dowiesz się nie tylko, że jest kochany, ale też poznasz lepiej jego charakter. Dowiesz się też, czy pasuje do twojego stylu życia. Adoptuj psa tylko w sytuacji, gdy rzeczywiście tak jest. Najlepiej poznaj go wcześniej. W takim przypadku i ciebie obowiązują restrykcyjne procedury, m.in. ankieta przedadopcyjna.

Ile kosztuje adopcja psa z ogłoszenia?

Psy do adopcji ze schronisk zwykle są oddawane po wpłacie według cennika placówki. W przypadku zwierząt pod opieką fundacji wpłata jest zwykle dobrowolna, ale warto ją wykonać. W ten sposób pokryjesz koszty utrzymania psa i kolejnych zwierząt w danej organizacji. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem psa w typie rasy z ogłoszenia, to wiedz, że nie warto tego robić. Zwierzę prawdopodobnie w żaden sposób nie będzie przypominać rasy, na której ci zależy. Kupując psa z pseudohodowli, wspierasz bezdomność. Jeśli chcesz czworonoga rasowego, adoptuj psa z hodowli albo kup szczenię z miejsca zarejestrowanego w FCI.

Posiadanie nowego czworonożnego domownika to zawsze powód do radości. Jeśli będziesz traktować psa z szacunkiem i konsekwencją, a także dasz mu ochłonąć z pierwszego stresu, na pewno uda ci się zyskać grzecznego, współpracującego czworonoga. Z uwagi na ogromną odpowiedzialność adoptuj psa tylko wtedy, kiedy jesteś pewien, że możesz poświęcić mu uwagę i czas.

Archiwum: maj 2022
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.