Wojna to koszmarne przeżycie nie tylko dla ludzi, lecz także dla zwierząt. Z Ukrainy stale przywożone są zarówno zwierzęta z opiekunami, jak i te bezdomne. Psy, koty, ale i gryzonie, fretki, a nawet gady i płazy potrzebują opieki w Polsce, z dala od wojny. Sprawdź, gdzie się zgłosić, aby im pomóc!

Chcę pomóc materialnie zwierzętom z Ukrainy

Jeżeli twoja pomoc ma wymiar materialny, możesz zrobić kilka rzeczy. Przede wszystkim organizowane są zbiórki na cel pomocy zwierzętom z Ukrainy. Zanim jakąś wesprzesz, sprawdź, czy organizacja, która ją utworzyła, jest wiarygodna. W ten sposób zyskujesz pewność, że pieniądze trafią w odpowiednie miejsce.

Alternatywą jest pomoc w formie darów. Gdzie ją przekazać? Możesz zgłosić się do:

  • miejsc, które przyjmują psy z Ukrainy – listę schronisk przygotowaliśmy we wcześniejszym artykule i będziemy ją aktualizować;
  • fundacji, które lokalnie organizują zbiórki darów;
  • punktów recepcyjnych i tymczasowych miejsc noclegowych dla uchodźców – tam mogą trafiać opiekunowie wraz ze zwierzętami;
  • władz miasta czy gminy – nadzorują one powstawanie miejsc zbiórek i odeślą cię do odpowiedniego miejsca.

Chcę zaoferować usługi dla zwierząt z Ukrainy

Możesz zgłosić chęć specjalistycznej pomocy, jeśli jesteś:

  • lekarzem weterynarii;
  • technikiem weterynarii;
  • groomerem;
  • behawiorystą;
  • zoofizjoterapeutą.

Usług takich specjalistów szukają zwłaszcza fundacje, które pomagają zwierzętom z Ukrainy. To tam przydadzą się darmowe i tańsze usługi.

Możesz też zaoferować miejsce tymczasowe dla zwierząt. W takim przypadku najlepiej zdecyduj się na przygarnięcie polskiego psa, który pozostaje pod opieką organizacji. Zrobisz w ten sposób miejsce dla zwierzęcia z Ukrainy, które może wymagać intensywnej opieki behawiorysty albo lekarza weterynarii.

Jeśli masz miejsce, możesz przygarnąć rodzinę z Ukrainy wraz ze zwierzęciem. W takim celu skontaktuj się z urzędem miasta, gminy lub punktem recepcyjnym. Możesz tam zarejestrować się jako miejsce dla potrzebujących osób ze zwierzętami.

Kliknij!
Mężczyzna pomógł leniwcowi, który chciał przejść przez jezdnię. Zobacz, jak zwierzę zareagowało na ten gest!

Poszukaj informacji w sieci

W mediach społecznościowych powstaje wiele grup, które skupiają osoby chcące wesprzeć zwierzęta z Ukrainy. Tam znajdziesz informacje na temat tego, z kim można się skontaktować lub gdzie zwrócić z ofertą pomocy. Pamiętaj jednak, aby uważać na fake newsy i wybierać zweryfikowane, rzetelne osoby i organizacje, które świadczą pomoc. Z uwagi na wiele ofert w grupach często panuje chaos. Poświęć nieco czasu, aby znaleźć miejsca, które chcesz wesprzeć.

Zwierzęta z Ukrainy potrzebują pomocy nie tylko ze strony państwa. Ważne jest też wsparcie zwierzaków ze strony obywateli. Jeśli chcesz pomóc, zrób to jednak z głową. W ten sposób skorzysta z tego większa liczba zwierząt.