W Polsce liczba bezdomnych zwierząt jest bardzo wysoka. Większość z nich przebywa w schroniskach dla zwierząt. To właśnie stamtąd najłatwiej jest w Polsce adoptować nowego czworonożnego towarzysza. Dowiedz się, jak wyglądają procedury adopcyjne i kiedy adopcja psa ze schroniska jest dobrym wyborem. Czytaj nasz artykuł!

Adopcja psa ze schroniska – wymogi formalne

W przypadku każdego schroniska wymogi formalne mogą się nieco różnić. Zazwyczaj adopcja psa ze schroniska jest możliwa w przypadku, gdy podejmuje się jej osoba pełnoletnia, trzeźwa, w pełni sił umysłowych, która okaże dowód osobisty i podpisze odpowiednie dokumenty. To podstawowy wymóg formalny związanych z kwestią regulacji prawnej posiadania zwierzęcia. W tym przypadku prawo odnosi się do psów tak, jak do przedmiotów.

Dodatkowe warunki do spełnienia

Czasem jednak wymogi formalne związane z adopcją psa ze schroniska są bardziej rozbudowane. Mowa na przykład o:

  • konieczności wypełnienia ankiety przedadopcyjnej;
  • odbyciu rozmowy z wolontariuszem;
  • zapoznaniu z potencjalnym psim towarzyszem przed podjęciem decyzji o adopcji psa ze schroniska.

Choć wydaje się to utrudnieniem, w rzeczywistości tak nie jest. Jeśli czekasz na wybranego psa i nie zależy ci tylko na tym, aby adoptować go natychmiast, bez trudu sprostasz tym wymaganiom. Mogą być one również dla ciebie korzystne. Prawdopodobnie wolontariusz będzie w stanie polecić ci takiego zwierzaka, który sprawdzi się dobrze pod twoją opieką. Dotyczy to zwłaszcza dorosłych psów.

Umowa adopcyjna – czym jest?

Bez względu na sam proces adopcyjny podpisanie umowy jest zwieńczeniem wszystkich działań. Dopiero po tym fakcie konkretny pies przechodzi na własność nowego opiekuna. Pracownicy schroniska są w stanie doradzić, który pupil najlepiej sprawdzi się w twoim domu. Dzięki temu adopcja psa ze schroniska nie jest przypadkowa – dowiesz się więcej o przeszłości psa i tym, na co zwrócić szczególną uwagę. Umowa adopcyjna, która jest podpisywana, to formalność wymagana prawnie. Dokument ten poświadcza, że pies przechodzi na własność podpisanej niżej osoby. W ten sposób zostajesz formalnym opiekunem czworonoga, więc możesz nim rozporządzać, ale również stajesz się za niego odpowiedzialny.

Jak się przygotować do adoptowania psa?

Zanim zdecydujesz się na adopcję psa ze schroniska, odpowiednio się przygotuj. Określ, czy chcesz przygarnąć przedstawiciela konkretnej rasy, czy jest ci to raczej obojętne. Wypisz, jakie zachowanie psa wyklucza możliwość jego adopcji. Mowa na przykład o intensywnym szczekaniu w przypadku małego mieszkania w bloku czy o psiaku agresywnym wobec ludzi w przypadku małych dzieci w domu. Następnie stwierdź, kiedy możesz zabrać psa do siebie – warto planować na ten czas krótki urlop, który pomoże w aklimatyzacji nowego domownika.

Ile kosztuje adopcja psa ze schroniska?

Zazwyczaj adopcja psa ze schroniska jest bezpłatna lub wpłata jest dobrowolna. Pamiętaj, że dobrą placówkę warto wspierać, bo wpływa to na warunki życia pozostałych psów w schronisku. Pamiętaj też, że dostajesz zwykle psa wykastrowanego, z podstawowymi szczepieniami. Zdarza się, że schroniska i fundacje pobierają opłaty i określają z góry cennik. Może być on podzielony:

  • ze względu na wiek adoptowanego psa;
  • ze względu na rozmiar czworonoga;
  • ze względu na podobieństwo do konkretnej rasy.

Zawsze powinieneś, po podpisaniu umowy adopcyjnej, otrzymać potwierdzenie wpłaty. Niektóre schroniska nie przyjmują wpłat, a preferują dary rzeczowe, dzięki którym psami i kotami jest się łatwiej opiekować.

Jak wybrać psa?

Zanim przystąpisz do samej procedury adopcji, określ, jaki pies będzie do ciebie pasował. Adopcja pieska ze schroniska jest wymagająca, bo mowa o żywej istocie. Zwierzę to nie zabawka, dlatego wybierając je, nie kieruj się jedynie wyglądem zbliżonym do rasowego psa czy potencjalnie słodkim charakterem. Dowiedz się, jak faktycznie wygląda zachowanie czworonoga, którego chcesz adoptować. Określ wraz z rodziną takie rzeczy jak:

  • rozmiar psa – pamiętaj, że nie wiesz, do jakich rozmiarów dorośnie szczenię;
  • wiek psa – często adopcja starszego psa wiąże się z łatwiejszą aklimatyzacją;
  • stopień aktywności – młodym, aktywnym czworonogom nie wystarczą krótkie spacery trzy razy dziennie;
  • zachowanie – określ, czy lepszy będzie raczej grzeczny pies, czy może to być schroniskowe zwierzę z trudną przeszłością;
  • stopień ułożenia – niektóre psy w schronisku są w stanie opanować np. chodzenie na smyczy, podczas gdy innym idzie to gorzej;
  • stosunek do człowieka – czy pies akceptuje dzieci i osoby starsze.

Jeśli chcesz mieć pewność, że pies umie zostawać sam w domu lub są dla ciebie istotne inne rzeczy, których nie sposób dowiedzieć się w schronisku, wybierz psa z domu tymczasowego. Jeśli stwierdzisz, że obecnie nie jest dobry czas na adopcję psa ze schroniska, wybierz adopcję wirtualną.

Pierwsze dni po adopcji psa ze schroniska – opieka nad psem

Sama adopcja psa ze schroniska to nie koniec wysiłków, a raczej dopiero ich początek. Najpierw zabierz psa do lekarza weterynarii, aby określił jego stan. Często psy potrzebują odrobaczenia, odpchlenia czy uzupełnienia szczepień przeciwko chorobom wirusowym, dlatego może to być kilka wizyt. Na początku wspólnego życia w nowym domu daj psu przestrzeń. Zaopiekuj się nim, ale się nie narzucaj. Zabezpiecz go dobrze na spacerach i nie spuszczaj ze smyczy, bo może po prostu uciec.

Adopcja psa ze schroniska jest godna pochwały. Zawsze jednak musisz określić, czy faktycznie masz na nią warunki. Przeanalizuj to, zanim przygarniesz zwierzę, które będzie wymagało twojej opieki.

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.