Ptaki słuchają swoich rodziców już wewnątrz jaja. Udało się to ustalić naukowcom z Uniwersytetu Flinders w Australii. Wiadomo też, że nie u wszystkich wygląda to tak samo.

Ptaki uczą się śpiewu bardzo wcześniej

Wyniki badań naukowców zostały opublikowane na łamach magazynu „Philosophical Transactions of the Royal Society B Biological Sciences”. Badacze sprawdzili, w jaki sposób embriony znajdujące się w różnych jajach będą reagować na dźwięki ptaków, które są im odtwarzane.

Badaniom poddano jaja chwostki szafirowej, chwostki jasnowąsej, pingwina małego, przepiórki japońskiej oraz darwinki małej. Ptakom odtwarzano najpierw minutę śpiewów. W przypadku embrionów, które są zdolne do nauki dźwięków, reakcje na głosy przedstawicieli jego gatunku pojawiały się na znacznie wcześniejszym etapie rozwoju. Chodzi o chwostki oraz darwinki. Testowano 109 embrionów.

Ptaki wsłuchiwały się w dźwięki

Drugi etap badania zakładał odtwarzanie jajom nagrania, które trwało 180 sekund. Potem następowało 60 sekund ciszy. Analiza akcji serca przyszłych piskląt dowiodła, że wszystkie one przyzwyczaiły się do powtarzającego się dźwięku z zewnątrz. Dowodzi to zdaniem badaczy, że ptaki w ten sposób uczą się odróżniania zawołań przyjaznych od pozostałych.

Nie ma jeszcze pewności co do tego, czy nauka dźwięków w jaju ma wpływ na życie ptaków już po wykluciu. Wiadomo jednak, że niektóre z mew przed wykluciem uczą się już rozpoznawać sygnały ostrzegawcze ich rodziców. Naukowcy chcą dalej badać, jaki wpływ dźwięki dochodzące do jaja mają na życie ptaków w przyszłości.

Za: National-geographic.pl

Zobacz też:
Chiny: Żywe zwierzęta zapakowane w kartony. Niektóre z nich miały do pokonania 1700 km